BRATISLAVA 10. júna (SITA) - Ministerstvo zahraničných vecí SR bude dynamickejšie, modernejšie, neformálnejšie a otvorenejšie. O implementácii zmien na Ministerstve zahraničných vecí SR rokovali na Zahraničnom výbore NR SR, informoval o nich vedúci služobného úradu MZV SR Marcel Peško. V roku 2007 odštartovali projekt TREFA (trvalá efektivita riadenia), pripravujú aj projekty o riadení ľudských zdrojov – vzdelávanie, odmeňovanie či o novej organizačnej štruktúre ako aj zákon o zahraničnej službe. Ten sa týka napríklad atestácií pri postupe, vzdelávania, disciplinárnych pravidiel či kariérneho poriadku. Nová organizačná štruktúra, ktorú budú schvaľovať budúci mesiac, má znížiť počet úrovní riadenia zo súčasných štyroch na tri. Malo by existovať politické a generálne riadenie a odbory. Popri odboroch budú fungovať projektové tímy. V rámci reformy chce ministerstvo vytvoriť napríklad aj diplomatickú akadémiu na vzdelávanie zamestnancov. Od 2. júna funguje aj stredisko pre pomoc a služby občanom.
Z prieskumu na ministerstve z roku 2007 vyplýva, že by mali lepšie plánovať a organizovať. Dlhodobým problémom je kvalita riadenia, odmeňovanie či práca so zamestnancami. Problematické sú aj nejasnosti medzi hlavnými a vedľajšími činnosťami, chýbajúce strategické plánovanie a príliš široké priority. Z prieskumu spokojnosti partnerov však vyplynulo, že sú spokojní, teda ministerstvo je kvalitné, ale má aj nedostatky. Diplomat v zahraničí priemerne len tretinu času venuje výkonu diplomacie. Znížili počet zamestnancov, no pracovníci následne musia preberať ďalšie funkcie. Priemerne má ministerstvo 3,75 diplomata na zastupiteľský úrad. Asi polovica úradov má len dvoch zamestnancov.
Vo výbore prediskutovali aj návrh Rady Európy o zmene a doplnení sankcií voči Bielorusku. Ako však povedal predseda výboru Boris Zala, uznesenie prijímajú zbytočne, ide o čisto technickú záležitosť. Ako vysvetlil minister zahraničných vecí Ján Kubiš, toto uznesenie iba jasnejšie definuje pravidlá. Sankcie voči Bielorusku platia od roku 2006, v apríli tohto roku ich predĺžili o ďalších 12 mesiacov. Dôvodom na ich prijatie v Európskej únii boli zmanipulované voľby a pretrvanie poslednej diktatúry v Európe, ako sa režim prezidenta Alexandra Lukašenka nazýva.
Členovia výboru prijali aj uznesenie, že každý nový veľvyslanec im príde predložiť svoju koncepciu, či už pred začiatkom funkcie alebo po jej začatí. Vo výbore vystúpil dezignovaný veľvyslanec v Bulharsku Karol Mistrík, ktorý vzťahy s Bulharskom vyhlásil za bezproblémové. Vo funkcii chce rozvíjať najmä ekonomickú a obchodnú oblasť. Slovensko podľa neho má Bulharsku čo ponúknuť, najmä skúsenosti z pôsobenia v Európskej únii, v ktorej sme dlhšie, zo vstupu do schengenu a eurozóny. Bulharsko čelí odlivu pracovnej sily napriek množstvu investícií. Krajina bude podľa Mistríka čeliť ešte veľkým problémom, no rozum velí udržať vzťahy na takej úrovni, aby to fungovalo.
Na výbor prišiel aj veľvyslanec v Českej republike Ladislav Ballek, ktorý poslancov informoval o zastupiteľskom úrade v Prahe. Obyčajne si výbor takto veľvyslancov nepozýva, no Ballek vo funkcii pôsobí už osem rokov, preto tak urobili. Ako povedal, zažil už piatich premiérov a dvoch prezidentov, funkcia podľa neho nebola len úradná, ale hlavne osobná. Slovenská vláda má v Prahe vysoké renomé, analytici reformy vychvaľujú, dodal.
Výbor ešte odporúčal vypovedať zmluvu medzi Československou socialistickou republikou a Mongolskou ľudovou republikou o úprave dvojitého štátneho občianstva z 9. júla 1984, pretože je v rozpore s Ústavou SR.