SME

V Kirgizsku vybudujú slovenskí záchranári heliport, útulňu aj meteostanice

BRATISLAVA 15. júna (SITA) - Slovenská Horská záchranná služba (HZS) pomáha Kirgizsku vyškoliť horských záchranárov a vybudovať infraštruktúru pre environmentálnu turistiku. Minulý rok realizovali už ...

BRATISLAVA 15. júna (SITA) - Slovenská Horská záchranná služba (HZS) pomáha Kirgizsku vyškoliť horských záchranárov a vybudovať infraštruktúru pre environmentálnu turistiku. Minulý rok realizovali už jeden projekt zameraný na vzdelávanie ľudí, v tomto roku zase pomôžu prudko sa rozvíjajúcemu turizmu vybudovaním útulne, heliportu a siete meteorologických staníc. Na projekt HZS použila prostriedky slovenskej rozvojovej pomoci Slovak Aid. Pre agentúru SITA to povedal koordinátor projektov pre HZS Karol Chvála.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vysvetlil, zrekonštruujú kamennú Racekovu útulňu v jednej z najfrekventovanejších oblastí Kirgizska v údolí Ala-archa pod ľadovcom Ak-sai, ktorú každý rok navštívia desaťtisíce horolezcov. Treba vymeniť strechu, dať nové okná a dvere a vybudovať sociálne zariadenia. Musia tiež zabrániť ďalšiemu znečisťovaniu životného prostredia v okolí budovy. V útulni by mal po rekonštrukcii pracovať správca, ktorý bude v prípade núdze schopný privolať pomoc. Pri budove by mal vyrásť heliport pre záchranný vrtuľník. V Kirgizskom chrbte, čo je pohorie najbližšie k hlavnému mestu Biškek, sa nachádza niekoľko lyžiarskych stredísk. V rámci projektu by na nich mali postaviť niekoľko automatických meteorologických staníc na slnečnú energiu, kde budú skúmať poveternostné podmienky pre meteorologický ústav a poskytovať informácie prostredníctvom internetu. Tento projekt už prebieha, mal by skončiť vo februári 2009.

SkryťVypnúť reklamu

V minulom roku už slovenskí horskí záchranári preškolili svojich kirgizských kolegov, vybavili ich aj základným materiálom. Na každom z dvoch školení sa zúčastnilo asi 30 frekventantov. Výsledkom tohto projektu malo byť získanie medzinárodne uznávaného certifikátu horského záchranárstva. Kirgizskú organizáciu RTM Tien-Shan už prizvali ako pozorovateľa na celosvetové stretnutie medzinárodnej organizácie IKAR-CISA, ktoré bude v októbri v Chamonix.

Viac než 90 percent rozlohy Kirgizska tvoria pohoria s nadmorskou výškou nad tisíc metrov nad morom. V krajine fungujú tri medzinárodné centrá horolezectva a množstvo spoločností organizujúcich túry. Turistický ruch založený na rôznych aktivitách zahŕňa rafting, jaskyniarstvo, chôdzu či jazdenie na koni. Horskú záchrannú službu v tomto štáte vykonávajú výlučne neštátne a súkromné spoločnosti, ktorým len v prípade celoštátnej katastrofy pomáhajú niektoré štátne organizácie, napríklad Ministerstvo nezvyčajných situácií. Napriek entuziazmu a profesionalite svojich členov však tieto organizácie potrebujú podporu najmä vo sfére vzdelávania. Slovenská republika má dlhoročné vynikajúce skúsenosti v oblasti horskej záchrannej služby. Je tiež spôsobilá asistovať pri zvyšovaní ich kapacít organizáciám v Kirgizskej republike a potenciálne aj v celej strednej Ázii.

SkryťVypnúť reklamu

Agentúra SITA vydá k správe aj zvukovú správu.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 85 834
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 577
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 302
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 388
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 373
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 224
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 438
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu