Dá sa preto očakávať, že vláda iniciuje diskusiu so Združením miest a obcí Slovenka, ako aj s mestami a obcami o zabezpečení určitej kontroly.
"Štát nemôže vypúšťať spod kontroly takéto strategické bohatstvo," uviedol na tlačovej besede po kontrolnom dni na Ministerstve životného prostredia SR.
Objasnil, že po prevode vlastníckych vzťahov k vodárňam a kanalizáciám na mestá a obce došlo k vstupu strategických partnerov do vodárenských spoločností najmä v Trenčíne, Banskej Bystrici a Poprade. V posledných dvoch mestách to podľa premiéra spôsobí značné problémy pri čerpaní eurofondov. "Tento systém nemôže štátu vyhovovať najmä ak pripúšťame, že voda sa stane ešte významnejšou surovinou ako možno ropa či elektrická energia," zdôraznil.
Premiér dnes so šéfom rezortu Jaroslavom Izákom diskutoval aj o situácii v zásobovaní obyvateľstva kvalitnou pitnou vodou.
"Klimatické zmeny, ako aj ďalšie problémy, ktoré vznikli od roku 1989, nás najmä po roku 2013 stavajú do pomerne ťažkej situácie najmä na východnom Slovensku, na Spiši, v Poprade a na Horehroní," upozornil. Poznamenal, že je preto potrebné pri zostavovaní štátneho rozpočtu hľadať zdroje na realizáciu niektorých projektov zásobovania pitnou vodou.
Šéf kabinetu sa zároveň vyjadril, že treba uvažovať o rekonštrukcii plavebných komôr vodného diela Gabčíkovo za miliardy korún. Podotkol tiež, že predchádzajúca vláda počas ôsmich rokov do technického stavu diela nič neinvestovala. Premiér chce zároveň hľadať spôsob, ako zobrať Gabčíkovo spod kontroly spoločnosti Enel. Pokračoval, že z dôvodu plánovanej dostavby tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce sa zrekonštruuje vodné dielo Veľké Kozmálovce a dokončí sa aj vodné dielo Slatinka.
Témou dnešnej návštevy rezortu bolo aj prehodnocovanie rozsahu chránených území Natura 2000, ako aj plánované obchodovanie s limitmi oxidu uhličitého na burzách od roku 2012. Tento nový systém môže podľa premiéra skomplikovať situáciu malých a stredných podnikov z pohľadu nedostatočných finančných prostriedkov.