Poslanca Národnej rady SR nebude môcť pri zapisovaní sa do prezenčnej listiny zastúpiť iný zákonodarca alebo osoba. Vyplýva to z návrhu novely rokovacieho poriadku, ktorú dnes parlament posunul do druhého čítania.
Prezenčné listiny z každého dňa by mali podpisovať overovatelia schôdze, prezenčné listiny zo zasadnutí parlamentných výborov overovatelia výboru.
Ak sa poslanec nezapíše do prezenčnej listiny, za potvrdenie účasti sa bude považovať aj účasť na hlasovaní počas rokovacieho dňa.
Poslanca, ktorý sa nechá podpísať iným zákonodarcom, bude môcť parlament disciplinárne stíhať, predpokladá novela predložená predsedom NR SR Pavlom Paškom a podpredsedom NR SR Miroslavom Čížom (obaja Smer-SD).
Opozícia neuspela so svojimi návrhmi, aby sa nepokračovalo v rokovaní o novele. Paška už skôr avizoval, že po postúpení do druhého čítania bude hľadať dohodu na konsenze medzi všetkými parlamentnými stranami.
Zabrániť možnému falšovaniu podpisov poslancov na prezenčných listinách chce aj Daniel Lipšic (KDH). Podľa jeho novely rokovacieho poriadku by sa poslanci mali registrovať hlasovacou kartou v rokovacej sále. O Lipšicovom návrhu by mali poslanci rozhodovať tento týždeň.
Obidve právne normy reagujú na kauzu údajného falšovania podpisu predsedu SNS Jána Slotu, ktorého mal do prezenčnej listiny podpísať predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. Predstavitelia SNS to odmietli, podpisy vyhlásili za autentické.
Predsedovi SNS Jánovi Slotovi je debata o podpisoch poslancov v parlamente trápna a smiešna, lebo devalvuje úroveň Národnej rady (NR) SR. V drvivej väčšine, v asi vyše sto parlamentoch sveta sa nikto nepodpisuje. Nikde, povedal dnes novinárom. Dodal, že ak si niekto myslí, že parlament je základná škola, mýli sa.
Novela rokovacieho poriadku politikov Smeru-SD primárne rieši zavedenie tzv. elektronického parlamentu. Práca NR SR by sa mala zefektívniť formou podávania a doručovania materiálov v elektronickej podobe, čo by malo znížiť spotrebu papiera.
Vládne návrhy zákonov sa do parlamentu doručia v 55 výtlačkoch a v elektronickej forme. Poslanecké návrhy zákonov a zákony vypracované výbormi sa predložia v piatich výtlačkoch a elektronickej podobe.