Bratislava 11. júna (TASR) - Druhého zasadnutia Konferencie zmluvných strán Karpatského dohovoru, ktorého signatárom je aj SR, sa v rumunskej Bukurešti zúčastní aj slovenská delegácia. Na svojom dnešnom rokovaní o tom rozhodla vláda. Zúčastnení sa tu od 17. do 19. júna budú zaoberať aj problematikou zriadenia stáleho sekretariátu dohovoru, dočasný je zriadený vo Viedni.
Karpaty predstavujú približne 70 percent z celého územia Slovenska. V súčasnosti je na území ich slovenskej časti deväť národných parkov a 11 chránených krajinných oblastí. "Slovenské Karpaty trpia hlavne úbytkom prirodzených lesov, stratou vododržnej schopnosti krajiny, zánikom tradičných foriem hospodárenia, hlavne pastierstva, tradičných remesiel, architektúry, folklórnych a kultúrnych podujatí a nekoordinovaným rozvojom turistickej infraštruktúry," vymenúva sa v materiáli. Tieto problémy sa začínajú v posledných rokoch pomerne úspešne riešiť, treba však tento proces systémovo integrovať a podporiť.
Všeobecným princípom dohovoru je záväzok zmluvných strán spolupracovať pri ochrane a trvalo udržateľnom rozvoji Karpát s cieľom zlepšiť kvalitu života, posilniť miestne ekonomiky a komunity a chrániť prírodné hodnoty a kultúrne dedičstvo. Dokument umožňuje dôslednejší, produktívnejší a koordinovanejší postup pri ochrane a trvalo udržateľnom rozvoji Karpát a prispieva ku koordinácii prebiehajúcich aj budúcich aktivít.
Karpatský dohovor podpísali všetky štáty karpatského regiónu (Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko, Srbsko, Čierna Hora a Ukrajina). V súčasnosti dohovor ratifikovalo už všetkých sedem štátov. Dohovor nadobudol platnosť 4. januára 2006. Koordinačným a rozhodovacím orgánom Karpatského dohovoru je konferencia zmluvných strán, ktorej zasadnutie sa koná najmenej raz za tri roky.
ala ed