Špania dolina 16. júna (TASR) - Na celom svete sú známe čipky zo Španej Doliny, ktoré tu robia hlavne ženy, ale aj niektorí muži. Čipkárok na rozdiel od iných tradičných ľudovoumeleckých činností pribúda, pretože obec Špania Dolina, Stredoslovenské osvetové stredisko (SOSBB) a Stredoslovenské národopisné združenie v Banskej Bystrici každoročne pripravujú prázdninovú školu tradičných techník.
Ako dnes uviedla Magdaléna Slivková z SOSBB, aj v tomto roku sa v rámci 3. ročníka paličkovania špaňodolinskej čipky môžu záujemcovia prihlásiť v Stredoslovenskom osvetovom stredisku v Banskej Bystrici až na dva turnusy, ktoré sa uskutočnia v júli.
Tvorivých dielní sa môže zúčastniť každý od 12 rokov bez ohľadu na povolanie. V tejto starej baníckej obci vyrábajú čipky s veľkou dávkou tvorivej fantázie a sú charakteristické rôznymi geometrickými vzormi a vpletanou niťou. Ženičky ich robia často sediac na priedomí, bez predkreslenia, spamäti tak, že špendlíky vypichujú do uhlopriečnej siete. Každý z turnusov predstavuje päť dní výučby. Čipkárska škola začala pôsobila v Španej Doline už v roku 1883 a čipky dodnes ženy v obci vyrábajú aj na priame želanie návštevníkov.
Špania Dolina leží len desať kilometrov od Banskej Bystrice na juhu Nízkych Tatier v nadmorskej výške 728 metrov. Najstaršia známa písomná zmienka o obci je z roku 1263, kde sa spomína ako Montana. V minulosti bola slávna po celej Európe ako jeden z najväčších producentov medi s vysokým obsahom striebra, ktorá sa tu ťažila už od úsvitu doby bronzovej. Meď putovala do Nemecka, Poľska, Francúzska, Talianska, Španielska a do iných štátov Európy. K dávnym historickým remeselníckym tradíciám patrila už zaniknutá výroba cínového, medeného a smaltovaného riadu známeho od 16. storočia. Ojedinelé kusy sa dnes nachádzajú v európskych múzeách.
Zaniknutú banícku tradíciu pripomínajú štôlne, obrovské haldy nad obcou, klopačka zo 16. storočia, ale aj malebné banícke drevené domy zo 17. a 18. storočia. Z architektonických pamiatok je najpozoruhodnejší kostol s farou, zvonicou, kaplnkou a baštou. Tento areál opevnený hradbami vybudovali v prvej polovici 16. storočia. Situovaný je na prirodzenej vyvýšenine a vidieť ho takmer z každého miesta v obci. Ku kostolu vedie z námestia úzke kryté drevené schodište so 162 schodmi. Španiu Dolinu pre jej jedinečnosť vyhlásili za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry už v roku 1979.