Vysoké Tatry 12. júna (TASR) - V nedeľu 15. júna sa skončí v TANAP-e, najväčšom a najnavštevovanejšom národnom parku na Slovensku, sezónna uzávera turistických chodníkov vo vysokohorskom prostredí. Návštevníci Vysokých, Západných a Belianskych Tatier budú môcť opäť využívať celú sieť takmer 600 km vyznačených turistických chodníkov.
Správa TANAP-u a Štátne lesy TANAP-u na rozdiel od vlaňajška neotvoria z dôvodov nerušeného vývoja vzácnych živočíchov a čo najmenšieho zásahu človeka v týchto biotopoch červený značkovaný chodník v Tomanovej doline a zelený chodník v Juráňovej doline. Naopak, turistom sprístupnia obnovený modrý turistický chodník prechádzajúci na poľskú stranu cez Bobrovecké sedlo, ktorý sa napája na žltý chodník z poľskej strany Tatier z Chocholowskej doliny na Lúčnu. Ostatné turistické a náučné chodníky, tak, ako sú vyznačené v turistických mapách, zostávajú v platnosti bez zmien.
Odlišnosťou tohtoročnej letnej turistickej sezóny je, že od 1. januára je Slovensko súčasťou schengenského priestoru. "To však neznamená, že hranice môžeme prechádzať kdekoľvek. Turisti môžu štátnu hranicu prekračovať na ktoromkoľvek mieste iba v prvom a druhom stupni ochrany prírody. Keďže územie TANAP-u je chránené tretím až piatym stupňom ochrany prírody, návštevníci územia v tomto stupni ochrany sa môžu pohybovať len po turisticky značkovaných chodníkoch," pripomenul Juraj Bobula zo Správy TANAP-u. Dodal, že väčšina turistických chodníkov spájajúca slovenskú a poľskú stranu sa nachádza v Západných Tatrách. Vo Vysokých Tatrách možno prekročiť štátnu hranicu len na vrchole Rysov.
Naďalej zostáva v platnosti všeobecne záväzná vyhláška Krajského úradu v Prešove č.1/1999 o Návštevnom poriadku TANAP-u, ktorý vymedzuje priestory aj pre iné aktivity ako je turistika. Horolezectvo a skalolezectvo možno vykonávať na celom území národného parku okrem osem vymedzených lokalít pri stanovených podmienkach. Lety na závesných klzákoch a kĺzavých padákoch je povolené vykonávať v štyroch vyhradených lokalitách. Cyklisti majú k dispozícií 22 cyklistických trás.
"Návštevníci TANAP-u by mali pri svojom pobyte v prírode brať ohľad aj na ostatných turistov a tatranskú faunu. Nespôsobovať hluk, nekričať, nevyrušovať a neplašiť zver. Majitelia psov by si mali svojich miláčikov držať na vodiacom remeni a s ochranným košom. Do najprísnejších rezervácií by s nimi nemali vstupovať," upozornil Bobula. Doplnil, že na území TANAP-u je zakázané zakladať oheň a aj fajčiari by si mali uvedomiť, že odhodená nezahasená cigareta môže spôsobiť rozsiahly požiar.