Približne dve desiatky vozičkárov a ďalších ľudí s hendikepom zastrešených občianskym združením Aktívny život dnes protestovali pred úradom vlády. Okrem iného žiadali výrazný nárast príspevkov pre zdravotne postihnutých. Iná skupina invalidov protestovala pred sídlom vlády minulý týždeň, nepáčilo sa im, že ich organizácie už nemôžu svoju prevádzku hradiť z verejných zdrojov.
Telesne postihnutí občania novinárom povedali, že predseda vlády ich na včerajšom rokovaní vlády žiadal, aby od protestu upustili, alebo aspoň nepoužili pripravené transparenty. Ak to urobia pohrozil im, že nesplní dohody, ku ktorým včera dospeli na spoločnom rokovaní. Ministerka Viera Tomanová, ktorá medzi demonštrujúcich prišla povedala, že ona jeho výroky takto nepochopila.
"Štát by nemal šetriť na najbezbrannejších ľuďoch," vyhlásila jedna z organizátoriek protestu Ľudmila Gričová. Mali by sa preto podľa nej razantne zvýšiť dávky pre ľudí s hendikepom a upraviť zákony, aby nemali problémy napríklad s bariérovými budovami.
Demonštranti žiadali, aby sa rodinám, ktoré sa starajú o ťažko postihnuté deti či dospelých, zvýšil príspevok na opatrovanie na 10.000 korún mesačne. V súčasnosti dostávajú v priemere 2000 až 3000 korún, odhadla Gričová. "Keby boli títo ľudia v ústavoch, štát by to stálo 20.000 korún mesačne," dodala.
Viac než dvojnásobný nárast odmeny žiadajú zdravotne postihnutí aj pre osobných asistentov, zrušiť by sa podľa nich mali taktiež obmedzenia pri udeľovaní dotácií na automobilovú dopravu. "Príspevky sa nevalorizovali od roku 2002 a životné náklady sa medzičasom výrazne zvýšili," zdôvodnila požiadavky zdravotne postihnutých Gričová
Ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová, ktorá so zástupcami zdravotne postihnutých rokovala už v utorok a zúčastnila sa aj dnešného protestu, však považuje požiadavky demonštrantov za nereálne. Z verejných peňazí by si vyžiadali asi 15 miliárd korún navyše a na taký vysoký nárast výdavkov chýbajú zdroje, naznačila. Vláda však podľa nej invalidom plánuje pridať v budúcom roku niekoľko miliárd korún. "Pri ťažkých prípadoch pôjde o pomoc zhruba 1500 korún," povedala ministerka o možnom náraste príjmov pre jednotlivcov. Už v súčasnosti štát podľa nej vynakladá na príspevky pre postihnutých asi 5,4 miliardy korún.
Organizátori dnešnej demonštrácie sa zároveň dištancovali od Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím, ktorá zvolala minulotýždňový protest. Zástupcom rady išlo len o to, aby získali peniaze na svoje mzdy, vyhlásil ďalší z organizátorov dnešnej akcie Michal Labuda. Predseda Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím Branislav Mamojka ešte v utorok reagoval, že síce s požiadavkami Aktívneho života súhlasí, ale považuje ich za prehnané vzhľadom na možnosti štátu.

Beata
Balogová
