BRATISLAVA 18. júna (SITA) - Slovenská akadémia vied (SAV) uvažuje nad transformáciou na verejnú výskumnú inštitúciu. Pred novinármi to dnes pri príležitosti 55. výročia akadémie povedal jej predseda Štefan Luby. "Sme správcami majetku štátu, ktorý môžeme bez akýchkoľvek problémov využívať. Keď by sme ho dostali do svojho vlastníctva, dostali by sme zaň i zodpovednosť, mohli by sme ho predať alebo kupovať iný," zdôraznil pre agentúru SITA Luby. V súčasnosti SAV svoju činnosť vykonáva prostredníctvom 46 rozpočtových a 24 príspevkových organizácií.
Podnikaním môže zlepšiť SAV svoju finančnú situáciu, nazdáva sa Luby. Transformácia by sa podľa neho mohla uskutočniť do dvoch rokov. V prvom očakáva legislatívny proces. "Musí sa inovovať zákon o SAV," zdôraznil. V ďalšom roku by sa mali vysporiadať majetkové pomery. Transformácia by tiež mala priniesť zvýšenie podnikavosti a agility všetkých našich útvarov, dodal Luby.
Verejným výskumným inštitúciám podľa neho chýbajú úľavy pre čerpanie štrukturálnych fondov. "Je tu jedna bariéra, ktorá nás brzdí v rozmachu," podotkol Luby. "Spočíva v tom, že prijímatelia nenávratnej finančnej pomoci zo zdrojov štrukturálnych fondov sa musia zaviazať, že po dobu čerpania, teda zhruba dva roky a nasledujúcich ďalších piatich rokov, nezmenia formu hospodárenia," povedal Luby, podľa ktorého SAV čaká, či im minister školstva otvorí túto cestu alebo nie. "Chcelo by to presadiť isté zmeny na úrovni vlády i Bruselu, náš tím je veľmi fundovaný a pripravený pracovať," dodal.
SAV vznikla v roku 1953 transformáciou zo Slovenskej akadémie vied a umení. V súčasnosti v nej pracuje okolo 3 000 pracovníkov. Pri dnešnom výročí jej predseda ocenil niekoľko najvýznamnejších výsledkov v doterajšej histórii. Patrí medzi ne napríklad výskum výskytu strumy štítnej žľazy, výskum šialenstva hovädzieho dobytka, klusavky oviec a iné projekty. SAV vydala prvý preklad Kamaldulskej biblie, päť zväzkov Veľkej slovenskej encyklopédie Beliana a koncíznej encyklopédie Slovakia and Slovaks, v oblasti spoločenských vied vytvorila Národný korpus slovenského jazyka s obsahom vyše 200 miliónov slov a iné slovníky, príručky, pravidlá a publikácie.