Predsedovia vlád Visegrádskej štvorky (V4) sa obávajú, že krach Lisabonskej zmluvy v írskom referende vyvolá tlak na zastavenie ďalšieho rozširovania Európskej únie (EÚ). Únia preto musí nájsť riešenie a tým zároveň vyriešiť problém fungovania svojich inštitúcií, zhodli sa dnes v Prahe premiéri Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska.
"Jasné je to, že od 1. januára 2009 nebude v platnosti Lisabonská zmluva," vyhlásil český premiér Mirek Topolánek, ktorého krajina začiatkom budúceho roka preberá predsedníctvo v EÚ. Varoval pred umelým udržiavaním zmluvy bez súhlasu Írov.
Ceny potravín sú dôležitejšie ako Lisabon, tvrdí Fico
Premiér Robert Fico v Prahe apeloval na štáty EÚ, aby ich obavy o krachu Lisabonskej zmluvy v írskom referende neprekryli oveľa dôležitejší problém z prudkého rastu cien potravín a ropy. Lisabonská zmluva, ktorá mala zefektívniť úniu po historicky najväčšom rozšírení a umožniť vstup nových členov, je síce dôležitá, ale určite nie tak, ako ceny, denne trápiace občanov. Bolo by zlé, "ak by prevládli plače a náreky" nad Lisabonskou zmluvou. "Buď sa budeme zaoberať sami sebou, alebo dokážeme, že Európska únia je inštitúciou pre ľudí," vyhlásil Fico na spoločnej tlačovej besede predsedov vlád po ich schôdzke v Prahe.
Podporil ho poľský kolega Donald Tusk, keď zdôraznil, že EÚ sa nemôže otočiť chrbtom ku kľúčovej otázke akou sú ceny potravín. Pre občana je dôležité, aby dokázala prijať rozhodnutie, ktoré svetový rast cien zastaví.
Chorvátsko nesmie byť obeťou
"Nemôžeme sa tváriť, že pár miliónov Írov má menšiu váhu ako viac miliónov Francúzov. Írske nie je rovnocenné tomu francúzskemu," zdôraznil Topolánek v narážke na odmietnutie pôvodnej euroústavy Francúzmi. Tú potom nahradila oklieštená verzia, takzvaná Lisabonská zmluva. Spolu s kolegami je však presvedčený, že Chorvátsko by sa nemalo stať obeťou. Chorváti sú k EÚ najbližšie a radi by vstúpili v roku 2010. Podľa Topolánka je však faktom, že zmluva s Nice, na základe ktorej teraz únia funguje, prijatie ďalších členov neumožňuje.
Podľa poľského premiéra Donalda Tuska musí EÚ nájsť inú cestu a iné prostriedky. Napriek tomu je za pokračovanie ratifikácie Lisabonskej zmluvy doteraz odobrenej 18 štátmi z 27. Nájsť nové riešenie nie je otázkou jedného dňa, preto by ratifikáciou poskytli čas na nájdenie nového mechanizmu fungovanie únie. Najdôležitejšie teraz je, aby samotné Írsko povedalo, ako chce situáciu riešiť. Poliaci budú presadzovať nielen vstup Chorvátska, ale perspektívne aj Srbska a Ukrajiny.
Fico myslí na Balkán
Premiér Robert Fico sa zameriava najmä na budúce členstvo štátov západného Balkánu. "Európska únia nie je sekta," zdôraznil s tým, že musí nájsť spôsob, ako umožniť rozširovanie. Najmä pokiaľ ide o Balkán je členstvo v únii najväčším stabilizačným prvkom, "aký kedy existoval".
Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány neskrýval z rozhodnutia írskych voličov sklamanie. Budúcnosť ukáže, či je odmietnutie Lisabonskej zmluvy tragédiou. "Ale je to veľký problém, tým som si istý," vyhlásil.
Prišla aj kritika
Český premiér Mirek Topolánek dúfa, že júnový summit lídrov EÚ neodsunie už naplánovanú agendu pre Lisabonskú zmluvu. Visegrádska štvorka podporí Poľskom presadzovaný projekt posilneného východného partnerstva, to znamená užšiu spoluprácu s krajinami na východ od hraníc EÚ. V4 sa za predsedníctva Česka, ktoré sa dnešným summitom končí, podarilo v únii presadiť aj zníženie poplatkov za víza pre Bielorusov na 35 eur.
Potrebu posilniť fungovanie Visegrádskej štvorky, teda Česka, Poľska, Slovenska a Maďarska v rámci EÚ zdôraznil aj maďarský premiér Ferenc Gyurcsány. "Kto zostáva v únii osamotený, ten stráca," povedal.
Slovenský premiér si zároveň neodpustil kritiku partnerov, "nesvedčí Visegrádskej štvorke, ak zo štyroch členov traja dali samostatnú kandidatúru na sídlo centra Európskeho inovačného technologického inštitútu," pripomenul. Slovenská republika kandidovala spolu s Viedňou. Inštitút, ktorý má podporovať aplikovanú vedu v EÚ, bude napokon sídliť v Budapešti.
Predsedovia vlád V4 hovorili o situácii po krachu Lisabonu s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym. Ten po ohlásení írskych výsledkov vyzval na pokračovanie v ratifikácii Lisabonskej zmluvy. Zabránilo by sa tak podľa neho skutočnej kríze únie. Z krajín V4 si chce podľa médií spraviť spojencov a napraviť obraz, ktorý vyvolal ako minister financií presadzovaním zákazu čerpania eurofondov pre nových členov s príliš nízkymi daňami. Jeho krajina bude predsedať EÚ pred Českom.
Gyurcsány v Prahe s Ficom bilaterálne rokovať nebude
V Prahe na dnešnom summite premiérov krajín Vyšehradskej štvorky sa nebude konať dvojstranné rokovanie maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya s predsedom slovenskej vlády Robertom Ficom. Podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI o tom hovoril v českom hlavnom meste Gyurcsány.
Maďarský predstaviteľ súčasne uviedol, že využijúc možnosti summitu počas prestávok, obeda, alebo pri káve sa samozrejme prihovorí aj slovenskému kolegovi.
Robert Fico avizoval pripravenosť Slovenska prijať kedykoľvek a kdekoľvek maďarského premiéra na oficiálnej návšteve SR, dodáva MTI.
Maďarská ministerka zahraničných vecí Kinga Gönczová minulý štvrtok povedala, že Gyurcsány s Ficom určite bude v Prahe rokovať, to však nemožno vnímať ako oficiálne stretnutie.
Fico pozval vlani v októbri Gyrucsánya na oficiálnu návštevu SR, maďarská strana však cestu pôvodne pripravovanú na jún odložila na neurčito kvôli hanlivým vyjadreniam predsedu SNS Jána Slotu na adresu uhorského kráľa sv. Štefana.
TASR