Opoziční politici považujú za trápne, keď si ministri zodpovednosť za vyčíňanie pedofila prehadzujú medzi sebou ako horúci zemiak. Premiér podľa nich v tejto veci pchá hlavu do piesku a správa sa, akoby nič nevidel a nepočul. "Mal by vytiahnuť hlavu z piesku a konať," konštatoval na dnešnej tlačovej besede Dzurinda. Zodpovednosť za neexistenciu detenčného ústavu podľa neho nesie rezort zdravotníctva a spravodlivosti, zlyhali aj niektoré aktivity rezortu vnútra. Dzurinda nekonkretizoval, či navrhnú odvolanie dotknutých ministrov, ak Fico na výzvu nezareaguje, počkajú si na kroky premiéra. Hrušovský pripomenul, že premiér je docentom trestného práva a mal by vedieť posúdiť mieru zodpovednosti, ktorú za tragédiu nesú jednotliví ministri.
Opozícia rovnako predsedu vlády vyzvala, aby predniesol seriózny odpočet dvoch rokov vládnutia namiesto propagandistickej spanilej jazdy po ministerstvách. Fico by podľa nej mal realisticky konfrontovať skutočnosť s predvolebnými sľubmi a programovým vyhlásením vlády.
SDKÚ-DS a KDH sa dohodli, že na Ústavnom súde SR napadnú novelu zákona o zdravotných poisťovniach. Namietajú rozpor v ustanovení, ktoré obmedzuje distribúciu vytvoreného zisku. Dokument ponúknu podpísať aj zákonodarcom za SMK, podpisy začnú zbierať budúci týždeň počas schôdze parlamentu. Rovnako sa SDKÚ-DS a KDH zaoberali možným napadnutím tlačového zákona na ÚS SR.
Dzurinda zopakoval, že nečinnosť vlády dokumentuje iba 12 vládnych zákonov predložených na júnovú schôdzu parlamentu. Na predchádzajúce májové zasadnutie NR SR vláda predložila 11 právnych noriem. "Ministerstvá sú nečinné, vláda nemá program a nevie, ako ďalej smerovať Slovensko," konštatoval.
Hrušovský požiadal SDKÚ-DS o podporu pozmeňujúceho návrhu poslanca za KDH Daniela Lipšica, ktorý by zrušil priestupkovú imunitu na dopravné priestupky pre ústavných činiteľov. Podľa neho nie je správne, ak poslanci rozhodujú o zvyšovaní pokút pre občanov, ale ich samých sa kvôli imunite netýkajú.
"S postupom času si myslím, že je stále jasnejšie, že z našej strany nejde ani o pózu, ani o urazenosť, ani o ješitnosť," konštatoval Dzurinda na margo vzťahov s SMK. V parlamente chcú s SMK spolupracovať obvyklým spôsobom. Miera spolupráce s SMK bola doteraz nadštandardná a nadštandardná miera spolupráce teraz pokračuje medzi SDKÚ-DS a KDH, spresnil.
Dzurinda zároveň vyjadril isté sklamanie z toho, že prezidenta SR Ivana Gašparoviča nevidieť a ani nepočuť. "A keď, tak ho počuť a vidieť tak, že stráni vládnej koalícii úplne evidentne, bez najmenších zábran a predovšetkým najsilnejšej vládnej strane, strane Smer-SD," poznamenal. Pripomenul, že prezident ako hlava štátu by mal prísne dbať na to, aby bol prezidentom všetkých občanov a pôsobil nadstranícky. "A to, že Ivan Gašparovič prisluhuje politickej strane Smer-SD je nad slnko jasnejšie, a to je zlé, to je smutné," doplnil.
"Keď to vyslovil najnedôveryhodnejší politik Slovenska, tak to nebudeme komentovať," reagoval na Dzurindove slová hovorca prezidenta SR Marek Trubač.