BRATISLAVA 11. júna (SITA) - Povedomie slovenskej verejnosti o diskriminácii je veľmi nízke. Potvrdil to výskum Inštitútu pre verejné otázky v rámci ročného projektu Na ceste k rovnosti, ktorý potrvá do novembra. Ako vysvetlila Oľga Gyarfášová z IVO na dnešnej tlačovej besede, "snažíme sa zistiť, ako ľudia argumentujú, čo si o diskriminácii myslia, čo si predstavujú, akými obsahmi napĺňajú pojmy." Výskum sa robil na vzorke 1 209 respondentov od 15 rokov v Trenčíne, Žiline, Nitre a Bratislave. Z výskumu vyplynulo, že za najdôležitejšie práva a slobody ľudia považujú právo na zdravotnú starostlivosť, sociálnu istotu a osobnú bezpečnosť. V prvej desiatke z 21 hodnotených práv a slobôd je aj právo na rovnosť pred zákonom a právo na spravodlivý súdny proces. Najčastejšie porušované sú podľa verejnosti právo na rovnosť pred zákonom, spravodlivý súdny proces, prácu, sociálnu istotu a zdravé životné prostredie. Podľa názorov verejnosti k diskriminácii najčastejšie dochádza na trhu práce (uviedlo 79 % respondentov), na úradoch (51 %) a v zdravotníctve (45 %). Výskum ďalej ukázal, že najčastejším dôvodom diskriminácie je vek (uviedlo až 84 % respondentov), nasleduje zdravotné postihnutie (74 %), rasová či etnická príslušnosť (59 %) a pohlavie (47 %).
Multidisciplinárny projekt Na ceste k rovnosti realizuje Inštitút pre verejné otázky, občianske združenie Občan a demokracia, PDSC a Hlava 98. Projekt je podporovaný Európskou komisiou a Úradom vlády SR. Ako vysvetlila Šarlota Pufflerová zo združenia Občan a demokracia, tento program sa realizuje vo všetkých krajinách EÚ a je zameraný na zvyšovanie povedomia o diskriminácii. Ide o to, aby sa prenieslo ťažisko z reaktívneho prístupu pri riešení diskriminácie na proaktívny, aby bolo ťažisko na tvorbe verejných politík, spresnila Pufflerová. Podľa nej máme na Slovensku dobrú antidiskriminačnú legislatívu, ale nie sme dobrí vo verejných politikách.
Antidiskriminačný zákon je kvalitný, vytvára základný rámec na ochranu pred diskrimináciou a definuje základné pojmy súvisiace s ňou, ukotvuje právne prostriedky ochrany. V súvislosti s tým však Občan a demokracia vníma dva problémy - zákon sa podľa nich neuplatňuje dostatočne v praxi. Dôkazom je, že doteraz sa len málo ľudí súdnou cestou domáhalo ochrany pred diskrimináciou, zatiaľ ich bolo len okolo desať, vysvetlila Janka Debrecéniová zo združenia Občan a demokracia. Druhým problémom podľa nej je, že zásada rovnosti nie je dostatočne zakotvená v ďalších právnych predpisoch Slovenskej republiky. "Stále nemáme zákon o registrovaných partnerstvách, ktorý veľkej skupine nášho obyvateľstva neumožňuje uplatňovať svoje práva," povedala Debrecéniová.