Ako uviedol na tlačovej besede po rokovaní koaličnej rady, ekonomika ide, zamestnanosť rastie, inflácia je pod kontrolou.
Podľa neho v súčasnosti k vláde neexistuje alternatíva. Fico však priznal, že na začiatku volebného obdobia zanedbával komunikáciu s koaličnými partnermi. Podľa neho to bolo aj pre nával práce. V súčasnosti sú však vzťahy v koalícii korektné a veľmi dobré.
Dôkazom dobrých vzťahov má byť, že predsedovia koaličných strán dnes k narodeninám zablahoželali podpredsedovi ĽS-HZDS Miroslavovi Jureňovi, ktorý v novembri 2007 musel opustiť post ministra pôdohospodárstva, čo vyvolalo koaličnú krízu. Ruku mu podal aj Fico.
Zatlačia na Gabčíkovo
Vládna koalícia sa rozhodla zvýšiť politický tlak na to, aby štát získal späť pod kontrolu vodné dielo Gabčíkovo. Vyplynulo to z dnešnej schôdzky lídrov vládnych strán. Koalícii vadí najmä zmluva z čias minulej vlády, ktorá prenajala Gabčíkovo Slovenským elektrárňam po tom, čo ich ovládol taliansky koncern Enel.
"Čakáme na rozhodnutia súdov," povedal predseda vlády a šéf Smeru-SD Robert Fico. Návrat vodného diela do rúk štátu označil za najideálnejšie riešenie. Zmluvu, podľa ktorej by štát pri odňatí Gabčíkova Enelu musel zaplatiť podľa neho 26 miliárd korún, označil za "šialenú."
"Na základe tejto zmluvy, keby sme aj legitímne odňali vodnú elektráreň spoločnosti Enel, ktorá sprivatizovala 66 % akcií Slovenských elektrární, štát musí zaplatiť 26 miliárd Sk (858 miliónov eur) ako akési odškodnenie. To je jednoducho škandalózne a Národná rada sa tým musí zaoberať a zaujať k tomu aj určité stanovisko," vyhlásil Fico.
K doterajším trom žalobám, ktoré proti prenajatiu Gabčíkova podali štátom ovládané vodohospodárske podniky, pribudne ďalších osem až deväť žalôb, povedal predseda Slovenskej národnej strany Ján Slota. Koalícia podľa neho dáva problému kontroly Gabčíkova "obrovský význam."
Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar potvrdil, že zmluvou o Gabčíkove sa budú zaoberať aj poslanci na nadchádzajúcej schôdzi Národnej rady. Pozastavil sa nad tým, prečo prokuratúra a ďalšie inštitúcie nevyvodzujú dôsledky z údajne hrubého porušenia zmluvy.
Exminister financií a podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš v reakcii na zámer koalície preskúmať zmluvy o prenájme Gabčíkova povedal, že "sa treba mať na pozore". Podľa Mikloša si koalícia iba vytvára figový list, ktorým sa snažia prekryť korupčný charakter vlády.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar sa vyjadril aj k referendu, v ktorom občania Írska odmietli Lisabonskú zmluvu. Ratifikácia dokumentu by podľa neho mala aj po tomto neúspechu pokračovať. Vzťak únie k Írsku sa podľa Mečiara určí neskôr.
Lehota na otvorenie druhého piliera sa nepredĺži
Vládna koalícia nepredĺži polročnú lehotu na otvorenie druhého dôchodkového piliera, v ktorom si ľudia ukladajú peniaze na penziu na súkromné účty. Zhodli sa na tom dnes predsedovia vládnych strán.
Koalícia však chce od budúceho roka prehĺbiť viaceré sociálne opatrenia, no rozhodujúci bude dostatok prostriedkov v štátnom rozpočte.
"Urobili sme si sumár návrhov, ale musíme počkať na finančný rámec," povedal premiér a predseda Smeru-SD Robert Fico na tlačovej konferencii po koaličnej rade.
Možné zdroje na ďalšie posilňovanie "sociálneho štátu" by mali vyplynúť zo stretnutia šéfov vládnych strán s ministrom financií Jánom Počiatkom. Stretnutie je plánované o dva týždne.
O možnom predĺžení otvorenia druhého piliera začalo hovoriť ĽS-HZDS. Jeho predseda Vladimír Mečiar však dnes povedal, že nešlo o oficiálny návrh strany.
Koalícia podľa Fica diskutovala aj o ďalších návrhoch z posledného obdobia, teda o zavedení trinásteho dôchodku, zvýšení štátnej dávky za narodenie dieťaťa, o štátnej podpore hypoték.