Bratislava 10. júna (TASR) - Poslancovi parlamentu a členovi Zahraničného výboru NR SR za SDKÚ-DS Eduardovi Kukanovi sa nepáči, že dvaja slovenskí veľvyslanci odcestovali na svoje misie bez toho, aby sa prišli predstaviť na pôdu výboru. Podľa jeho slov sa tak stalo po prvý raz. Narážal pri tom na slovenského veľvyslanca v Londýne Juraja Zervana a Mariannu Oravcovú, ktorá je ambasádorkou v slovinskej Ľubľane.
"S ohľadom na to, že Zahraničný výbor NR SR v našom systéme nemá nejakú úlohu pri navrhovaní alebo schvaľovaní veľvyslancov, je to, aby sa prišli predstaviť nášmu výboru, minimum," vysvetlil Kukan pre TASR svoju nespokojnosť. Veľvyslanci by tak mali dodatočne na pôde tejto inštitúcie vysvetliť priority svojho pôsobenia. Exminister zahraničných vecí zastáva názor, že veľvyslanci by mali poznať aj pohľad parlamentnej diplomacie.
Ako zdôraznil, chybu nevidí v samotných diplomatoch, ale v komunikácii Ministerstva zahraničných vecí SR a sekretariátu Zahraničného výboru NR. "Tieto dve inštitúcie sa musia dohodnúť tak, aby si ten veľvyslanec plánoval výjazd až po návšteve výboru," mieni.
Naopak, dnešnú účasť už bývalého veľvyslanca v Prahe Ladislava Balleka vo výbore považuje za výnimočnú a nevidí dôvod v tomto pokračovať. "Keby každý veľvyslanec, ktorých máme asi 65, sem chodil, tak to by bolo príliš. Pokiaľ by boli nejaké problémy, tak veľvyslanci sú pozývaní na schôdze výboru aj počas výkonu funkcie," povedal po rokovaní výboru.
Predseda Zahraničného výboru NR SR Boris Zala (Smer-SD) Kukanovi pripomenul, že návšteva týchto dvoch diplomatov sa neuskutočnila z časových dôvodov, respektíve pre nesúlad termínov zasadnutia výboru a odchodu veľvyslancov do zahraničia. V tejto súvislosti Zala uviedol, že Oravcová aj Zervan nechali podklady svojej budúcej práce poslancom k dispozícii. Kukan však trval na osobnom stretnutí.
Prítomní zákonodarcovia, ktorí svojim počtom len tesne zabezpečili uznášaniaschopnosť výboru, napokon Kukanov návrh odsúhlasili - obaja diplomati budú na Zahraničný výbor dodatočne pozvaní. Hlasovania sa zdržal iba Jozef Rydlo (SNS). Ten považuje takéto uznesenie za zbytočné.