„Časť kociek sa vtedy pri manipulácii rozlomila a ich obsah mohol uniknúť do pôdy. Niekoľko ľudí, ktorí sa pohybovali pred rokmi v ich blízkosti, ochorelo na rovnakú diagnózu. Možno to bola náhoda. Ako občan mám právo žiadať úrady o informácie. Chcem presne vedieť, čo skládka obsahuje, lebo tu žijú aj moje deti a vnúčatá," hovorí Šedivý.
Podľa štátnych úradníkov sú kocky zo solidifikovaného odpadu z kalov, škváry a popolčeka, ktorý vznikal v prevádzke nebezpečného odpadu v Huli v Novozámockom okrese. Solidifikácia je taký proces viazania rizikových látok, ktoré sa neuvoľňujú do prostredia. Takýto odpad môže skladovať ako stavebný odpad.
„Firma v Huli naň hľadala lokalitu. Mali sme pod lesom nelegálnu skládku, ktorú sme chceli spevniť a zrekultivovať, kocky sa nám hodili. Peniaze, ktoré sme za ne získali, išli na budovanie ekologickej čistiarne odpadových vôd," povedal súčasný i vtedajší starosta Skýcova Štefan Gahér.
O uskladnení kociek rozhodol sám, bez zastupiteľstva. „Na schvaľovanie nebol čas, firma sa ponáhľala. Ľudia sa proti vývozu ozvali, vysvetľoval som im to na verejnom zhromaždení," povedal starosta.
Podľa zástupcov obvodného úradu životného prostredia v Zlatých Moravciach a podľa starostu je skládka v poriadku. Dnes je zahrabaná, zatrávnená, nekazí vzhľad Tribečského pohoria.
Juraj Rizman z Greenpeace hovorí, že na kocky sú testy nespochybniteľné. „Pri obhliadke sme sa ale dozvedeli, že je tam aj priemyselný odpad, i riziko nebezpečného ako sú povedzme oleje. Chceme zistiť, či nedošlo k poškodeniu kociek a či medzi ich obsahom a priemyselným odpadom nevznikali chemické reakcie," povedal Rizman. Odporúča urobiť nové rozbory z vrchu a odtoku skládky. Ak to neurobí štát, Greenpeace zváži svoje možnosti.