Banská Bystrica - Základné črty návrhu na zápis šiestich kráľovských banských miest na území Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) do Zoznamu svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO spracuje odbor cestovného ruchu a kultúrneho dedičstva Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja do konca tohto roka a v roku 2009 by ho regionálna samospráva mohla po všetkých schvaľovacích procedúrach podať.
Ako dnes pre TASR povedala hovorkyňa banskobystrickej krajskej samosprávy Iveta Kureková, v budúcoročnom rozpočte na túto činnosť vyčlení kraj 1,5 milióna Sk (49.490 eur) a pracovníci odboru a garanti budú o návrhoch rokovať so všetkými primátormi banských miest."
Návrh predpokladá rozšírenú nomináciu Banskej Štiavnice o jej technické pamiatky a okolie vrátane Štiavnických Baní a ďalej lokality v stredoslovenskej banskej oblasti vrátane slobodných kráľovských miest Banská Bystrica, Kremnica, Nová Baňa, Ľubietová a Pukanec. Tieto mestá predstavujú rannú fázu industrializácie v Európe.
Predseda BBSK Milan Murgaš v tejto súvislosti poznamenal, že keby sa podarilo zaradiť do zoznamu svetového dedičstva tieto kráľovské mestá, tak by to určite prispelo k ich imidžu a určite by sa zvýšila aj návštevnosť z hľadiska turistiky. Keby sme sa o to nepokúsili, tak by žiadna šanca nebola, ale my sa chceme o to pokúsiť a budeme robiť všetky opatrenia na to, aby sa nám to podarilo. Viem, že je to zložitý proces, ale chceme sa o to pokúsiť," povedal.
Podľa odborníkov vytvorilo banské podnikanie v oblasti súčasného Banskobystrického samosprávneho kraja sieťové súvislosti typické pre industriálnu epochu. A podľa Charty industriálneho dedičstva dokonca v časovom horizonte predchádzajúcom zaužívaný začiatok industriálnej éry v Európe. Vytvorili sa tu autentické kultúrne a historické hodnoty celoeurópskeho a svetového významu, ktoré predstavujú zásadný prínos do vývoja ľudskej civilizácie. Všetky zapísané lokality v Zozname svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO sa stávajú prirodzeným záujmom v rámci celosvetového turizmu v oblasti odbornej i laickej verejnosti.
Podľa Murgaša významné cestovné kancelárie doslova sledujú nové zápisy a okamžite organizujú návštevy týchto lokalít. Preto sa už v týchto dňoch pustili pracovníci odboru do spracovania tzv. nominačného" projektu, v ktorom sa preukáže význam regiónu pre rozvoj priemyselného dedičstva v celoeurópskom kontexte.
Banskobystrický kraj zorganizuje aj jedno odborné medzinárodné kolokvium na oboznámenie zahraničných expertov, ktorí budú vypracúvať odporúčacie stanoviská. Nominačný projekt vyžaduje vyjadrenie stanoviska k návrhu od desiatich zahraničných expertov. Odborným garantom projektu je Fakulta architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.