Fico dominuje, čaká ho však ťažké prijímanie eura

Krátko pred polovicou volebného obdobia si premiér naďalej udržuje dominanciu v politike. V druhom roku vládnutia sa mu podarilo prežiť koaličnú krízu.

Predseda vlády počas priateľského stretnutia po tom, čo so starostom bratislavskej Petržalky otvorili nové multifunkčné ihrisko v areáli Základnej školy na Holíčskej ulici.(Zdroj: SITA)

Krátko pred polovicou volebného obdobia si premiér Robert Fico naďalej udržuje dominanciu v slovenskej politike.

V druhom roku vládnutia sa mu podarilo prežiť koaličnú krízu a jeho Smer-sociálna demokracia si zachoval výrazný náskok pred svojimi súpermi v prieskumoch verejnej mienky. Analytici však pripomínajú, že Fica čaká neľahké obdobie po zavedení európskej meny, ktorú obyvatelia Slovenska očakávajú aj s obavami.

Menšie zmeny pravicových reforiem

Už prvý rok po voľbách sa ukázalo, že Ficovi na pohodlné vládnutie stačili skôr menšie zmeny pravicových reforiem bývalého kabinetu Mikuláša Dzurindu, aj keď predvolebná rétorika Smeru stála na ich tvrdej kritike.

Vláde hrá do karát najmä pokračujúci silný rast ekonomiky, s vlaňajším číslom 10,4 percenta sa Slovensko dostalo na špičku medzi krajinami EÚ. Vďaka tomu do štátnej kasy prichádza viac peňazí z daní a kabinet nemusel siahnuť k citlivým úsporným opatreniam, aby pred očakávaným zavedením eura udržal nízky verejný schodok.

Postavenie si upevnil po škandále HZDS

V uplynulom roku si Fico svoje postavenie vo vládnej koalícii ešte viac upevnil. Jeho menší koaličný partner ĽS-HZDS bývalého premiéra Vladimíra Mečiara musel na jeseň po pozemkovom škandále zniesť ponižujúcu výmenu svojho ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu, pričom márne hrozil odchodom z vládnej koalície.

Nasledovali ďalšie dve zmeny na postoch ministrov - šéf rezortu obrany František Kašický musel odísť po predražených tendroch a kabinet opustil aj nie príliš populárny minister zdravotníctva Ivan Valentovič.

Zlatá éra nemusí vydržať do konca volebného obdobia

Slovenskému premiérovi môžu jeho postavenie zástupcovia susedných štátov len závidieť - v Česku sa vláda Mirka Topolánka opiera len o tesnú väčšinu, maďarský premiér Ferenc Gyurcsány po odchode slobodných demokratov z vlády už väčšinu v parlamente stratil.

Komentátori však poznamenávajú, že zlatá éra pre premiéra a Smeru napriek tomu nemusí vydržať do konca volebného obdobia. S očakávaným prijatím eura od januára 2009 sa totiž pre veľkú časť Slovákov spájajú obavy zo zdražovania a ďalších ťažkostí súvisiacich so zvykaním si na nové platidlo. Vláda sa tomu snažila čeliť tlakom na silný výmenný kurz, v jej prospech hrajú aj rastúce mzdy a rast ekonomiky. To by vládnym stranám mohlo, ale aj nemuselo stačiť na to, aby eurovú prekážku zdolali bez rán na popularite. Aj pre očakávané ťažkosti s eurom niektorí politológovia a novinári špekulovali, že Smer by mohol mať záujem o predčasné voľby, aby približne 40-percentné preferencie pretavil do silnejšieho postavenia v parlamente a vláde skôr, než by sa nadšenie voličov mohlo začať vytrácať.

Národná rétorika na čele s Jánošíkom

Smer sa snaží bodovať medzi voličmi aj iným spôsobom. Jeho predstavitelia stavili na výraznú národnú rétoriku - na Slovensku sa začali výrazne oživovať tradície od ľudového hrdinu Jánošíka až po politikov na čele s Milanom Rastislavom Štefánikom či Alexandrom Dubčekom. Fico otvorene hovorí, že chce rozvíjať národnú hrdosť, čo kombinuje s občasnými výpadmi proti politikom susedného Maďarska. Nedávno napríklad vyzýval Slovákov, aby sa zomkli pred očakávaným víťazstvom opozičného Fideszu Viktora Orbána obviňovaného z nacionalizmu.

Takáto politika by podľa politológov mohla pomôcť Smeru prilepšiť si v preferenciách na úkor koaličných partnerov - ĽS-HZDS a najmä SNS sú totiž známe svojou národnou orientáciou. Otázne zostáva, aké kroky menšie vládne strany vymyslia, aby si svoje pozície udržali. Predovšetkým preferencie ĽS-HZDS sa pohybujú pod desiatimi percentami a šéf strany Mečiar viackrát varoval, že s blížiacimi sa voľbami bude viac presadzovať svoje záujmy.

Socialisti Smeru otvorili cestu

Smeru sa po čase podarilo napraviť si povesť aj v straníckej rodine medzi európskymi socialistami. Ľavicové strany v EÚ Smeru-SD znovu otvorili cestu k plnému členstvu v Strane európskych socialistov a odpustili mu aj kontroverzný tlačový zákon, ktorý podľa opozície a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe poškodzuje slobodu tlače.

Pravicovej opozícii sa ani v druhom roku po voľbách nepodarilo pozíciou vládnych strán vážnejšie otriasť. Nepomohlo jej ani niekoľkomesačné úsilie blokovať schválenie pre EÚ kľúčovej reformnej lisabonskej zmluvy na protest proti tlačovému zákonu. Naopak, táto snaha vyústila do opozičného rozkolu a ukončeniu spoločných schôdzí troch pravicových strán. Dzurindovu SDKÚ-DS, KDH aj SMK navyše postihli vnútorné spory. Na preferenciách sa síce tieto turbulencie neodrazili, podľa analytikov však pre tieto strany neveštia nič dobré.

Prehľad vybraných záväzkov,
ktoré Ficova vláda ešte neuskutočnila
 • návrh dane z darovania pre tretie osoby tak, aby sa zúžil priestor pre špekulatívne prevody majetku a pranie špinavých peňazí
 • podpora čiastočného odškodnenia poškodených klientov nebankových subjektov
 • spoplatnenie vybranej cestnej infraštruktúry formou elektronického výberu mýta
 • postupné zmeny volebného zákona, ktoré by mali nastoliť väčšiu zodpovednosť poslanca k občanovi
ČTK
Prehľad najdôležitejších opatrení,
ktoré presadil Ficov kabinet

EKONOMIKA

EURO - Ficova vláda prebrala záväzok predchádzajúceho Dzurindovho kabinetu prevziať euro od januára 2009. Po nedávnom súhlase Európskej komisie a Európskej centrálnej banky Slovensko potrebuje ešte formálny súhlas zástupcov členských štátov v Rade EÚ. Po zdolaní tejto poslednej prekážky by tak Slovensko prijalo euro ako prvá krajina Vyšehradskej štvorky.

DAŇ Z PRÍJMU, DPH - Výrazne nadpriemerne zarábajúcim občanom sa znížila nezdaniteľná časť pri výpočte dane z príjmu. Pri vyšších zárobkoch tak občania na tejto dani zaplatia viac. Samotná 19-percentá sadzba rovnej dane pre občanov i firmy však zostala nezmenená. Daň z pridanej hodnoty na lieky, zdravotnícke pomôcky a neskôr aj knihy sa znížila na desať z 19 percent.

DÔCHODKY - Vláda presadila dočasné otvorenie druhého piliera dôchodkového systému, v ktorom si občania na súkromných účtoch odkladajú na penziu časť povinných sociálnych odvodov. Podľa posledných údajov z druhého piliera odišlo od januára približne 40.000 ľudí, polročná lehota trvá do konca júna.

ZAHRANIČNÁ POLITIKA, ARMÁDA

IRAK, AFGANISTAN - Vláda stiahla všetkých vojakov ženijnej jednotky z Iraku, zároveň ministerstvo obrany plánuje niekoľkonásobne posilniť počet slovenských vojakov v Afganistane. Namiesto súčasných necelých 70 vojakov by malo v krajine v budúcnosti pôsobiť takmer 250 príslušníkov slovenských ozbrojených síl. Vojaci sa okrem toho presunuli z Kábulu na juh krajiny.

KRITIKA RADARU - Premiér Fico viackrát ostro kritizoval plány Spojených štátov vybudovať v susednom Česku a Poľsku základne protiraketového systému. Premiérovi sa okrem iného nepáčilo, že česká radarová základňa by mala byť príliš blízko Slovenska. Vyzýval na zohľadnenie kritického postoja Ruska.

DOPRAVA

DIAĽNICE - Vláda sa snažila urýchliť tempo výstavby diaľnic na Slovensku. Postavenie približne 150 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest chce urýchliť prostredníctvom takzvaných projektov verejno-súkromného partnerstva. Niektoré úseky majú urýchliť aj mimoriadne opatrenia umožňujúce stavbu na cudzích pozemkoch. Dokončenie diaľničného spojenia medzi Bratislavou a Košicami do plánovaného roka 2010 ostáva neisté.

CESTNÝ ZÁKON - Kabinet navrhol rozsiahle zmeny pravidiel cestnej premávky. Predpokladá sa okrem iného zníženie maximálnej povolenej rýchlosti v obciach, celoročné svietenie, zvýšenie niektorých pokút či povinné nosenie prilieb pre cyklistov mimo obce. Parlament by mal o návrhu rozhodnúť na júnovej schôdzi.

ZDRAVOTNÍCTVO

POPLATKY - Kabinet krátko po nástupe zrušil 20-korunové poplatky za návštevu u lekára a 50-korunové poplatky za deň pobytu v nemocnici. Poslanci schválili aj zníženie poplatku za recept na päť z 20 korún.

POISŤOVNE - Parlament minulý rok obmedzil použitie zisku zdravotných poisťovní, ktoré ho po novom môžu použiť len na úhradu zdravotnej starostlivosti. Ambície Smeru-SD zredukovať počet zdravotných poisťovní v systéme verejného zdravotného poistenia na jednu narazili na odpor koaličných partnerov.

SOCIÁLNE

PÔRODNÉ a VIANOČNÝ PRÍSPEVOK - Príspevky na prvé dieťa sa niekoľkonásobne zvýšili tak, že matka má pri jeho narodení celkovo nárok na 25.000 korún. Dôchodcovia s nižšími príjmami v rokoch 2006 a 2007 dostali vianočný príspevok 1500 až 2000 korún. Podobné opatrenie je sľúbené aj na tento rok.

ZÁKONNÍK PRÁCE - Zákonník práce posilnil postavenie zamestnancov a odborárov. Obmedzila sa napríklad možnosť opakovaného predlžovania pracovného pomeru na dobu určitú.

ŠKOLSTVO

ŠKOLSKÝ ZÁKON - mal by spustiť očakávanú reformu školstva. Mal by žiakov odľahčiť od nadmerného zaťaženia učiva, znížil limity maximálnych počtov žiakov v triedach či zrušil existenciu stredných odborných učilíšť.

POPLATKY ZA EXTERNÉ ŠTÚDIUM - zaviedla novela vysokoškolského zákona; platiť sa má iba za časť odborov. Cieľom bolo obmedziť prax, keď vysoké školy vyberali od diaľkových študentov poplatky prostredníctvom na to zriadených firiem či neziskových spoločností.

FINANCOVANIE NEŠTÁTNYCH ŠKÔL - financovanie súkromných, cirkevných a materských škôl, jedální či základných umeleckých škôl prevzali od štátu obce, mestá a samosprávne kraje. Ministerstvo financií napriek pôvodne odmietavému stanovisku napokon poskytlo na ne samosprávam v priebehu minulého roka dotácie v celkovej výške takmer 800 miliónov korún. Vláda potom schválila zmeny v systéme tak, aby samosprávy získavali viac peňazí z výnosu z daní fyzických osôb.

MÉDIÁ

TLAČOVÝ ZÁKON - Nový kontroverzný tlačový zákon umožňuje politikom i občanom reagovať v novinách aj na pravdivé články. Koalícia ho presadila po viacerých slovných konfliktoch premiéra s médiami.

KONCESIONÁRSKE POPLATKY - výber poplatkov pre Slovenskú televíziu a Slovenských rozhlas sa naviazal na odber elektriny, namiesto na vlastníctvo prijímačov.

ČTK

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 2. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 3. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 4. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 5. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 6. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 7. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 8. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 9. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 10. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 1. Túžite byť matkou, ale nedarí sa? Poďme hľadať dôvody!
 2. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 3. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 4. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 5. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 6. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 7. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 8. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 9. Poslanci dnes dali jasne najavo, že plot na námestí nechcú
 10. HB Reavis so silnými výsledkami za rok 2016
 1. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 8 887
 2. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 7 119
 3. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 228
 4. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 6 111
 5. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 5 400
 6. 5 krokov k vlastnému bývaniu 4 965
 7. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 4 337
 8. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 4 063
 9. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 3 527
 10. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 2 417

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

O zaistení pozemkov U. S. Steelu vedeli skôr, než súd rozhodol

Majetok jedného z najväčších podnikov v krajine súd zaistil bez toho, aby to poriadne vysvetlil.

TECH

Postavili umelú maternicu, ktorá vynosila jahňa

Zariadenie môže o niekoľko rokov zachrániť predčasne narodené deti.

DOMOV

Fico prijal bieloruského premiéra, ani v minulosti nemal problém

Bielorusko neakceptujem, hovorí poslanec Peter Osuský.

Neprehliadnite tiež

Majú noviny, možno budúcu stranu i lukratívny areál. Volajú sa Eset

Nadácia Zastavme korupciu, za ktorou stojí zakladateľ Esetu, odhalila predražené nákupy nemocnice, ktorej bývalý areál teraz firma získala.

Fica to ťahá k diktátorským režimom, teraz utužuje vzťahy s Bieloruskom

Bielorusko neakceptujem, videl som tam kolosálny volebný podvod, hovorí poslanec Peter Osuský. Verejne protestoval aj proti čínskemu prezidentovi.

Ministri obrany Únie rokovali o migrácii i rozvoji obranných štruktúr

Migrácia je pre Úniu stále aktuálnym problémom.

Hygienici majú podozrenie na výskyt osýpok v okrese Levice

V niektorých krajoch klesla proti ochoreniu kolektívna imunita.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop