Martin 16. júna (TASR) Pripomenúť politické a intelektuálne dedičstvo slovenského štátnika Milan Hodžu bolo cieľom dnešného podujatia v Martine, ktoré pripravil Inštitút pre moderné Slovensko v spolupráci s bruselskou organizáciou Centre for European Studies.
Podľa výkonnej riaditeľky Inštitútu pre moderné Slovensko Jany Kviečinskej ponúklo podujatie príležitosť osloviť verejnosť a najmä mladých ľudí, podporiť ich vlastenectvo a európanstvo. "Pripomenúť si názory a myšlienky tohto významného slovenského predstaviteľa - prvého Slováka vo funkcii predsedu vlády Československej republiky a prepojiť ich na súčasné dianie," skonštatovala Kviečinská.
Dopoludnia sa v Slovenskom komornom divadle (SKD) v Martine predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda, ďalší predstavitelia SDKÚ-DS a rakúsky hosť Werner Fasslabend zúčastnili na konferencii Milan Hodža predseda vlády Československej republiky a presvedčený Európan a popoludní si počas pietneho aktu kladenia vencov uctili pamiatku Dr. Milana Hodžu pri jeho hrobe na martinskom Národnom cintoríne, informovala Kviečinská.
Pri príležitosti dnešného podujatia venovala poslankyňa Národnej rady (NR) SR Magda Vášáryová do zbierkových fondov Slovenskej národnej knižnice (SNK) v Martine nahrávku posledného prejavu dr. Milana Hodžu vo funkcii ministerského predsedu ČSR. Ide o jeho vystúpenie k plebiscitu a k henleinovskému povstaniu v Sudetoch 18. septembra 1938. O tri dni neskôr odstúpil Hodža z funkcie predsedu vlády na znak nesúhlasu s postupom Francúzska a Veľkej Británie na rokovaniach s nacistickým Nemeckom v septembri 1938 v Mníchove.