Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka (TnUAD) zavádza od ďalšieho ročníka poplatky za externé štúdium. Platiť školné budú ale len nádejní politológovia, za I. stupeň 24-tisíc korún ročne a za II.stupeň 35-tisíc. Politológia na univerzite existuje tretí rok, vedúcim a garantom je politológ Rastislav Tóth.
Univerzite sa podarilo v januári získať akreditáciu aj na magisterské štúdium. Ako uviedla prorektorka pre výchovu a vzdelávanie Eva Grmanová, na politológii študuje vyše 600 študentov, z toho viac ako tri stovky externe, a to v Trenčíne, Malackách a Kežmarku.
"Ja som dekanom od polovice apríla, takže som to zdedil. Avšak akceptujem spoplatnenie, pretože externé štúdium je tak slabo dotované, že ho nie je možné bez účasti študentov zabezpečovať. Poplatky za externé štúdium zaviedla väčšina fakúlt, okrem technických, kde sú radi, že sa tam niekto vôbec prihlási," uviedol dekan Fakulty sociálno-ekonomických vzťahov TnUAD Dušan Baran.
Univerzita má málo profesorov a docentov
Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka (TnUAD) má málo profesorov a docentov a tých, ktorých má, sú už starší. Univerzite to môže spôsobiť problémy pri plánovanej komplexnej akreditácií, ktorá ju čaká v októbri. Na dnešnom stretnutí s novinármi to povedal rektor univerzity Miroslav Mečár.
Ako povedal, on, ako takmer 60-ročný, je považovaný na univerzite za mladého. Po komplexnej akreditácii sa rozhodne, ktoré slovenské univerzity aj ostanú univerzitami, a ktoré sa stanú vysokými školami alebo odbornými vysokými školami. Od štatútu bude závisieť aj množstvo peňazí, ktoré školy dostanú od štátu.
Prorektorka pre rozvoj a investície Kristína Zgodavová povedala, že pri poskytovaní študijných programov nespĺňajú limit počtu profesorov, docentov a PhD pracovníkov na viacerých fakultách. Súčasné počty stačia len na to, aby boli vysokou školou a nie univerzitou.
Najväčší nedostatok pociťujú na Fakulte sociálno-ekonomických vzťahov (FSEV). Fakulta je na univerzite najväčšou, zo 7 200 študentov TnUAD na nej pôsobí 4 200. Podľa rektora pri komplexnej akreditácií univerzita zhodnotí posledných šesť rokov pôsobenia a predloží návrhy do budúcnosti. Univerzita bude mať následne jeden rok na splnenie kritérií a odstránenie nedostatkov.
Rektor vidí cestu aj v prehodnotení študijných programov. Zároveň by sa mal znížiť počet hodín priamej výučby na 18 týždenne. Mečár má tiež v pláne zlúčiť tri technické fakulty TnUAD do dvoch, prípadne do jednej.