Bratislava 14. júna (TASR) Približne 20 percent európskej populácie trpí rôznymi typmi anémie, hlavne z nedostatku železa, alebo pri rôznych chronických ochoreniach. Anémia, čiže málokrvnosť je len jednou z množstva ochorení krvi, ktoré už dnes vedia lekári diagnostikovať.
Ide o množstvo rôznych ochorení krvi a širokú problematiku, ktorou sa zaoberá hematológia, vysvetlila pre TASR Eva Demečková, zástupkyňa prednostu Kliniky hematológie a transfúziológie FNsP sv. Cyrila a Metoda v Bratislave.
Ľudia s menej závažnými hematologickými ochoreniami, ako je napríklad aj anémia, môžu viesť plnohodnotný život, ak sú adekvátne liečení. Medzi ochorenia krvi patrí aj zlyhanie krvotvorby či poruchy zrážania krvi. Najvážnejšie ochorenia krvi sú však onkohematologické ochorenia ako leukémia či lymfómy. Ich výskyt je jedno až osem ochorení na 100.000 obyvateľov ročne. Nielen onkohematologické ochorenia, ale i vážne zlyhania krvotvorby, resp. poruchy zrážania krvi či imunohematologické ochorenia môžu ohroziť ľudský život. Ale moderná liečba vrátane transplantácie kostnej drene môže veľa z týchto chorých vyliečiť a veľa z nich žije plnohodnotný život, skonštatovala Demečková.
Vyšetrením krvi, ktoré je v mnohých prípadoch základným rutinným vyšetrením, sa dajú včas odhaliť niektoré menej či viac závažné ochorenia. Vyšetrením krvi sa dajú diagnostikovať nielen ochorenia krvotvorby, ale určité zmeny v počte krviniek, zmeny zrážania krvi môžu poukazovať na mnohé iné ochorenia," ozrejmila Demečková. V praxi to znamená, že lekári sú schopní vyšetrením krvi diagnostikovať trombózu, poruchy pečene, obličiek a mnoho ďalších ochorení. Vyšetrenie nádorových markerov v krvi môže poukázať na iné onkologické ochorenia, uviedla Demečková.