V Červenom Kláštore bobry zaútočili a zranili 10-ročného chlapca (na fotke nižšie), ktorý sa pravdepodobne hral priamo v ich hniezde pri rieke Dunajec.
Podľa doterajších informácií, bobry útočili na dieťa z dvoch strán a spôsobili mu poranenia na ľavej ruke a pravej nohe. Záchranári zo Stanice Záchrannej zdravotnej služby v Spišskej Starej Vsi chlapca ošetrili a transportovali do Nemocnice v Poprade.
Zranenia nie sú vážne
Zranenia chlapca neboli vážne, do nemocnice ho previezli pre hrozbu infekcie.
Podľa dostupných informácií chlapca po ošetrení prepustili do domáceho liečenia. Podrobnosti k prípadu infekčné oddelenie neposkytlo. Vzhľadom na poranenia spôsobené divo žijúcim zvieraťom, však možno predpokladať, že malého pacienta budú naďalej pozorovať.
V tomto období majú bobry mladé
Riaditeľ Správy PIENAPu Štefan Danko nevylúčil možnosť, že bobor sa mohol dostať do pozície, kedy sa cítil byť ohrozeným a zaútočil.
"Útok bobrov na človeka je výnimočný, chlapec sa však musel pohybovať mimo vyznačených chodníkov, v blízkosti bobrov v ich prirodzenom biotope," povedala ČTK Lenka Burdová zo Štátnych lesov TANAP-u. Bobry, ktoré majú v tomto čase mláďatá, na chlapca podľa Burdovej pravdepodobne zaútočili v obrane.
Zvlášť, ak boli v brlohu mláďatá, vie byť samica bobra agresívna. Podľa Danka v prípade ohrozenia mláďat takto reaguje nielen bobor, ale aj ostatné zvieratá. „Ak sa chlapec kutal v brlohu, reakcia bobra bola normálna,“ dodal. Desaťročný chlapec, ktorý sa aj s ďalšími deťmi hral vo vode, nekonal podľa neho úmyselne a možno ani nevedel, čo našiel. Vzhľadom na vek chlapca išlo podľa Danka o čisto detskú zvedavosť.
"Útoky divých zvierat na človeka sú na Slovensku veľmi zriedkavé, vždy sa ale zvieratá bránia, najintenzívnejšie keď majú mláďatá," povedal ČTK zoológ Slovenskej akadémie vied Miroslav Saniga.
"Bobor je veľmi plachý. Je to nočné zviera. Informácia, ktorú sme sa dozvedeli dnes ráno, nás prekvapila. S podobným útokom sme sa doposiaľ nestretli nielen v našom regióne, ale ani v rámci Slovenska. Aspoň o tom neviem. Musíme prípad preveriť a zistiť podrobnosti," povedal pre TASR Štefan Soľava zo Správy Pieninského národného parku (PIENAP) v Červenom Kláštore. Dodal, že na riečke Jordanec je skutočne pomerne veľká hrádza, kde žije kolónia bobrov.
Na Slovensku je to chránené zviera
Bobry, ktoré sú veľmi plaché, patria na Slovensku medzi chránené zvieratá. Na rieke Dunajec v Pieninskom národnom parku sa objavovali len v uplynulých troch rokoch.
Bobor v minulosti na riekach Dunajec a Poprad vyhynul. Na svedomí ho mal človek. Koncom 20. storočia Poliaci nasadili bobra na rieke Poprad. Na slovenskej strane v rieke Poprad bol bobor spozorovaný prvýkrát v roku 1997. Opätovne sa u nás objavil až v roku 2002. Odvtedy je súčasťou ekosystému rieky Poprad. Podľa posledných pozorovaní bobor už obýva oblasti na rieke Poprad pri Kežmarku. Na slovenskej strane Dunajca bola prvá bobria rodina pozorovaná len na jeseň minulého roku.
Detského pacienta zachraňovali v utorok dopoludnia aj záchranári v Tatranskej Lomnici. Tu sa v hotelovom bazéne topil sedemročný chlapec. Pod vodou bol približne dve minúty. Zdravotnícky dozor chlapcovi, ktorý už nejavil známky života, poskytol prvú pomoc. Záchranári Emergency Medical Service už našli chlapčeka pri vedomí, s obnoveným dýchaním. „Dieťa komunikovalo, po vyšetrení sme malého pacienta previezli do popradskej nemocnice a odovzdali do pediatrickej starostlivosti,“ uviedol zasahujúci lekár Anton Hanušín.