Bratislava 16. júna (TASR) - Americká protiraketová základňa v Českej republike zvýši bezpečnosť všetkých spojencov v NATO. Na tlačovej konferencii to dnes uviedla Veronika Kuchyňová-Šmigolová, riaditeľka Odboru bezpečnostnej politiky Ministerstva zahraničných vecí Českej republiky. V Bratislave sa zúčastnila seminára "Projekt protiraketovej obrany z pohľadu záverov summitu NATO v Bukurešti. Česká republika a susedia: česko-slovenský dialóg".
Spojené štáty americké si podľa jej slov vytvoria systém protiraketovej obrany svojho územia. "Ale my sme spojenci v NATO. Ak by sa úroveň bezpečnosti medzi americkou a európskou časťou NATO výrazne líšila, nebolo by to dobré pre súdržnosť aliancie. To, že USA poskytnú protiraketovú obranu Európe v rámci zvýšenia jej bezpečnosti, posilňuje bezpečnosť i súdržnosť celej aliancie," poznamenala.
Kuchyňová-Šmigolová konštatovala, že aliancia sa na bukureštskom summite zhodla na existujúcich hrozbách útokov balistickými raketami. Taktiež na tom, že protiraketová obrana NATO je súčasťou odpovede na tieto hrozby a americký pilier bude pre ňu významným prínosom: "Takže všetci spojenci aliancie vrátane Slovenska súhlasili s týmito predpokladmi. Je to významný krok dopredu pri vývoji celého systému."
České MZV sa podľa jej slov tiež domnieva, že existujú dôvody pre budovanie protiraketovej obrany. "Keď sa pozriete na oblasť Blízkeho východu, tak sa stále hovorí o Iráne, ktorý preukázateľne vyvíja raketové technológie s čoraz väčším doletom. Má jadrový program, ktorého účel nie je úplne jasný. Sú tam aj ďalšie krajiny, ktoré v súčasnosti nie sú nepriateľské, ale za určitých okolností a možno nie ani za tak veľkého posunu v ich politike by sa nepriateľskými mohli stať. A sú to krajiny, ktoré tiež majú jadrové zbrane alebo technológie. Vytvárať si obranný dáždnik proti nejakej existujúcej hrozbe, i keď v tejto chvíli ešte neprší, je vec, ktorú považujeme za logickú a rozumnú."
Reálnosť týchto hrozieb potvrdil aj nezávislý bezpečnostný analytik a bývalý náčelník Generálneho štábu Armády Českej republiky Jiří Šedivý: "Je všeobecne známe a určite aj slovenské spravodajské služby prinášajú informácie o tom, ako prebieha iránsky raketový program. Pokiaľ sa potvrdia správy o tom, že Irán je schopný strieľať svojimi raketami cez 2500 kilometrov, potom je Slovensko priamo ohrozené týmito balistickými raketami." Na otázku, čo by Irán získal prípadným odpálením rakety na Európu, odpovedal: "Je to problém odvety za niečo, čo sa im jednoducho nepáči."
Kuchyňová-Šmigolová k tomu dodala, že iránsky režim a jemu podobné nefungujú na základe rovnakej logiky "ako fungujeme my. Pre nich odpálenie rakety na USA, Európu, Izrael je niečo, čím by demonštrovali svoju silu. Tým by ukázali, že sú dôležití, že sa o nich svet musí zaujímať".