Všetky zdravotné poisťovne v súčasnosti odvádzajú do prerozdeľovacieho fondu 85 percent zo svojich príjmov. Naspäť sa im peniaze vracajú v závislosti od pohlavia a veku poistencov. Napríklad na starších klientov, ktorí zvyknú byť častejšie chorí, dostávajú vyšší príspevok ako na mladších. Systém však napríklad nezohľadňuje zvlášť ťažké ochorenia, a pre poisťovne by tak mali byť výhodnejší poistenci bez vážnych diagnóz.
"Prostredie na Slovensku je dosť motivačné pre poisťovne, aby sa snažili získať poistencov, ktorí sú menej nákladní," vyhlásila Szalayová, ktorá v súčasnosti pôsobí v bratislavskom Stredoeurópskom inštitúte pre zdravotnú politiku.
Riaditeľ najväčšej súkromnej poisťovne Dôvera Martin Šimun však odmietol, že by bolo možné úmyselne zamerať napríklad reklamnú kampaň na zisk vybranej skupiny ľudí. "Slovenský trh zdravotných poisťovní je konsolidovaný, máme tu päť hráčov, z ktorých každý má niekoľko stotisíc poistencov. Neviem si predstaviť, ako pri takejto mase ľudí možno robiť efektívnu selekciu poistencov," povedal. Podobne ako ďalšie poisťovne sa však nebráni tomu, aby sa v budúcnosti pri rozdeľovaní peňazí zohľadňoval okrem veku a pohlavia napríklad aj výskyt vážnych ochorení.
Ministerstvo zdravotníctva napriek tomu, že nad zmenou systému uvažoval už bývalý minister zdravotníctva Ivan Valentovič, zatiaľ len skúma možnosti, ako zákony upraviť, povedala ČTK hovorkyňa úradu Silvia Horváthová. "Určite sa však budeme touto otázkou v blízkej budúcnosti reálne zaoberať," uzavrela.
grm fil boa