Bratislava 15. júna (TASR) - Prezident SR Ivan Gašparovič je rozhodnutý školský zákon skôr podpísať, ako vrátiť do parlamentu. Podľa neho, ak by zákon nebol prijatý, znova by odsunul reformu školstva na ďalšie roky, uviedol pre TASR.
"Áno, je potrebný, nie je taký katastrofálny, ako sa hovorí, a raz sa prestavba školstva musí začať," komentovala hlava štátu.
Prezident a bývalý pedagóg však upozornil, že ak nová reforma nepodchytí učiteľov a učiteľ nebude mať záujem, na výsledku nič pozitívne nebude. "Pedagóg ho (zákon) však môže dostať do pozície, že bude úspešný," povedal TASR.
Pripustil opodstatnené námietky škôl proti krátkemu časovému priestoru, hlavne na prípravu nových školských programov. Ivan Gašparovič v tejto súvislosti poukázal na to, že tí, ktorí učia 20 alebo 30 rokov, by ho už mali mať "dávno v hlave" a rovno ho realizovať. "Majú určitú možnosť, priestor, aby svoje predstavy zapracovali do pedagogického procesu," vysvetlil.
Prezident nevidí problém ani s porušením status quo, ktoré žiadala v zákone zachovať maďarská menšina. "Ja v tom nevidím problém, podľa pozmeňovacích návrhov v zákone majú dostatočný priestor. Myslím si, že znalosť slovenského jazyka je povinnosťou," konštatoval.
Vyslovil tiež presvedčenie, že určite v priebehu reformy dôjde k situácii, že bude niečo zmenené. "Veď ani jedna reforma nie je natrvalo. Každú reformu čas a priestor núti, aby sa zmenila. Takže treba začať," zhrnul najvyšší ústavný činiteľ.
Prezident sa už v minulosti vyjadril, že školská reforma je pre slovenských školákov nevyhnutná. V súvislosti s novým zákonom z dielne ministerstva školstva o ňom diskutoval aj so šéfom rezortu Jánom Mikolajom a vypočul si aj názory viacerých zástupcov škôl z celého Slovenska.
Zákon o výchove a vzdelávaní (školský zákon), ktorý nahradí reformu z roku 1984, schválili poslanci na májovej schôdzi.
Po podpise vyše 150-stranového zákona prezidentom, nadobudne účinnosť v septembri 2008, s výnimkou ustanovenia o normatívnom financovaní asistentov učiteľov pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktoré nadobudne účinnosť 1. januára 2009.
Účinnosť zákona navrhovala opozícia presunúť na september 2009, so svojimi argumentmi však v parlamente neuspela. UPOZORNENIE : TASR ponúka k správe zvukové záznamy.
taj hol