Do operácie Severoatlantickej aliancie ISAF by mali odísť spolu tri strážne jednotky, pracovať budú v priestore základní.
V súčasnosti má slovenská armáda v krajine podľa ministerstva obrany 70 vojakov. Platný mandát, ktorý schválil parlament vlani, umožňuje vyslanie spolu 115 vojakov.
Plány na povolenie vyslania ďalších vojakov ohlásil minister obrany Jaroslav Baška ešte v apríli. Podľa schváleného materiálu by mala v druhej polovici tohto roka začať slúžiť jednotka do 50 vojakov v nepokojnej provincii Uruzgán na základni Tarín Kút. V polovici budúceho roku zrejme odcestuje do tejto oblasti ďalšia 50-členná strážna jednotka. Strážnu službu by mal mať na starosti aj rovnako veľký kontingent na leteckej základni Kandahár.
Navýšiť by sa mal tiež počet vojakov v operačných a výcvikových tímoch, veliteľstvách operácie NATO a takzvaných provinčných rekonštrukčných tímoch. "Neposielame bojové útvary, ktoré by sa priamo zúčastňovali na bojových operáciách. Posilňujeme naše pozície v podobe strážnych jednotiek," vyhlásil po rokovaní vlády premiér Robert Fico.
V súčasnosti je najpočetnejšou slovenskou jednotkou v Afganistane 57-členná ženijná rota, ktorá pracuje v Kandaháre. Predtým pôsobili Slováci v relatívne bezpečnejšom Kábule.
Slovensko má okrem Afganistanu svojich vojakov napríklad v Kosove či v misii OSN na Cypre. Vláda naopak vlani stiahla slovenských vojakov z Iraku. V zahraničných vojenských misiách pôsobí do 600 Slovákov.