Michalovce 16. júna (ČTK) - Takmer sto slovenských vojakov si dnes prevzalo vyznamenanie za prácu v misii na Golanských výšinách medzi Izraelom a Sýriou. O ukončení ich nasadenia rozhodol ešte vo februári na návrh vlády parlament. Stiahnutie vojakov kabinet premiéra Roberta Fica odôvodňoval zámerom zapájať krajinu do menšieho počtu misií.
"Podmienky služby boli náročné, v zime sme pracovali vo vyše metrovom snehu, v lete v horúčavách," povedal ČTK po skončení ceremoniálu veliteľ roty Roman Bobaľ. Vojaci počas misie prakticky nemali osobné voľno, denne mohli spať osem hodín, zvyšok boli v službe.
Na Golanských výšinách malo Slovensko vojakov v mierovej misii UNDOF desať rokov, dohromady tam z krajiny slúžilo vyše 1100 vojakov. Vojaci strážili zónu medzi Izraelom a Sýriou a zabraňovali vstupu do tejto zóny. Golanské výšiny okupoval Izrael od roku 1967, misia UNDOF vznikla v roku 1974.
"Vykonávali sme patroly, pešie či na vozidlách, s incidentmi sme sa stretávali prakticky denne," uviedol jeden z vojakov Gabriel Goc. Zo Sýrie na územie prichádzali najmä roľníci, ktorí tam chceli obrábať pôdu, z Izraela zas vojaci, dodal Goc.
Minister obrany Jaroslav Baška okrem 95 slovenských vojakov ocenil počas ceremoniálu aj 19 vojakov rakúskej armády. Vojaci oboch krajín slúžili v misii spoločne.
Po desiatich rokoch vystriedali slovenských vojakov na Golanských výšinách príslušníci chorvátskej armády. V konfliktnej oblasti má Slovensko ešte troch pozorovateľov.
Slovensko v minulom roku stiahlo všetkých svojich vojakov z misie v Iraku. Vláda však začiatkom júna súhlasila s posilnením misie v Afganistane, kde by mohlo slúžiť až 250 slovenských vojakov. V regióne má krajina v súčasnosti nasadených asi 70 vojakov.
V štyroch zahraničných misiách v Afganistane, Cypre, Bosne a Hercegovine a Kosove má Slovensko v súčasnosti spolu 455 vojakov. V budúcom roku by Slovensko malo opustiť misiu v Bosne a Hercegovine.
igr boa