Bratislava 23. apríla (TASR)- Postup ministerky financií Brigitty Schmögnerovej pri zrušení dedičskej dane parlamentom sa podľa podpredsedu Strany demokratickej ľavice (SDĽ) Braňa Ondruša nedá vysvetliť. Ľavičiari podporujú zachovanie modifikovanej dane z dedičstva pre najmajetnejších v rámci princípu solidarity, avšak konanie ministerky možno veľmi ťažko objasniť, povedal Ondruš v dnešnom Site televízie Markíza.
Návrh ministerstva financií na komplexnú zmenu uvedenej dane sa do parlamentu nedostal a po zrušení dane Schmögnerová vyhlásila, že SDĽ sa viac necíti byť viazaná koaličnými dohodami.
V prípade, že Schmögnerová podá demisiu po možnom prijatí návrhu na zníženie dane z príjmu pre fyzické i právnické osoby, nedôjde podľa Ondruša k vládnej kríze, ale len k odstúpeniu ministerky. "Ani len malá vládna kríza nenastane", poznamenal podpredseda SDĽ. Dodal, že "SDĽ súhlasí so znižovaním daní tak právnických ako aj fyzických osôb, predovšetkých tých, ktoré majú najnižšie príjmy. Budeme diskutovať o tom, ako to urobiť".
Podpredseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Pavol Hrušovský zopakoval, že jeho hnutie podporuje v rámci reformy verejnej správy dvojkolovú voľbu predsedov budúcich vyšších územných celkov. V prípade jednokolovej voľby by sa totiž lídrami regiónov mohli stať kandidáti s relatívne malým počtom hlasov. "Ak by sme prijali koncepciu jednokolovej voľby, mali by sme namiesto jednej Komárňanskej župy tri", vyhlásil Hrušovský.