BRATISLAVA 18. júna (SITA) - Členovia Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI) vyzvali krajiny, aby preskúmali svoje štandardy v riadení vo vzťahu k Článku 19. Všeobecnej deklarácie ľudských práv a k svojim médiám a požiadali OSN o preskúmanie prijať opatrenia, ktoré majú zabezpečiť dodržiavanie princípov slobody prejavu a slobody tlače.
Na svetovom kongrese, ktorý sa v utorok večer skončil v Belehrade, členovia IPI pri príležitosti 60. výročia prijatia deklarácie vyjadrili hlboké znepokojenie z toho, že mnohé krajiny zlyhávajú pri aplikácii jej princípov. Ide o viaceré štáty, ktoré deklaráciu podpísali. Výsledkom toho je, že médiá v týchto krajinách bývajú pravidelne obmedzované trestnými a inými opatreniami, ktoré brzdia voľný tok informácií a bránia novinárom vykonávať ich povinnosť - zabezpečiť informovanie verejnosti.
V záveroch kongresu sa konštatuje, že aplikácia týchto princípov je nevyhnutná, aby sa umožnilo médiám napĺňať ich úlohu "strážneho psa" pri správe záležitostí vládou a ďalšími inštitúciami. Krajiny, ktoré médiám neumožňujú vykonávať túto dôležitú funkciu, nielen porušujú základné princípy členstva v Organizácii Spojených národov, ale tiež strácajú právo na to, aby boli považované za demokratické.
Na kongrese IPI zvolili aj nové vedenie. Prezidentom sa stal Janno Sakari Virkkunen z Fínska a za člena boardu organizácie bol zvolený aj generálny riaditeľ agentúry SITA Pavol Múdry.
Medzinárodný tlačový inštitút (IPI) je celosvetovým ochrancom slobody tlače zastupujúci redaktorov a vydavateľov z viac ako 110 krajín sveta.