Bratislava 18. júna (TASR) - Najbližšie sčítanie ľudu bude v máji 2011. Ako vyplýva z návrhu zákona o sčítaní obyvateľov, domov a bytov, ktorý dnes schválili poslanci Národnej rady SR, na jeho zabezpečenie pôjde v rokoch 2008 až 2014 vyše 900 miliónov Sk (29,69 milióna eur).
Sčítaním sa získajú informácie o obyvateľoch - demografickej, kultúrnej, vzdelanostnej, sociálnej a ekonomickej situácii, taktiež o rodinách a domácnostiach, ako aj o úrovni bývania a technickom vybavení bytového fondu. Čas sčítania, počas ktorého budú sčítací komisári navštevovať domácnosti, ustanoví vláda SR najneskôr štyri mesiace pred jeho vykonaním. Požadované údaje vyplní za seba každý obyvateľ Slovenska okrem cudzincov s diplomatickou imunitou.
Ostatní cudzinci, ktorí sa zdržiavajú na území Slovenska menej ako 90 dní, poskytnú iba informácie týkajúce sa ich pohlavia, dátumu narodenia a štátnej príslušnosti. Sčítacím komisárom sa môže stať každý bezúhonný občan SR starší ako 18 rokov, spôsobilý na právne úkony, ktorého vymenuje po predchádzajúcom súhlase starosta obce. Predpokladá sa, že ich bude okolo 20.000.
Obce budú na základe počtu obyvateľov a bytov rozdelené na sčítacie obvody. Osobitnými sčítacími obvodmi budú zariadenia hromadného ubytovania príslušníkov Ozbrojených síl SR, Policajného zboru a zariadenia Zboru väzenskej a justičnej stráže, kde sú obvinení a odsúdení.
Schválený zákon predpokladá dočasné zvýšenie počtu pracovných miest na Štatistickom úrade SR. Títo zamestnanci sa prijmú na dobu určitú, pričom budú realizovať vlastnú prípravu sčítania, jeho uskutočnenie a spracovanie získaných údajov. Najviac ich bude od júla 2010 do júna 2012. Na ich mzdy pôjde počas siedmich rokov 129,25 milióna Sk (4,26 milióna eur).
Na základe schváleného pozmeňujúceho návrhu poslanca SMK Józsefa Berényiho budú sčítacie hárky aj v jazykoch národnostných menšín.
Zákon z dôvodu zabezpečenia potrebných úloh o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2011 nadobudne po podpise prezidentom SR Ivanom Gašparovičom účinnosť už 1. októbra 2008. Prvé sčítanie sa na území bývalej Československej republiky uskutočnilo v roku 1921.