Bratislava 10. júna (TASR) - Únia miest Slovenska (ÚMS) písomne požiadala prezidenta SR Ivana Gašparoviča, aby nepodpísal návrh zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon).
Návrh poslancov Národnej rady SR Renáty Zmajkovičovej a Mariána Kovacócyho, obaja Smer-SD, poslanci zákonodarného zboru schválili v treťom čítaní 22. mája. ÚMS má k nemu zásadné výhrady, ktoré už viackrát deklarovala. Podľa nej poslanecká novela predstavuje vážne obmedzenie zákonnej a legislatívnej suverenity územnej samosprávy a práva občanov na kvalitné životné prostredie, zneprehľadňuje súčasné znenie zákona a vytvára priestor pre možné konfliktné situácie, korupčné správanie a problémové rozhodnutia dotknutých orgánov, ktoré sa môžu v konečnom dôsledku veľmi negatívne premietnuť do urbanistického konceptu jednotlivých miest a obcí.
"Prezídium, ako reprezentant miestnej územnej samosprávy, zásadne nesúhlasí a odmieta túto poslaneckú iniciatívu," uvádza sa v stanovisku, ktoré dnes TASR poskytol generálny sekretár ÚMS Marián Minarovič. Zároveň argumentmi zdôvodňuje zásadné výhrady a uvádza, že k výzve prezídia ÚMS z 29. februára sa pripojili všetky krajské mestá, združenie K8, ďalšie mestá a obce, väčšina mestských samospráv a mnoho regionálnych združení. Výzvu podporili aj viacerí odborníci v oblasti architektonickej tvorby, urbanizmu, priestorového plánovania, životného prostredia, ochrany a obnovy kultúrnych pamiatok i zástupcovia dotknutých profesijných organizácií a občianskych iniciatív.
Podľa ÚMS je táto novela úzko účelová, nerešpektuje samosprávne kompetencie a výkon miest a obcí, do právneho poriadku vnáša neistotu v rozhodovaní orgánov verejnej správy, čo je v rozpore s jedným zo základných princípov právneho štátu princípom právnej istoty a princípom rovnosti pred zákonom.
Na základe právnych dôvodov aj presvedčenia, že takýto nesystémový prístup zasahovania do originálnych kompetencií územných samospráv je v rozpore s Ústavou SR a ďalších právnych noriem, sa ÚMS obracia so žiadosťou na prezidenta, aby uvedený zákon nepodpísal a vrátil ho na opätovné prerokovanie poslancom Národnej rady SR, dodal Minarovič.