Bratislava 14. júna (TASR) -
Ako aktivisti uvádzajú na svojej stránke, jadrom kampane je set piatich nálepiek. Na nich ilustrujú zobrazenie číslice 88, svastiky, používanie uniforiem, rún a keltského kríža bez kontextu propagácie fašizmu.
"O potrebe takejto kampane nás presvedčili extrémne hlasy politickej korektnosti. Dochádza k absurdným situáciám, že použitie dvoch číslic sa môže považovať za propagáciu neonacizmu, hoci vo väčšine vlakov je napríklad 88 miest na sedenie," povedal pre TASR jeden z iniciátorov kampane Viliam Černák.
Fakt, že zmienené symboly si prisvojili hnutia potláčajúce ľudské práva a slobody, nepovažuje za dostatočný dôvod na ich ostrakizáciu. "Je otázne, ako by sa masmédiá a Ľudia proti rasizmu pozerali napríklad na modrú šesťcípu hviezdu, keby si ju prisvojila skupina prejavujúca sa trestnými činmi," dodal.
Kampaňou sú podľa Černáka ľudia nadšení napriek tomu, že sa jedná o paródiu na bilboardovú kampaň futbalového klubu Slovana Bratislava a mala teda pobaviť predovšetkým Bratislavčanov. "Táto iniciatíva si svojou nezmyselnosťou nezaslúži pozornosť, pretože tým, ktorí s fašizmom nesúhlasia je jasné, že nejde o symboly, ale o názory," konštatovala pre TASR Marcela Piloušková z organizácie Ľudia proti rasizmu (ĽPR).
Tvorcovia portálu podľa nej prezentujú názory na hranici zákonov o podnecovaní k rasovej neznášanlivosti a zľahčujú problematiku neonacizmu. "Vzbudzuje to dojem, že samotní prevádzkovatelia sú neonacisti," myslí si. Nakoľko však kampaň vzbudila mediálnu pozornosť, rozhodli sa ĽPR odpovedať parodickou protikampaňou vo forme plagátov a nálepiek. Neonacisti sa na Slovensku, ako aj v zahraničí neustále snažia rôznymi spôsobmi zľahčovať túto problematiku, upozornila.
"S rasovou neznášanlivosťou zápasí celý svet, v Európe je tento problém tiež vypuklý," objasnila Piloušková s tým, že situácia je najvážnejšia na východe. Zdôraznila, že ľudia by sa mali vzdelávať, spoznávať nové kultúry a učiť sa tolerancii. Pri posledných útokoch neonacistov počas bieleho dňa bol zarážajúci najmä nezáujem ľudí, ktorí útok videli, podotkla. "Niekto fyzicky napadne dievča v MHD a všetci sú ticho a majú strach," upozornila s dôvetkom, že keď niekto popíše fixkou stenu, sú aktívni zrazu všetci v okolí.