Bratislava 11. júna (TASR) - Počet žiadateľov o liečbu v súvislosti s drogami v uplynulom období podobne ako v predchádzajúcich rokoch klesá. Národné centrum zdravotníckych informácií zaznamenalo tiež zmenu štruktúry liečených pacientov.
Ubudlo vnútrožilových užívateľov drog, taktiež užívateľov heroínu, ale stabilizoval sa i počet liečených užívateľov metanfetamínov. Najnovšie údaje tiež vykazujú, že po roku od vstupu do liečby súvislo abstinovali 2/3 pacientov. Po troch rokoch sa tento podiel ešte zvyšuje. Zo správy o realizácii protidrogovej politiky v roku 2007, ktorú dnes vláda zobrala na vedomie, vyplýva, že aj pri výskyte infekčných ochorení súvisiacich s užívaním drog sa Slovensko drží v rámci EÚ na nadpriemerne dobrej úrovni.
V SR je najnižší výskyt HIV/AIDS na počet obyvateľov v porovnaní s ostatnými krajinami únie. Zistení boli iba traja HIV pozitívni pacienti, ktorí sa nakazili použitím cudzích ihiel a striekačiek. Absolútne hodnoty nových prípadov infekcie vírusov hepatitídy B a C sa v minulom roku výrazne nezvýšili. Infekcia vírusom hepatitídy C má na Slovensku, ako i všade na svete, medzi vnútrožilovými užívateľmi drog charakter epidémie.
Ministerstvo vnútra pripomína, že pre súčasnú drogovú scénu je charakteristický nárast záujmu užívateľov o hydroponicky pestovanú marihuanu, nárast záujmu užívateľov o pervitín, ako aj rastúci trend pri produkcii a presadzovaní sa nových syntetických drog. Rezort poukazuje tiež na používanie čoraz sofistikovanejších metód a technológií pri výrobe, preprave a obchodovaní s omamnými a psychotropnými látkami.
V resocializačných strediskách umiestnili v uplynulom roku 36 detí, Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny plánuje v tomto roku zabezpečiť 60 miest. Suma na pokrytie nákladov presiahne 14 miliónov Sk (461.513 eur).
Podľa najnovšieho reprezentatívneho prieskumu Ústavu informácií a prognóz školstva medzi mladými ľuďmi vo veku 15 až 26 rokov si príležitostne zapáli cigaretu 15,7 percenta respondentov a každý deň fajčí 20,4 percenta opýtaných. Často pije alkoholické nápoje 14,3 percenta mladých ľudí a príležitostne po poháriku siahne viac než polovica respondentov. Mladí ľudia začínajú najčastejšie experimentovať s drogami medzi 14 a 17 rokom. Najnižší zistený vek bol osem rokov. K najviac užívaným drogám patrí marihuana, hašiš, tabletky spolu s alkoholom, extáza, prchavé látky, tabletky, huby a pervitín. V nižšej miere užívajú kokaín a LSD a len ojedinelo konzumujú heroín a crack.
Cieľom protidrogových aktivít bolo predovšetkým zastaviť nárast užívania drog, znížiť počty detí a mladých ľudí, ktorí s nimi experimentujú, posilniť siete zariadení poskytujúcich služby drogovo závislým, ako aj vzdelávací systém.
Súdy v uplynulom roku pri rozhodovaní postupovali podľa nového Trestného zákona a Trestného poriadku. Trestný postih výrobcov drog a obchodníkov s nimi sa sprísnil, u užívateľov sa počíta s miernejším postihom s dôrazom na ochranné liečenie. V Trestnom zákone sa zachovala osobitná skutková podstata, s prísnejšou výmerou trestu u tých páchateľov, ktorí vyrobia, zadovážia alebo prechovávajú predmet určený na nedovolenú výrobu drogy. Sprísnila sa tiež možnosť trestného postihu za trestný čin šírenia toxikománie.