Žilina/Banská Bystrica/Košice/Liptovský Mikuláš 12. júna (TASR) Primátor Žiliny Ivan Harman nepozná presnú výšku faktúry za služobný mobilný telefón, pričom zdôraznil, že celkovú výšku faktúry za služby mobilného operátora zverejňuje mesto pravidelne na internetovej stránke.
Zverejnenie čísla mobilného telefónu primátora krajského mesta nepovažuje Harman za zmysluplné. Moje mobilné číslo poznajú kompetentní pracovníci z krízových odborov a pracovníci mestského úradu. Sú zverejnené pevné linky k primátorovi, rovnako aj na jednotlivé odbory mestského úradu. Veľmi živo si viem predstaviť, že mobilný telefón môže byť zahltený rôznymi telefonátmi a sms správami. Potom by už neslúžil tomu, čomu má slúžiť prioritne, to znamená na aktuálne spojenie vtedy, keď je to naozaj potrebné, skonštatoval Harman.
Služobné mobilné telefóny majú podľa žilinského primátora vedúci jednotlivých odborov mestského úradu, primátor, prednosta, zástupca primátora, hovorca mesta, niektorí pracovníci sekretariátu primátora, pracovníci mestskej polície a turistickej informačnej kancelárie. Mobilné telefóny slúžia väčšinou na komunikáciu v krízových situáciách a tam, kde nie je v dostupnosti pevná linka, spresnil Harman.
Podľa hovorcu mesta Žilina Martina Barčíka majú zamestnanci mesta a jeho organizácií 48 služobných mobilných telefónov a 27 mobilných pripojení na internet. Podľa oficiálnej internetovej stránky mesta www.zilina.sk zaplatilo mesto Žilina za služby mobilného operátora v januári tohto roku 52.848 Sk (1745 eur), vo februári 54.267 Sk (1792 eur), v marci 55.520 Sk (1833 eur), v apríli 54.239 Sk (1791 eur) a v máji 74.391,50 Sk (2456 eur).
Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Milan Murgaš dnes TASR povedal, že telefonuje veľa, ale nesleduje, koľko hovorov denne uskutoční cez mobilný telefón. Poslanci mi na začiatku volebného obdobia schválili paušál 5000 Sk (165 eur) a ešte sa nestalo, že by som ten paušál prekročil. Keď si vyberám informáciu, koľko asi mesačne pretelefonujem, tak sa to pohybuje medzi 2000 (66 eur) až 3000 Sk (99 eur). Samozrejme, že výdavky sú najmä vtedy, keď som v zahraničí, čo sa stáva pomerne často. Som rád, že Európska komisia má roaming už iba za 19,60 Sk (0,65 eura), povedal Murgaš.
Najmenej jasnú odpoveď ohľadom výšky telefónnych účtov majú na Úrade Košického samosprávneho kraja (KSK). Pracovníci KSK ani netušia, koľko pretelefonuje predseda úradu Zdenko Trebuľa. "Na otázku, aká je priemerná suma, ktorú mesačne pretelefonuje predseda samosprávneho kraja, je veľmi ťažké odpovedať," reagovala hovorkyňa predsedu KSK Zuzana Bobriková, podľa ktorej táto suma závisí pri mobilných telefónoch od operátora, dohôd s ním, od zazmluvneného paušálu, v prípade pevných liniek napr. od počtu telefónov na sekretariáte, od prítomnosti predsedu v úrade, respektíve od jeho služobných ciest, kedy telefonuje viac z mobilu než z pevnej linky. "Navyše zaňho a v jeho mene telefonicky vybavuje záležitosti aj mnoho ďalších pracovníkov na úrade. Akokoľvek vyšpecifikovaná suma by preto bola veľmi neserióznym podkladom pre akékoľvek úvahy," dodala Bobriková.
Úrad KSK sa podľa hovorkyne snažil dohodnúť čo najlepšie a najefektívnejšie podmienky. "So zmluvným operátorom dohodol, že všetky telefonáty medzi pracovníkmi vrátane organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti sú zadarmo, respektíve za zvýhodnené ceny," argumentovala hovorkyňa.
Primátor mesta Hnúšťa Michal Bagačka hovorí: Limit mám 1400 Sk (46 eur) a to je asi tri hodiny telefonovania. Sú tam aj nejaké voľné minúty, takže zatiaľ som sa nedostal nejako extrémne cez tieto minúty. Ale telefonátov je denne asi 30, možno niekedy aj 50, konštatoval Bagačka
Aj primátor Detvy Ján Šufliarsky má podobný paušál. Za mesiac pretelefonujem asi 1500 Sk (49 eur) až 2000 Sk (66 eur), podľa toho, aký je mesiac, čo vybavujeme a limit mám paušál 250, uviedol Šufliarsky.
Liptovskomikulášsky primátor Ján Blcháč využíva pre telefonovanie paušál GSM400 a jeho mesačné faktúry sú približne 5000 Sk (165 eur). Podobné sumy pretelefonoval aj predchádzajúci šéf radnice. Tamojší mestský úrad má v súčasnosti deväť mobilných telefónov s paušálmi GSM100 a GSM150. Mobilné telefónne čísla slúžia pre potreby rýchleho kontaktu so zamestnancami a ich zverejnenie nie je nevyhnutné pre verejnosť. Občania majú možnosť prostredníctvom spojovateľky hovoriť s akýmkoľvek zamestnancom úradu v pracovnom čase. Úradné hodiny, ako aj telefónne čísla sú zverejnené na internetovej stránke mesta, uviedla pre TASR Jana Graňáková z mediálneho oddelenia Mestského úradu v L. Mikuláši
Starosta Liptovských Sliačov, najväčšej obce v regióne Liptova, Ján Ondrejka má telefónne číslo svojho mobilného telefónu zverejnené aj na oficiálnej internetovej stránke obce. Podľa jeho slov obec mu mesačne hradí za telefonovanie 3000 Sk (99 eur). Mobilný telefón má aj jeho zástupca, ktorý z obecného rozpočtu dostáva mesačne na jeho prevádzku 1200 Sk (39,60 eura).