Slovenská akadémia vied (SAV), ktorá si v týchto dňoch pripomína 55. výročie svojho založenia, dosiahla mnohé významné výsledky v oblasti medicínskych, technických či spoločenských vied.
"Výskum výskytu strumy štítnej žľazy, choroby poškodzujúcej vývoj mozgu u detí vyústil do používania jodidovanej soli na Slovensku. Výsledkom je odstránenie strumy u nás a ochránenie tisícov detí pred poškodením mozgu. Výskum poliovírusov v spolupráci s USA a bývalým ZSSR prispel k zavedeniu jedného z prvých očkovacích programov proti detskej obrne vo svete," povedal pre TASR pri príležitosti výročia SAV jej predseda, prof. Štefan Luby.
Pripomenul, že Svetová zdravotnícka organizácia certifikátom potvrdila, že v SR bola detská obrna vymazaná - viac ako 38 rokov sa neobjavil ani jeden prípad vírusovej detskej obrny. Tým boli ušetrené milióny na liečbu, rehabilitáciu a opateru detí ochrnutých po detskej obrne.
Predseda SAV ďalej uviedol, že Centrum veterinárnej medicíny pomocou molekulárno-biologickej diagnostiky šialenstva hovädzieho dobytka a klusavky oviec umožňuje záchranu pred likvidáciou mnohých chovov. Na pôde SAV vyvinuli tiež biočipy na rýchle a citlivé rozpoznanie choroboplodných baktérií prenášaných kliešťami. Táto metóda umožňuje zistiť aj ďalšie baktérie, medzi nimi i tie, ktoré môžu byť zneužité na bioterorizmus.
"Pracoviská SAV mali podiel na historickom objave nového stavu hmoty - kvarkgluónovej plazmy v Európskom centre fyziky vysokých energií v Ženeve (CERN). Prijatie SR do CERNu v roku 1993 bolo prvým integračným krokom Slovenska v Európskej únii. Aktívna účasť našich vedeckých pracovníkov v CERN umožnila slovenským podnikom SES Tlmače a VSS Košice získať dodávky pre CERN v objeme okolo 400 miliónov Sk," konštatoval prof. Luby.
Medzi ďalšie výsledky dosiahnuté v SAV patrí napríklad návrh a realizácia automatizovaného merania priestorovej polohy veľkých telies, ktoré sa využili pri monitorovaní zvislosti reaktorov v jadrových elektrárňach, čo je faktorom bezpečnosti ich prevádzky.
Rad projektov EÚ rieši SAV v oblasti ekológie a životného prostredia. V oblasti spoločenských vied sa vytvoril Národný korpus slovenského jazyka s obsahom vyše 200 miliónov slov slúžiaci pri tvorbe slovníkov, pravopisných pravidiel a príručiek, bol vydaný komentovaný preklad Kamaldulskej biblie, ktorý bol prvým pretlmočením biblického textu do slovenčiny, vyšlo päť zväzkov Veľkej slovenskej encyklopédie Beliana i encyklopédia v angličtine Slovakia and Slovaks, určená hlavne pre zahraničie.