Celkom 470 hektárov trenčianskych mestských lesov v katastroch obcí Soblahov a Mníchová Lehota a 4,5 hektárový areál Mestského hospodárstva a správy lesov na okraji Trenčína chce kúpiť zlatomoravská spoločnosť ViOn. Podľa predloženého materiálu ich malo mesto firme predať priamo za 80 miliónov korún.
Materiál však neprešiel dnešnou Mestskou radou a nedostane sa do riadneho programu budúcotýždňového zasadnutia mestských poslancov. Trenčiansky primátor Branislav Celler (SDKÚ-DS) s predajom nesúhlasí. “Mesto nie je odkázané na to, aby sa zbavovalo mestských lesov. Aj keď ide o časť lesov mimo mesta a nie o lesopark Brezina. Pri nej je pre mňa neprijateľné, aby mohla byť predmetom akýchkoľvek diskusií," povedal Celler.
ViOn sa podľa predsedu predstavenstva spoločnosti Viliama Ondrejku chystal pozemky využiť ako zázemie. “Pôsobíme na Trenčiansku 15 rokov. Prejavili sme záujem o kúpu areálu Mestského hospodárstva a správy lesov, ktorý chceme využiť ako stavebný dvor. Je tu rekreačná oblasť, aj tú chceme využiť,” povedal pre agentúru SITA Ondrejka. Rekreačná oblasť sa nachádza pod Ostrým vrchom, kde je lyžiarska zjazdovka a viacero chát. Toto územie by si podľa Cellera zaslúžilo, aby sa doňho investovalo. “Nemyslím si, že preto musíme predávať lesy. Nie sú síce prínosné ekonomicky, ale skôr spoločensky,” dodal.
Návrh predaja sa nepáčil opozičnému poslancovi Jánovi Kanabovi (Smer-SD). “Nepozdáva sa mi to, prečo by to mala kupovať stavebná firma. Mestské lesy sú jediné ekologické bohatstvo, ktoré Trenčín má....smrdí to korupciou, že ako poslanci sa to dozvieme na poslednú chvíľu,” reagoval Kanaba ešte pred rozhodnutím mestskej rady. S predajom lesov naopak súhlasila finančná komisia.
„Cena do 17 korún za meter štvorcový je blízko znaleckým posudkom, i keď mohla byť aj vyššia. Osobne si myslím, že to firma kupuje ako poľovný revír,“ uviedol člen komisie a poslanec Ján Krátky (KDH), ktorý po dlhšom váhaní na komisii hlasoval za predaj.
ViOn je okrem podpory futbalového klubu v Zlatých Moravciach mediálne známy aj preto, že od Trenčianskeho samosprávneho kraja (TNSK) získal priamu zákazku na výstavbu svojho sídla, za čo Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) kraju udelil rekordnú pokutu takmer 15 miliónov korún. ÚVO ju na konci mája zrušil a vec vrátil na ďalšie konanie, aby sa doplnili dôkazy.