Trenčín - Nezávislý poslanec mestského zastupiteľstva v Trenčíne Róbert Lifka má za svoj služobný poslanecký telefón dlh voči mestu vo výške viac ako 33.000 Sk (1088 eur). Mesto túto informáciu potvrdilo, zároveň však uviedlo, že suma pravdepodobne nie je vymožiteľná. Lifka sa bráni, že sumu nepovažuje za dlh, pretože s mestom nemal o užívaní mobilu písomnú zmluvu. Občania jeho konanie napriek tomu nepovažujú za korektné a myslia si, že sumu by mal rozhodne uhradiť.
"Poslanec nám k 20. decembru roku 2006 dlhuje približne 33.000 korún (1088 eur) za neuhradené služby, ktoré mu boli poskytnuté mestom vo forme služobného mobilu," potvrdil dnes pre TASR vedúci Útvaru interných služieb Mestského úradu v Trenčíne Stanislav Mičko. Uviedol, že túto pohľadávku už postúpil útvar interných služieb na právne oddelenie mesta Trenčín, ktoré má pristúpiť k jej vymoženiu.
Lifka priznal, že o nedoplatku vie, zároveň sa však bráni, že sumu za dlh nepovažuje. "Nie je tam definované, koľko z toho je súkromných hovorov a koľko je vecí, ktoré som vybavoval pre mesto," zdôraznil. "Všetky veci, ktoré budú preukázané, že boli súkromné nemám problém vyrovnať. Takúto ponuku som od nikoho nedostal. Je sporné, či tento dlh existuje," dodal Lifka. Tvrdí, že mobil dostal od mesta v bezzmluvnom užívaní. Nikto ho neinformoval, aký je na mobil limit a ako ho má v tomto zmysle používať.
Poslanec priznal, že celá vec pôsobí nemorálne a v nedobrom svetle voči jeho voličom. To, že suma je zrazu verejná, považuje ale za možnosť zo strany mesta, ako ovplyvniť jeho poslanecký názor. "Ako nezávislý hlasujem podľa toho, čo si myslím. Myslím si, že toto môže byť taký zdvihnutý prst, že pozor, nie si až taký nezávislý," zdôraznil.
Mičko tvrdí, že z dôvodu nezaplatenia dlhu voči mestu bol v januári 2007 Lifkovi služobný mobil odobratý. To však Lifka popiera. "To vôbec neviem. Ja som po tom všetkom, ako som videl, čo sa deje, nemal ani chuť žiaden telefón od nich prebrať. To je ich predstava," reagoval. Dodal, že ako nanovo zvolený poslanec mal v roku 2007 právo nový mobilný telefón od mesta požadovať.
Mestská právnička Katarína Mrázová nevidí vymoženie viac ako 30-tisícovej sumy od poslanca tak optimisticky ako vedúci útvaru interných služieb. "Mobilné telefóny boli poslancom mestského zastupiteľstva odovzdané v predchádzajúcom funkčnom období na základe ústnej dohody," potvrdila Lifkove slová. Zároveň dodala, že ústna dohoda by bola na súde asi len veľmi ťažko vymožiteľná. "Čo sa týka vymáhania nedoplatku, neviem si predstaviť, akým spôsobom by sme preukázali existenciu ústnej dohody," uviedla Mrázová. Zároveň zdôraznila, že v súčasnosti už má mesto s poslancami uzatvorenú písomnú zmluvu o používaní služobných mobilov a v prípade nedoplatkov ich vie mesto vymôcť súdnou cestou.
Za rovnaké obdobie je podľa Mička mestu dlžný peniaze za služobný mobil i ďalší poslanec. Toho však odmietol konkretizovať, pretože si nebol istý, či už medzičasom sumu do 3000 Sk (99 eur) neuhradil.
Dnes oslovení občania boli z konania Lifku, ktorý na väčšine zastupiteľstiev bojuje za ich práva, nemilo prekvapení. Zhodli sa na tom, že sumu by mal uhradiť. "Nemám k tomu komentár. Je to nefér," povedala Katarína Bečárová. "Nemal by si to dovoliť. Mal si to rozmyslieť pred tým, ako to pretelefonoval. Myslím, že by to mal vrátiť," reagovala Emília Križková. "Je to na jeho šikovnosti. Keď je taký zákon, že mu to umožňuje, tak klobúk dolu," vyjadril sa Gabriel Marček.
Momentálne limity poslancov trenčianskeho mestského zastupiteľstva sú na mobil 1000 korún za mesiac (33 eur). Rovnakou sumou sú poslanci limitovaní aj na pripojenie na internet.