Bratislava. Slovenský prezident Ivan Gašparovič dnes po štvrtý raz otvoril brány Prezidentského paláca. Prvých návštevníkov privítal na nádvorí s manželkou Silviou.
Množstvo ľudí, najmenší i tí starší, si prišli obzrieť nielen priestory paláca, ale vychutnať si aj bohatý sprievodný program.
V Čestnej stráži prezidenta sa na niekoľko minút predviedol hokejista bratislavského Slovana Marek Uram.
Hlavu štátu teší najmä záujem detí a ich zvedavé otázky. "Pýtajú sa ma, čo jem, či mi tu varia obedy, alebo či som tu už mal kráľov," prezradil novinárom najvyšší ústavný činiteľ. "Sú to také milé otázky, na ktoré sa dá aj milo odpovedať," ďalej komentoval.
Vyslovil sa, že aj on sa stále zaujíma o palác, veľakrát zisťuje, čo by sa v ňom dalo zmeniť alebo voľačo opraviť.
Prvá dáma novinárom potvrdila, že každý rok je pre nich tento veľmi náročný deň príjemným zážitkom. "Pri týchto stretnutiach s mládežou a deťmi omladneme," uviedla.
Doplnila, že najmenší majú každoročne veľmi veľa otázok. Sú zvedaví na pracovne prezidentského páru, či majú veľa papierov na stole, ale pýtajú sa aj na históriu paláca.
"Prišli sme, aby sme sa pozreli na prezidenta, ako to tu vyzerá, kde býva. Zaujímavé sú pozlátené veci," odpovedal Jakub z Nitry na otázku TASR, prečo sa rozhodol navštíviť palác. Spolu so spolužiakmi nitrianskej ZŠ pricestovali na dnešnú exkurziu do Bratislavy.
Božena Kmeťová z Bratislavy takisto potvrdila TASR svoj záujem o palác. "Veľmi ma dnešná akcia zaujala, pretože tu som ešte nebola a takáto možnosť nie je hocikedy," povedala.
Na prednom nádvorí zneli tóny Vojenskej hudby a prebiehali poradové vystúpenia Čestnej stráže a mažoretiek.
Prezidentský pár myslel aj na tých najmenších, pre ktorých pripravil program v záhrade paláca.