SME

Maďarič: Európske hlavné mesto kultúry je priorita

V roku 2013 by sa jedno slovenské a jedno francúzke mesto mali stať Európskymi hlavnými mestami kultúry.

Minister kultúry Marek Maďarič zoznámi v stredu členov kabinetu s priebehom súťaže o Európske hlavné mesto kultúry (EHMK). V roku 2013 by sa ním malo stať jedno slovenské mesto spolu s francúzskym mestom.

Už od 14. decembra 2007 je známe, že komisia nositeľa tohto titulu v auguste vyberie medzi Košicami, Martinom, Nitrou a Prešovom. Ešte predtým, do 11. júla musia mestá doručiť Ministerstvu kultúry (MK) SR svoje kandidátske profily. Konečný výber je predbežne naplánovaný na 8. až 9. septembra.

Výberová komisia po konečnom výbere predloží správu o výsledku MK SR. SR na základe správy navrhne jedno mesto, ktoré by sa malo stať EHMK v roku 2013, oznámi to Európskemu parlamentu, Rade, Komisii a Výboru regiónov najneskôr štyri roky pred začatím podujatia.

SkryťVypnúť reklamu

Komisia udelí vymenovanému mestu peňažnú cenu Meliny Mercouriovej vo výške 1,5 mil. eur za predpokladu, že splní kritériá stanovené v rozhodnutí a splní odporúčania výberovej komisie. Cenu udelí najneskôr tri mesiace pred začiatkom príslušného roka.

Pôvodne sa o titul uchádzali aj Banská Bystrica, Bratislava, Dolný Kubín, Trenčín a Trnava. Vlani v decembri štyroch finalistov určila 13-členná výberová komisia pre výber EHMK zložená zo siedmich zástupcov európskych inštitúcií a šiestich nezávislých odborníkov navrhnutých MK SR a schválených Európskou komisiou.

Minister chce navýšiť rozpočet

Keďže ide o projekt, ktorý môže prezentovať celé Slovensko, MK SR chce, aby sa podujatie stalo jednou z priorít vlády a chce nájsť dostatočnú podporu na riešenie jeho financovania z verejných zdrojov. Podľa MK SR by sa EHMK mohlo financovať najmä zo štátneho rozpočtu zvýšením rozpočtu MK SR na roky 2009 - 2013 o 10 miliónov eur prostredníctvom grantového systému ministerstva.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavnými zdrojmi financovania by mohli byť aj štrukturálne fondy EÚ, najmä Regionálny operačný program (ROP) a tiež pripravovaný národný projekt Cestovný ruch operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast, cez Slovenskú agentúru pre cestovný ruch. Finančne by sa malo zapojiť aj mesto, samosprávny kraj, ale aj súkromný sektor. Okrem MK SR by sa na financovaní mali podieľať aj ostatné rezorty. Napríklad predpokladaný celkový rozpočet pre litovský Viľňus, ktorý bude Európskym hlavným mestom kultúry v roku 2009 pre roky 2006 - 2009, je 25 mld. eur.

Rozhodne sa v septembri

Septembrové vyhlásenie slovenského mesta, ktoré v roku 2013 ponesie titul Európske hlavné mesto kultúry spolu s vybraným francúzskym mestom, má byť významnou udalosťou roka 2008 nielen z kultúrneho hľadiska. Ako pre agentúru SITA povedal minister Marek Maďarič, výhodou tohto titulu, ktorý má už v Európe i celom svete renomé, je, že "pomáha mesto, jeho región a v konečnom dôsledku i celú krajinu zviditeľniť predovšetkým v medzinárodnom kontexte, pritiahnuť naň pozornosť medzinárodnej kultúrnej verejnosti a rozprúdiť či oživiť cestovný ruch".

SkryťVypnúť reklamu

Víťazné mesto čakajú do roku 2013 prípravy, ktoré predpokladajú dobudovanie a zlepšenie infraštruktúry, investície do viacerých sfér lokálneho priemyslu a občianskej vybavenosti i výrazné oživenie kultúrneho a spoločenského života v meste. "Rok 2013 bude pre dané mesto príležitosťou predstaviť svoju históriu i špecifiká a zároveň sa prezentovať ako moderné sídlo, ktoré patrí do dnešnej Európy a má jej čo ponúknuť.

Tento efekt by však nemal byť len jednoročnou záležitosťou. Pokrok, ktorý mesto dosiahne v prípravách na titul i v čase, keď bude jeho nositeľom, by sa mal stať základom trvalo udržateľného rozvoja sídla i regiónu - čo sa naplnilo vo väčšine prípadov zahraničných miest, ktoré už túto skúsenosť majú," zdôraznil minister.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 734
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 246
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 245
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 016
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 009
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 515
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 479
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 301
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu