SME

Na júnovej schôdzi parlamentu sa rozhodne o nových cestných pravidlách

BRATISLAVA 15. júna (SITA) - Na júnovej schôdzi Národnej rady budú poslanci rozhodovať o podobe nového cestného zákona, od ktorého si rezort vnútra sľubuje zvýšenie bezpečnosti na cestách a disciplinovanosti ...

BRATISLAVA 15. júna (SITA) - Na júnovej schôdzi Národnej rady budú poslanci rozhodovať o podobe nového cestného zákona, od ktorého si rezort vnútra sľubuje zvýšenie bezpečnosti na cestách a disciplinovanosti vodičov. Okrem iného zavádza povinné celoročné svietenie, zákaz telefonovania počas jazdy, ale aj prísnejšie sankcie za alkohol za volantom. Nákladné vozidlá a autobusy by mali povinne jazdiť od 15. novembra do 31. marca na zimných pneumatikách. Navrhli to poslanci parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť počas prerokovávania nového cestného zákona. Zároveň tiež chcú, aby motorové vozidlá nad 7,5 tony nemohli predbiehať na diaľniciach a rýchlostných cestách. Na druhej strane však zjemnili pôvodný návrh týkajúci sa zákazu jazdenia nákladných áut počas víkendov a dní pracovného pokoja. Pôvodný návrh počítal s tým, že kamióny nebudú môcť jazdiť už v piatok, alebo posledný deň pred dňom pracovného pokoja, toto ustanovenie však poslanci vypustili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci ďalej vypustili z okruhu osôb, ktoré majú právo prednostnej jazdy predsedov samosprávnych krajov. Poslanec za SDKÚ-DS Martin Pado však naďalej nesúhlasí s tým "aby takéto právo mal napríklad predseda Ústavného súdu či riaditeľ Národného bezpečnostného úradu". Rozruch spôsobil návrh poslanca za SNS Jozefa Ďuračku, ktorý chce právo prednostnej jazdy aj pre poslancov. Parkovanie na chodníkoch ostane povolené, ale len v prípade, ak ostane voľných priestor pre chodcov široký najmenej 1,5 metra. Zjemnila sa tiež povinnosť absolvovať psychologické testy pre žiadateľov o vodičské preukazy. Tie nebudú musieť robiť budúci vodiči motocyklov a osobných áut.

Na úvod schôdze by sa mali poslanci venovať prezidentom vráteným zákonom. Ivan Gašparovič vrátil poslancom kritizovanú novelu o územnom plánovaní a stavebnom poriadku, pričom navrhuje, aby ju pri opätovnom prerokúvaní neprijali. Novela umožňuje podnikateľom vybrať si, podľa ktorého územného plánu sa má vydať územné rozhodnutie. Stavebné úrady by mali rozhodovať podľa toho, ktorý územný plán si žiadatelia o územné rozhodnutie vyberú. Znamená to, že ak nový územný plán bude proti ich podnikateľským zámerom, stavebné úrady by mali vydávať územné rozhodnutia podľa starého plánu. Žiadosti však musia byť podané ešte v čase, keď platil starý územný plán, v opačnom prípade by sa muselo postupovať na základe nového, platného územného plánu. Ak parlament prelomí prezidentovo veto, bude novela účinná aj napriek jeho nesúhlasu.

SkryťVypnúť reklamu

Prezident nepodpísal tiež zákon, ktorý mal trestať popíjanie mladistvých. Do parlamentu vrátil novelu od poslankýň za ĽS-HZDS Kataríny Tóthovej a Ľudmily Muškovej, ktoré na poslednej schôdzi NR SR presadili, aby učitelia, riaditelia škôl, lekári a policajti museli obci povinne nahlasovať popíjanie mladých, ktorí ešte nemajú 18 rokov. Rodičia mali za pitie dieťaťa platiť tisícku, ak by sa popíjanie opakovalo, obec mala mladistvému zakazovať chodiť do reštaurácií a na iné miesta, kde sa podáva alkohol. Maloletí do 15 rokov mali mať po 21:00 zakázaný vstup do barov a krčiem bez dozoru zákonných zástupcov. Poslanci sa budú musieť k novele vrátiť na júnovej schôdzi, prezidentské veto musia prelomiť minimálne 76 hlasmi.

Parlament sa bude v prvom čítaní zaoberať návrhom na zvýšenie sadzieb spotrebnej dane z cigariet. Sadzba dane z cigariet sa má podľa navrhovanej novely zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov od začiatku februára budúceho roka zvýšiť zo súčasných 1,41 Sk za kus na 1,58 Sk za kus. Novela obsahuje aj návrh na zvýšenie minimálnej sadzby spotrebnej dane na jednu cigaretu. Aj v tomto prípade ide o poslednú úpravu s cieľom zjednotiť minimálne daňové zaťaženie v súlade so smernicou EÚ. Minimálna sadzba spotrebnej dane z cigariet sa upravuje z predchádzajúcich 2,10 Sk za kus na 2,45 Sk za kus. Schválenie navrhovaného zvýšenia sadzieb dane na cigarety od februára budúceho roka podľa rezortu financií spôsobí v roku 2008 dodatočný výnos v sume 4,5 mld. Sk. Poslanci sa budú zaoberať aj návrhom novely zákona na zníženie spotrebnej dane z benzínu a nafty od Ivana Mikloša a Ivana Štefanca (SDKÚ-DS). V prípade jej schválenia by sa cena benzínu mala znížiť o 0,90 Sk za liter a cena nafty o 1,80 Sk za liter. V prípade takéhoto zníženia spotrebnej dane na pohonné látky by podľa Mikloša predstavoval výpadok príjmov štátneho rozpočtu v budúcom roku 4 mld. Sk.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda parlamentu Pavol Paška by mal informovať o opatreniach, ktoré vykonal vo veci evidencie účasti poslancov na rokovacích dňoch schôdzí Národnej rady Slovenskej republiky. Diskusia okolo dochádzky poslancov sa začala po tom, ako denník Sme 17. mája napísal, že predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj falšuje podpis predsedu SNS Jána Slotu. Denník zistil, že počas prvých troch dní májovej schôdze parlamentu bol Slota iba na jednom, napriek tomu bol podpísaný na prezenčných listinách aj v nasledujúcich dvoch dňoch. Predseda parlamentu sa po stretnutí s národniarmi rozhodol nekonať, uspokojil sa s ich tvrdeniami, ktoré vyvracali odhalenia denníka Sme. Rafaj Paškovi povedal, že Slotu nepodpísal a Slota tvrdil, že v parlamente bol a podpisoval sa sám. Paška odmietol aj požiadavku opozície, ktorá chcela záznamy z monitorovacích kamier a originály prezenčných listín, čím by sa dalo dokázať, či Slota bol v budove parlamentu. Na júnovú schôdzu sa dostali dva návrhy novely rokovacieho poriadku, ktoré na situáciu reagujú. Jeden predkladá predseda parlamentu Pavol Paška so straníckym kolegom Miroslavom Čížom (Smer-SD) a druhý poslanec za KDH Daniel Lipšic. Kým v prvom prípade by prezenčnú listinu po skončení rokovacieho dňa a z rokovania výborov podpisovali overovatelia národnej rady, podľa Lipšicovho návrhu by sa dochádzka overovala elektronicky použitím hlasovacej karty.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci by mali rozhodnúť aj o zvýšení počtu našich vojakov v misii ISAF v Afganistane. V budúcnosti by tam malo slúžiť 246 vojakov. Ak poslanci zvýšenie počtu vojakov schvália, vyjdú v ústrety žiadosti Kanady o posilnenie síl v provincii Kandahár. Slováci, ktorí teraz spolupracujú s Holanďanmi a získavajú od nich skúsenosti z krízového manažmentu, začnú spoluprácu aj s Kanaďanmi. V Afganistane budú naši vojaci v multifunkčnej ženijnej jednotke, v provinčných rekonštrukčných tímoch, v operačných a výcvikových tímoch, v štáboch veliteľstiev operácie, v strážnej jednotke. Nový mandát umožní poslať ďalšie strážne jednotky, zmeniť funkciu v zdravotníckom tíme a ukončiť pôsobenie zdravotníckeho tímu na leteckej základni KAIA do konca roka. SR chce ešte tento rok poslať do Afganistanu 50-členné strážne jednotky do tábora Holland na základni v provincii Uruzgan a na leteckú základňu Kandahár. V polovici budúceho roka by odišla ďalšia jednotka strážiť tábor Hadrian v provincii Uruzgan. Do provinčných rekonštrukčných tímov má ísť maximálne šesť vojakov pre celé územie operácie ISAF. V operačných a výcvikových tímoch v provincii Uruzgan by malo byť do 15 slovenských vojakov. Vo veliteľstvách ISAF bude šesť Slovákov. Armáda chce tiež poslať 12 vojakov na pomoc budovaniu afganských národných síl. Úlohou našich bude zaistiť národné velenie, logistická podpora, administratívne, personálne a finančné zabezpečenie. V súčasnosti pôsobí multifunkčná ženijná jednotka od 19. mája minulého roku výlučne na leteckej základni Kandahár. Ich prácou je rekonštrukcia vzletových a pristávacích dráh, opravy a budovanie ostatných letiskových plôch a odmínovanie priestorov operácie ISAF, vrátane ciest.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 082
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 725
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 155
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 155
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 094
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 481
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 250
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu