POPRAD 12. júna (SITA) – V nedeľu sa otvorí posledná hranica v rámci schengenského priestoru. V Tatranskom národnom parku (TANAP) sa končí 15. júna sezónna uzávera značkovaných turistických a náučných chodníkov. Turisti budú mať od nedele k dispozícii približne 600 km vyznačených turistických chodníkov. Niektoré z nich prechádzajú cez poľsko-slovenskú štátnu hranicu. Od 1. novembra sa na väčšinu chodníkov vzťahuje sezónna uzávera v záujme ochrany prírody a bezpečnosti návštevníkov, informoval Juraj Bobula zo Správy TANAP. Skončením sezónnej uzávery sa tak naplno otvorí schengenský priestor aj v Tatranskom národnom parku.
Napriek tomu, že sa Slovensko a Poľsko stalo 1. januára súčasťou schengenského priestoru, turisti môžu hranice prekračovať na ktoromkoľvek mieste iba v prvom a druhom stupni ochrany prírody. Keďže územie Tatranského národného parku je chránené tretím až piatym stupňom ochrany prírody, návštevníci územia sa môžu v tomto stupni ochrany pohybovať len po turisticky značkovaných chodníkoch. Vo Vysokých Tatrách možno prekročiť slovensko-poľskú štátnu hranicu len na vrchole Rysov.
V súvislosti s otvorením schengenského priestoru sa Správa TANAP, Štátne lesy TANAP a poľský Tatrański Park Narodowy dohodli na uzatvorení červeno značkovaného chodníka v Tomanovej doline a zeleno značkovaného chodníka v Juráňovej doline v záujme nerušeného vývoja vzácnych živočíchov bez prítomnosti človeka v týchto lokalitách. Náhradou je obnovený turistický chodník, ktorý prechádza na poľskú stranu cez Bobrovecké sedlo s napojením na žltý chodník vedúci z Chocholovskej doliny na Lúčnu.
Návštevný poriadok TANAP vymedzuje priestory aj pre iné aktivity ako je turistika. Horolezectvo a skalolezectvo možno vykonávať na celom území národného parku okrem ôsmich vymedzených lokalít. Lety na závesných klzákoch a kĺzavých padákoch sú povolené v štyroch vyhradených lokalitách. Cyklisti majú k dispozícií 22 cyklistických trás. Podrobnosti nájdu záujemcovia v Návštevnom poriadku TANAP. Turisti by mali pri svojom pobyte v prírode brať ohľad aj na ostatných návštevníkov a tatranskú faunu. Nespôsobovať hluk, nekričať, nevyrušovať a neplašiť zver. Na celom území TANAP nie je dovolené stanovať a bivakovať. Psy by mali mať ochranný koš a majitelia by si ich mali držať na vodiacom remeni. Do najprísnejších rezervácií by s nimi nemali vstupovať. Na území Tatranského národného parku je zákaz zakladania ohňa a fajčiari by si mali uvedomiť, že odhodená nezahasená cigareta môže spôsobiť katastrofálny požiar, zdôraznil J. Bobula.