PREŠOV 16. júna (SITA) – Poslanecký klub KDH, SDKÚ-DS mestského zastupiteľstva v Prešove kritizuje nezávislého primátora mesta Pavla Hagyariho a vedenie mestského úradu zo zlej prípravy zastupiteľstiev, z prijímania chaotických rozhodnutí na úrade a pre kritickú dopravnú situáciu v meste. Ako uviedol na dnešnej tlačovej besede predseda pravicového poslaneckého klubu Stanislav Kahanec (KDH), ich klub nebude iniciovať odvolanie prednostu úradu Jozefa Višňovského, lebo nemá v parlamente väčšinu. Hagyariho v mestskom zastupiteľstve podporuje koaličná väčšina zložená z dvoch poslaneckých klubov – klubu Smer-SD, ĽS-HZDS, SNS, SF a z klubu Nezávislých a kresťanských demokratov, ktorými sú odídenci z KDH.
Podľa Kahanca je rok a pol po voľbách a už beží čas skutkov nie sľubov. Pravica kritizuje vedenie mesta za neprofesionálnu prípravu zastupiteľstiev. Rokovania sa podľa schváleného harmonogramu majú konať raz za dva mesiace. V poslednom období sa množia mimoriadne schôdze. Dôvodom je ich zlá príprava - chaotické materiály, zmena programu, neprerokované témy. Program má 20 a viac bodov, schôdze trvajú vyše 12 hodín. Keď si poslanci naštudujú rozsiahle materiály, primátor má tendenciu v deň schôdze stiahnuť z rokovania päť a viac z nich a nahradí ich inými. „Nemáme možnosť ich naštudovať. Núti nás prijímať zásadné rozhodnutia bez toho, aby sme sa s problematikou oboznámili,“ pridala sa ku kritike poslankyňa Andrea Turčanová (KDH). Ako príklad uviedla Plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta, ktorý poslanci dostali po 23:00. Najviac kritizovanými boli dve mimoriadne zastupiteľstvá z 12. júna, ktoré Hagyari zvolal na 9:00 a na 10:00. Z programu prvej schôdze poslanci prerokovali dva body, následne rokovanie primátor prerušil a jej pokračovanie presunul na 19. júna. V poradí druhé zastupiteľstvo zvolané na 10:00 sa odsunulo o poldruha hodiny, lebo primátor navrhol zmeny v programe, pričom poslanci nemali k novým bodom materiály. „Nemôžu byť mimoriadne zastupiteľstva vždy, keď je riadne nedostatočne pripravené. Primátor nech potom nehádže vinu na opozíciu, ale nech si zametie pred vlastným prahom,“ uviedol Kahanec.
Opoziční poslanci kritiky vnímajú aj riadenie úradu. Kahanec pripomenul, že primátor iba pred pol rokom odvolal z postov všetkých vedúcich pracovníkov, ktorých vo výberovom konaní nahradil inými alebo si pôvodní obhájili svoje miesta. Mnohým radnica vyplatila vysoké odstupné. Po niekoľkých mesiacoch sa na úrade opäť začali meniť ľudia na vedúcich funkciách. Stalo sa tak na odbore Správy majetku, odbore Strategického rozvoja a odbore Sociálnych služieb. Za podivných okolností bol vymenený riaditeľ DSS na Cemjate. Pravicoví poslanci to vnímajú ako nekoncepčné riešenie. Na úrade vznikol nový odbor Manažérstva kvality, od ktorého pravica očakávala, že prinesie zmeny k lepšiemu, ale zatiaľ to tak nie je. Kahanec hovoril aj o zastrašovaní pracovníkov.
Poslanecký klub KDH a SDKÚ-DS sa kriticky vyjadril aj k doprave v Prešove. Zmeny na niektorých úsekoch na jednosmerky nepriniesli plynulosť dopravy, ale vytvárajú „lieviky“. Za katastrofálny stav považuje diery na cestách po výmene kanalizácie, ktorú v Prešove realizuje Východoslovenská vodárenská spoločnosť v rámci projektu Čistá Torysa. Opavy sú pomalé a nekvalitné. Mesto urobilo zlý obchod aj s rodinou Drutarovských , ktorí zablokovali výstavbu Nábrežnej komunikácie. Napriek tomu, že si vybojovali šesť miliónov korún za svoj dom, nevysťahujú sa z neho dovtedy, kým si nepostavia nový a na tri ďalšie roky tak zablokovali výstavbu cesty. Podľa Turčanovej mesto stavia cesty v prospech podnikateľov a veľmi málo robí pre sociálnu oblasť.