Bratislava 14. júna (TASR) Najväčšia spotreba krvi je na onkologických pracoviskách, srdcovocievnych chirurgiách a pri úrazových stavoch. "Veľa ľudí si to neuvedomuje, ale na onkológii sú vlastne chronicky odkázaní pacienti na erytrocyty a trombocyty, ktoré musia mať skoro niekedy dennodenne," uviedla pre TASR zástupkyňa vedúceho lekára Národnej transfúznej služby Ružinov Klára Sviteková.
Veľkými odberateľmi krvi sú podľa jej slov aj srdcovocievne chirurgie, kde na jednu operáciu je potrebných päť až desať konzerv krvi. "V zásade sa krv používa v takých prípadoch, ako je náhrada bedrového kĺbu. Tam idú zhruba tri až štyri konzervy krvi, keď sa skomplikuje môže ísť aj desať. Keď je to hemofilik, tam môže ísť aj 20 30, nie v jeden deň, ale priebežne sa musí dopĺňať, lebo krváca," vysvetlila Sviteková. Najväčším spotrebiteľom je transplantácia pečene, pri ktorej sa počíta so 60 až 70 jednotkami krvi. Päť až šesť konzerv je potrebných aj pri komplikovaných pôrodoch. Zásoby krvi sú potrebné aj pri veľkých úrazoch.
Pri manipulácii s krvou je potrebná predovšetkým rozumná logistika. "Vždy sa snažíme zbavovať v úvodzovkách tých najstarších, aby nám to neexspirovalo. Samozrejme, že sú indikácie, kde nemôžete podať krv staršiu ako 5 dní, novorodenci alebo malé deti, detská medicína, alebo srdcové operácie, transplantácie pacientov s akútnymi leukémiami," objasnila Sviteková. Staršia krv nie je vhodná ani pre dialyzovaných pacientov, a to kvôli vysokej náloži draslíka. "Expiračná doba erytrocytov, červených krviniek, je do 42 dní, plazma vydrží až do troch rokov pri teplote -30řC, musí byť zmrazená, trombocyty sú skladované pri izbovej teplote," spresnila Sviteková.
V súčasnosti tvoria rodinní príslušníci šesť až desať percent z darcov krvi. Existuje tiež možnosť, že si pacient daruje krv sám sebe, a to v rámci predoperačnej prípravy. "Napríklad pri výmene bedrového kĺbu, keď je pacient zdravý, nemá iné závažné ochorenia, môže sa stať sám pre seba darcom krvi," spresnila Sviteková. Krv sa odoberie približne dva týždne pred operačným zákrokom a použije sa počas operácie.
V minulom roku darovalo na Slovensku krv celkom 37.165 prvodarcov, celkovo zaevidoval v roku 2007 Slovenský červený kríž (SČK) 206.790 odberov. Najväčší počet darcov je podľa Márii Mišovičovej z SČK najmä z Košického, Bratislavského, Prešovského a Nitrianskeho kraja.