SME

Asociácia strážcov národných parkov tvrdí, že ich je málo

Zvolen 13. júna (TASR) - Stále hlboko poddimenzovaný stav profesionálnych strážcov národných parkov (NP) a chránených krajinných oblastí (CHKO) bráni ...

Zvolen 13. júna (TASR) - Stále hlboko poddimenzovaný stav profesionálnych strážcov národných parkov (NP) a chránených krajinných oblastí (CHKO) bráni dôslednému napĺňaniu ich poslania, ktorým je dohľad nad dodržiavaním zákona o ochrane prírody. Podľa uznesenia vlády SR z roku 2002 by ich dnešný stav mal byť 170, skutočnosť je taká, že na Slovensku ich v súčasnosti pôsobí len 82. Tvrdia to členovia Asociácie strážcov chránených území Slovenska (ASCHÚS).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Aj keď má strážca štatút verejného činiteľa, je veľa problémov, ktoré bránia v dôslednom napĺňaní jeho poslania," povedal TASR prezident ASCHÚS Juraj Švajda. Podľa neho pracovné podmienky strážcov sa za uplynulé roky vôbec nezlepšili. Skôr naopak. "Dosiaľ napríklad pretrvávajú problémy s prácou cez víkend, ktorá sa neprepláca, aj keď by malo ísť o príplatky v zmysle Zákonníka práce," upozornil. Pritom cez voľné dni, keď sú parky plné ľudí, sú strážcovia najviac vyťažení.

SkryťVypnúť reklamu

Problémy sú tiež s financovaním dobrovoľných strážcov, ktorých počty sa asi aj z tohto dôvodu z roka na rok znižujú. Dobrovoľníci napríklad dodnes nemajú sľubované rovnošaty, ktoré by ich v teréne identifikovali a medzi návštevníkmi by vzbudzovali určitý rešpekt. Stále existuje aj celý rad problémov zo strany ich právnej ochrany. Asociácia strážcov sa ešte vlani listom obrátila na Ministerstvo životného prostredia SR a Štátnu ochranu prírody (ŠOP) s návrhom riešení. Chcela, aby sa do roka naplnil plánovaný stav strážcov. Navrhla tiež zlepšiť ich technické vybavenie nákupom terénnych vozidiel či zavedením GPS systémov, ktoré pomáhajú rýchle odhaľovať porušovateľov zákona. Jedným z návrhov je, že na každej Správe chráneného územia s počtom štyroch a viac strážcov treba vytvoriť odbor strážnej služby, ktorý bude priamo riadiť prácu strážcov a členov stráže prírody. Asociácia tiež navrhuje vytvoriť pracovné miesto koordinátora pre strážnu službu v Štátnej ochrane prírody SR. "Funkčnosť takého systému, ako aj skúsenosti sú nám známe zo susedných štátov," pripomenul Švajda.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorca Ministerstva životného prostredia SR Peter Višváder tvrdenia strážcov odmieta. Podľa neho vláda SR medzičasom prijala uznesenie č. 1058 z 1. decembra 2006, ktoré hovorí o znižovaní počtu zamestnancov v štátnej správe o 20 percent. "Ministerstvo životného prostredia v oblasti stráže prírody tento limit nenaplnilo v plnej výške a minister rozhodol, že sa bude šetriť na iných útvaroch. V opačnom prípade by počet strážcov bol ešte nižší," uviedol hovorca. "Zníženie počtu strážcov neznamená, že by ich na Slovensku bolo málo. Skôr máme rezervy vo využívaní ich kapacít a možnostiach spolupráce s inými druhmi stráže, napríklad lesnou, rybnou, poľovnou a poľnou strážou," pripomenul. Ako dodal, aj všetci zamestnanci ŠOP majú kompetencie stráže prírody. Preto v počte strážcov na hektár stráženej plochy má Slovensko v rámci Európy štandardné podmienky. Čo sa týka dovybavenia technikou, vybavenie stráže prírody sa dobudováva každoročne v rámci možností rozpočtu rezortu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 112
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 334
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 235
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 057
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 978
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 445
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 281
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu