SME

Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií z 23.4.2001

Hamžík prerokuje v Brandenbursku rozširovanie EÚ a ekonomické vzťahy

Postupim 23. apríla (TASR) - Podpredseda vlády SR pre európsku integráciu Pavol Hamžík absolvuje dnes jednodňovú pracovnú návštevu Nemecka, počas ktorej sa v brandenburskej metropole Postupim stretne s predsedom krajinského parlamentu Herbertom Knoblichom a krajinským ministrom spravodlivosti a európskych záležitostí Kurtom Schelterom. Prijme ho aj krajinský premiér Manfred Stolpe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Význam pracovnej návštevy Pavla Hamžíka tkvie predovšetkým v tom, že Brandenbursko podobne ako aj spolková krajina Sasko je spravodajcom pre otázky rozširovania Európskej únie (EÚ) v nemeckom federálnom zhromaždení. Brandenbursko bude tiež hlasovať o členstve SR v EÚ, keďže prístupová zmluva musí byť schválená aj v hornej komore nemeckého parlamentu - Spolkovej rade (Bundesrat), kde sú zastúpené jednotlivé spolkové krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem integračného úsilia SR budú predmetom spoločných rozhovorov aj bilaterálne vzťahy. Z hľadiska rozvoja vzťahov SR so 16 jednotlivými spolkovými krajinami zaujíma Brandenbursko osobitné postavenie. Bilaterálne vzťahy i úroveň vzájomných kontaktov predstaviteľov SR a Brandenburska je porovnateľná s tradične dobrým partnerom Slovenska Bavorskom.

Hamžík sa v rámci návštevy Postupimu stretne aj so štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva Brandenburska Wolfgangom Vogelom a zástupcami brandenburskej Obchodnej a priemyselnej komory.

SR vykazuje s Brandenburskom tradične aktívne saldo obchodnej bilancie a z hľadiska slovenského exportu do Nemecka v minulom roku zaujímala táto nová východná spolková krajina piate miesto medzi 16 subjektmi Nemeckej spolkovej republiky.

SkryťVypnúť reklamu

Vo večerných hodinách bude mať Pavol Hamžík prednášku na tému Slovensko - budúci člen Európskej únie v rámci ekonomického podujatia v Dome hospodárstva Brandenburska. Zúčastní sa na nej aj guvernér slovenskej Exportno-importnej banky Ľudomír Šlahor.

Toho roku Hamžík navštívil aj Severné Porýnie-Vestfálsko a Sasko.

Predseda vlády SR pricestoval na oficiálnu návštevu Maďarska

Budapešť 23. apríla (TASR) - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda pricestoval dnes do Budapešti na jednodňovú oficiálnu návštevu Maďarskej republiky, ktorá sa uskutočňuje na pozvanie premiéra Viktora Orbána.

Predmetom slovensko-maďarských rokovaní by malo byť plnenie záverov oficiálnej návštevy maďarského premiéra v SR a problematika bilaterálnych vzťahov a možnosti ich prehĺbenia s dôrazom na obchodno-ekonomickú sféru. Obe strany prerokujú i aktuálne otázky regionálnej a cezhraničnej spolupráce v strednej a východnej Európe a vzájomnú spoluprácu pri úsilí o začlenenie sa do európskych a transatlantických štruktúr.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci návštevy podpíšu predsedovia vlád medzivládne dohody o sprístupnení hradu Šomoška z maďarskej strany a o cezhraničnej spolupráci.

Dnešný pobyt Mikuláša Dzurindu v Maďarskej republike, v rámci ktorého navštívi aj budapeštianske sídlo Celoštátnej slovenskej samosprávy a stretne sa tam s jej predsedom Jánom Fuzikom, je jeho prvou oficiálnou návštevou Maďarska od prevzatia premiérskeho kresla v roku 1998. Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vykonal oficiálnu návštevu SR vo februári 1999.

Obaja politici udržujú pravidelné kontakty aj vďaka množstvu multilaterálnych, medzinárodných rokovaní, na ktorých sa v uplynulých rokoch obaja zúčastnili, vrátane summitov krajín Visegrádskej štvorky, ale aj vďaka príležitostným návštevám neoficiálneho charakteru.

SkryťVypnúť reklamu

Moravskú Třebovú ovládne slovenská kultúra

Praha/Moravská Třebová 23. apríla (TASR) - K ďalšiemu priblíženiu slovenskej kultúry českému publiku by mal prispieť šiesty ročník festivalu Dni slovenskej kultúry, ktorý sa dnes začína v Moravskej Třebovej. Festival, ktorý potrvá do 28. apríla, odštartuje vystúpenie slovenskej herečky Emílie Vášáryovej a na slávnostnom otvorení festivalu sa zúčastní aj veľvyslanec SR v Prahe Ladislav Ballek.

Ako dnes uviedol pre TASR Ivo Horkel z Kultúrnych služieb mesta, volili žánrovo rozdielne predstavenia - festival sa začína operou a končí sa zábavnou šou slovenských umelcov. Organizátori nezabudli ani na malé deti, ktoré majú čoraz väčšie problémy so slovenčinou - pripravili pre ne bábkové predstavenie O hlúpej koze v podaní divadla Šašulína.

SkryťVypnúť reklamu

Dnešný večer otvorí vystúpenie Emílie Vášáryovej, ktorá podľa Horkela porozpráva o svojej hereckej práci, pôsobení na českej divadelnej scéne, česko-slovenských vzťahoch a o tom, ako môžu slovenskí umelci prispieť k tomu, "aby festival v malom meste, 200 kilometrov od Prahy mohol tiež fungovať a mal svoje meno". Potom bude nasledovať koncert operných hviezd, na ktorom vystúpia sólisti Slovenského národného divadla a Metropolitnej opery v New Yorku - Adriana Kohútková, Ján Galla a ďalší.

Českí diváci budú mať možnosť pozrieť si predstavenie bratislavského štúdia L & S O psíkovi a mačičke a dvojjazyčné predstavenie pražského divadla v Řeznické Premiéra mládí.

Súčasťou festivalu je aj projekcia filmovej rozprávky Perinbaba a filmu Martina Šulíka Krajinka. Festival zakončí zábavná šou Slovenský babylon, na ktorej vystúpia napríklad herec Marián Labuda, speváci Vašo Patejdl a Beáta Dubasová, či tanečné divadlo Bralen.

SkryťVypnúť reklamu

Do Belgicka prišlo v apríli zatiaľ 108 slovenských Rómov

Brusel 23. apríla (TASR) - Počas prvých 20 aprílových dní požiadalo v Belgicku o politický azyl 108 slovenských Rómov. K nárastu počtu žiadostí došlo už pred zrušením vízovej povinnosti k 10. aprílu, odvtedy sa však prílev slovenských utečencov ešte urýchlil.

Bruselský Úrad pre cudzincov dnes TASR informoval, že k 20. aprílu požiadalo o azyl 108 občanov SR výlučne rómskeho pôvodu. K miernemu nárastu počtu žiadostí však došlo už v marci ešte počas platnosti vízovej povinnosti, keď úrady zaznamenali 61 slovenských azylantov, vo februári ich bolo iba 19.

"Sme veľmi znepokojení, pretože takýto počet žiadostí zo Slovenska ako kandidátskej krajiny na vstup do EÚ nie je normálny," povedal dnes TASR vysoký predstaviteľ Úradu pre utečencov, ktorý si neželal byť menovaný. Štatistiky o počte žiadateľov sa totiž v Belgicku oficiálne poskytujú vždy až k poslednému dňu mesiaca, nie priebežne.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci je podľa neho priskoro hovoriť o tom, či sa Belgicko obráti na Európsku úniu so žiadosťou o obnovenie vízovej povinnosti voči SR, ak bude prílev utečencov pokračovať, nemožno podľa neho tento krok vylúčiť.

Predstaviteľ úradu potvrdil, že v Belgicku platia nové prísne pravidlá, na základe ktorých utečenci nedostávajú žiadnu finančnú pomoc, sú umiestňovaní do otvorených utečeneckých centier a ich žiadosti sa vybavujú najneskôr do štyroch-piatich týždňov. "Ak je odpoveď úradov negatívna, o čom v prípade slovenských žiadateľov nepochybujem, sú títo nútení z krajiny odísť," uviedol predstaviteľ.

O skutočnom znepokojení Belgicka svedčí skutočnosť, že premiér Guy Verhofstadt by mal dnes telefonicky hovoriť so svojím slovenským kolegom Mikulášom Dzurindom. Belgický minister vnútra Antoine Duquesne sa obrátil na zástupcov slovenských médií v Bruseli, prostredníctvom ktorých chce vo štvrtok vyslať slovenským občanom uvažujúcim o odchode do Belgicka jasný signál, že ich v tejto krajine nečaká žiadna budúcnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenské diplomatické zdroje považujú znepokojenie Belgicka za prehnané, pretože nejde podľa nich o žiadny dramatický nárast počtu žiadostí a skutočný odradzujúci efekt nových azylových pravidiel sa prejaví až o niekoľko týždňov. Predstaviteľ belgického Úradu pre cudzincov si však myslí, že je lepšie reagovať hneď, ako čakať tri mesiace, keď by sa situácia mohla vymknúť spod kontroly.

SR by do konca roka mohla dobehnúť najúspešnejších kandidátov, tvrdí Figeľ

Londýn/Bratislava 23. apríla (TASR) - Slovenská republika by mohla do konca tohto roka dobehnúť najlepšie pripravené kandidátske štáty v rokovaniach s Európskou úniou (EÚ). V rozhovore pre tlačovú agentúru Reuters to dnes uviedol hlavný vyjednávač SR s EÚ Ján Figeľ. Ako poznamenáva Reuters, Slovensko bolo ešte nedávno na Západe považované za politického outsidera zaostávajúceho v demokratických reformách oproti ostatným kandidátskym krajinám.

SkryťVypnúť reklamu

Počas švédskeho predsedníctva v únii plánuje SR uzavrieť minimálne šesť negociačných kapitol, pričom napokon by ich mohlo byť až deväť, konštatuje Figeľ. Agentúra Reuters pripomína, že doposiaľ Slovensko uzavrelo 12 kapitol, pričom susedné Maďarsko má 17 a ČR 15 uzavretých kapitol.

"Myslím si, že určite môžeme dobehnúť (najúspešnejších kandidátov) do konca tohto roka. Tým mám na mysli, že rozdiely budú také zanedbateľné, že by škodilo procesu rozširovania, ak by z neho bolo Slovensko vynechané," povedal štátny tajomník MZV SR Figeľ.

Slovenský vyjednávač s EÚ zároveň uviedol, že SR chce uzavrieť väčšinu z menej komplikovaných otázok do konca roka. Najcitlivejšie a najnákladnejšie otázky by sa potom mali riešiť v roku 2002. Rokovania o vstupe by mali byť ukončené ešte do septembrových parlamentných volieb, povedal Figeľ.

SkryťVypnúť reklamu

Od pádu vlády bývalého premiéra Vladimíra Mečiara vo voľbách v roku 1998 sa Slovensko intenzívne snaží dobehnúť stratený čas a dúfa, že sa integruje do západnej Európy spolu so svojimi troma susedmi v roku 2004, konštatuje Reuters.

Figeľ zdôraznil, že reformy uskutočnené súčasnou vládou a víťazstvá antimečiarovských síl v ostatných troch rokoch dokazujú, že slovenskí voliči nevrátia Mečiara opäť k moci.

"Voľby v roku 2002 budú o členstve Slovenska v EÚ a NATO, poslednom štádiu nášho opätovného geopolitického spojenia s Európou. Bude to skutočne nová éra," uviedol v rozhovore pre Reuters Ján Figeľ.

TA3 zvažuje žalobu na Úrad priemyslového vlastníctva

Praha 23. apríla (TASR) - Žalobu na Úrad priemyslového vlastníctva zvažuje spoločnosť CEN, ktorá je držiteľom licencie pre vysielanie spravodajskej televízie TA3. Dôvodom je fakt, že úrad povolil registráciu podobnej značky spoločnosti Teltex, ktorá je podľa zástupcu CEN Martina Lengyela blízka spolumajiteľovi televízie Markíza Pavlovi Ruskovi. Lengyel to povedal českému internetovému denníku Svět Namodro.

SkryťVypnúť reklamu

"My máme značku TA3 zaregistrovanú už rok. Skúmame, či Úrad priemyslového vlastníctva neporušil zákon, keď vôbec pripustil možnosť registrácie TA 3, pretože ide o značku zjavne podobnú," povedal denníku Lengyel. Rozdiel medzi oboma značkami je minimálny a spočíva iba v medzere medzi písmenami TA a číslicou 3.

Firma Teltex si nechala značku TA 3 zaregistrovať 5. apríla, spoločnosť CEN má značku TA3 registrovanú už od minuloročného 20. marca.

Lengyel sa v Světe Namodro pozastavil aj nad tým, že za spoločnosť Teltex rokovala Darina Kyliánová, ktorú vláda 4. apríla vymenovala za riaditeľku Úradu priemyslového vlastníctva.

Televízia TA3 začne skúšobne vysielať 1. augusta, neoficiálnym termínom skutočného štartu je 2. september. Diváci ju budú môcť prijímať prostredníctvom káblovej prípojky, po čase však stanica hodlá preniknúť na satelit. Program TA3 budú tvoriť polhodinové spravodajské bloky z domova i zo zahraničia, zo športu a počasie.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Lengyela bude mať TA3 asi 100 zamestnancov a okrem vlastných spravodajských príspevkov hodlá využívať regionálne spravodajstvo niektorých staníc siete Global. TA3 bude mať aj vlastný zahraničný štáb v Prahe a rokuje o spolupráci s českou metropolitnou televíziou TV3. Lengyel takisto nevylučuje spoluprácu s verejnoprávnou Českou televíziou, ak by o to ČT mala záujem.

SR a Maďarsko podpísali v Budapešti dve medzivládne dohody

Budapešť 23. apríla (TASR) - Medzinárodné dohody o sprístupnení prírodných hodnôt, pamiatok a rezervácií, ktoré sa nachádzajú v blízkosti štátnych hraníc, a o cezhraničnej spolupráci miestnych samospráv SR a Maďarska podpísali dnes v Budapešti predsedovia vlád oboch krajín Mikuláš Dzurinda a Viktor Orbán.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý z dokumentov sa týka sprístupnenia hradu Šomoška a k nemu priľahlej rezervácie z maďarskej strany. Druhý dokument je ďalším krokom oboch krajín na ceste k európskej integrácii.

Predmetom dnešných oficiálnych slovensko-maďarských rokovaní, ktoré Orbán označil za dôležité, podrobné a úspešné a o ktorých sa pozitívne vyjadril aj slovenský premiér, bola problematika euroatlantickej integrácie, dvojstranné vzťahy s dôrazom na rozvoj obchodnej a hospodárskej spolupráce, ako aj menšinová problematika a sústava vodných diel na Dunaji.

K obedňajšiemu menu si obaja politici ponechali podľa vlastných slov ešte ďalšie témy: Orbán by rád prerokoval riešenia súvisiace s obavami niektorých krajín Európskej únie z potenciálnej migrácie pracovných síl budúcich členských štátov spoločenstva. Dzurinda, ktorý vyjadril nádej, že to nebude jediný chod obeda, chce túto príležitosť využiť na výmenu skúseností o možných riešeniach rómskej otázky ako celoeurópskeho problému a na posúdenie možností užšej bilaterálnej spolupráce v tejto sfére. Slovenský premiér sa v tejto súvislosti vyhol priamej odpovedi na otázku, kto by mohol stáť za exodom Rómov z oboch krajín.

SkryťVypnúť reklamu

Dzurinda informoval, že dnes bude belgického premiéra Guy Verhofstadta telefonicky informovať o vývoji rómskej migrácie do Belgického kráľovstva.

Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda pozval dnes maďarského premiéra na konferenciu o európskej bezpečnosti, dejiskom ktorej bude Bratislava v dňoch 10. až 12. mája.

Podľa slov Viktora Orbána sa obaja politici stretnú pravdepodobne v máji v ešte bližšie neurčenom termíne, aby sa plne venovali rozvoju infraštruktúry, vrátane budovania diaľnic či rozvoja železničnej dopravy.

Obe strany dnes vyjadrili pripravenosť zúčastniť sa 1. septembra na pripravovanom slávnostnom otvorení generálneho konzulátu SR v Békešskej Čabe.

Dzurinda sa zaujímal o zastúpenie menšín v maďarskom parlamente

Budapešť 23. apríla (TASR) - Za rozvoj slovensko-maďarských vzťahov a za zachovanie dobrej klímy medzi susedmi pri vzájomnej ochote riešiť problematické otázky sa dnes na tlačovej konferencii v Budapešti vyslovili predsedovia vlád SR a Maďarska Mikuláš Dzurinda a Viktor Orbán.

SkryťVypnúť reklamu

Potešenie, že realistický prístup oboch vládnych koalícií, ako aj vzájomné priateľské vzťahy viedli k dobrej a pozitívnej atmosfére nielen medzi vládami, ale aj občanmi oboch krajín, vyjadril Dzurinda akcentujúc význam rastu tovarovej výmeny medzi oboma štátmi a záujem oboch strán na ďalšej liberalizácii obchodu agroproduktmi.

Dzurinda sa zaujímal aj o život Slovákov v Maďarskej republike, o zastúpenia menšín v parlamente v tejto oblasti Maďarsko podľa dnešných informácií stále hľadá riešenie na princípe takzvanej pozitívnej diskriminácie.

Predseda vlády SR s vďakou prijal Orbánovu pripravenosť prijať predstaviteľov Celoštátnej slovenskej samosprávy a zabezpečiť rekonštrukciu slovenskej školy v Sarvaši. Hovorilo sa aj o fungovaní slovenskej školy v Slovenskom Komlóši a Slovenského výskumného ústavu v Békešskej Čabe.

Mikuláš Dzurinda sa zaujímal i o niektoré aspekty v parlamente Maďarskej republiky prerokúvaného zákona o Maďaroch v susedných štátoch. V tejto súvislosti netajil obavy, že niektoré pasáže predlohy by mohli mať negatívny vplyv na atmosféru na južnom Slovensku. Orbán však zdôraznil, že nemá podobné obavy naopak verí, že zákon by v budúcnosti mohol poslúžiť ako príklad. "Pri jeho vypracovaní sme využili medzinárodné skúsenosti, vrátane zákona o zahraničných Slovákoch," poznamenal Orbán a dodal, že o niektorých problematických aspektoch, napríklad o zdravotnom a sociálnom zabezpečení, treba rokovať na bilaterálnej úrovni s jednotlivými susednými krajinami.

Na margo sústavy vodných diel na Dunaji obe strany s uspokojením konštatovali, že rokovania na ich expertnej úrovni napredujú, a vyslovili sa za ich pokračovanie v záujme vypracovania medzištátnej dohody o implementácii verdiktu Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Orbán sa v súvislosti s obavami Európskej únie z voľného pohybu pracovných síl z nových členských krajín spoločenstva zmienil o dvoch tézach pripravovaného maďarského návrhu k tejto problematike: namiesto zákazu pohybu osôb v istom stanovenom období preferuje Budapešť vytvorenie akéhosi bezpečnostného systému, ktorý by zákaz uvalil iba pri prekročení istého počtu osôb. Okrem toho Maďarsko navrhuje, aby sa tieto záležitosti riešili namiesto na celoeurópskej na bilaterálnej úrovni.

Slovenskí Rómovia žiadajú opäť o azyl v Škandinávii

Kodaň/Helsinki 23. apríla (TASR) - Od 10. apríla, kedy Dánsko zrušilo vízovú povinnosť voči občanom Slovenskej republiky, požiadalo v tejto škandinávskej krajine o azyl približne sto slovenských Rómov. TASR to dnes potvrdil dánsky imigračný úrad v Kodani.

Všetky žiadosti sa budú posudzovať v tzv. urýchlenom konaní vzhľadom na skutočnosť, že dánske úrady považujú Slovensko za krajinu, kde je prenasledovanie Rómov nepravdepodobné. Vo všeobecnosti to znamená, že rozhodnutie sa vydá v priebehu niekoľkých dní bez možnosti odvolania. Väčšina zo žiadateľov už však dostala zamietavé stanovisko a mnohí z nich Dánsko opustili.

Ako pre TASR uviedol fínsky imigračný úrad, vo Fínsku zaregistrovali posledných slovenských uchádzačov o azyl v sobotu, keď pricestovalo sedem slovenských Rómov. Podľa najnovších záznamov požiadalo v krajine tisícich jazier o azyl od zrušenia vízovej povinnosti v júli minulého roku do 13. apríla o azyl dovedna 426 slovenských Rómov, avšak väčšina z nich je už naspäť na Slovensku. Azyl nebol doteraz udelený žiadnemu z nich, pretože podľa imigračného úradu slovenskí Rómovia nespĺňajú podmienky na udelenie politického azylu.

Vzhľadom na nový imigračný zákon, ktorý vo Fínsku vstúpil do platnosti v júli minulého roku, musia úrady podľa urýchleného konania o žiadosti uchádzačov o azyl rozhodnúť do siedmich dní od prijatia policajnej správy.

Ako pre TASR uviedlo fínske ministerstvo zahraničných vecí, k možnosti obnovenia vízovej povinnosti sa momentálne nevie vyjadriť, pretože zatiaľ nedostalo od imigračného úradu žiadne informácie o zvyšujúcom sa počte žiadateľov o azyl.

Nórske kráľovstvo nezaznamenalo v poslednom období zvýšený prílev žiadateľov o politický azyl zo Slovenska. Pred niekoľkými mesiacmi prišla síce do Nórska početná skupina slovenských žiadateľov o azyl, no po urýchlení a sprísnení vybavovania žiadostí ich počet poklesol a do dneška sa nezvýšil. Ani Nórsko nerozhodlo kladne v žiadnom prípade.

Bruselský Úrad pre cudzincov dnes TASR informoval, že k 20. aprílu požiadalo o azyl 108 občanov SR výlučne rómskeho pôvodu. Brusel nevylúčil, že ak by takýto rastúci trend v počte azylantov pokračoval, obráti sa na Európsku úniu so žiadosťou o obnovenie vízovej povinnosti pre SR.

Dvadsiatka ľudí žiadala vo Viedni slobodu pre mladého slovenského Róma

Viedeň 23. apríla (TASR) - Približne dvadsať ľudí dnes popoludní demonštrovalo pre budovou slovenského veľvyslanectva vo Viedni proti uväzneniu Mária B. zadržiavaného slovenskými vyšetrovacími orgánmi pre vraždu sedemnásťročného študenta Braňa Slamku.

Kým plagáty v rukách demonštrantov žiadali okamžité oslobodenie mladého Róma, ktorého krvavý čin spáchaný 1. apríla tohto roka v bratislavskom autobuse vzbudil pozornosť slovenskej verejnosti, zástupcovia Výboru na podporu Mária, združenia, ktoré protest zorganizovalo, odovzdali na veľvyslanectve SR list, v ktorom vysvetľujú Máriov čin ako dôsledok jeho neľahkej sociálnej situácie zapríčinenej jeho etnickým pôvodom.

Demonštrácia vo vzdialenosti sto metrov od objektu veľvyslanectva, ktorá bola riadne ohlásená a povolená viedenskou políciou, trvala asi hodinu a zaobišla sa bez akýchkoľvek incidentov.

Brandenbursko má veľký záujem na tom, aby sa SR stala plnohodnotným členom EÚ

Postupim 23. apríla (TASR) - Nemecká spolková krajina Brandenbursko má veľký záujem na tom, aby sa Slovensko stalo plnohodnotným členom Európskej únie. Bilaterálne vzťahy tejto východnej spolkovej krajiny so Slovenskom sú veľmi dobré, naďalej sa uskutočňujú v nadštandardne intenzívnej miere a súčasne nadväzujú na dlhoročnú tradíciu, zdôraznil dnes brandenburský premiér Manfred Stolpe po stretnutí s podpredsedom vlády SR pre európsku integráciu Pavlom Hamžíkom v metropole Postupim.

Za posledné obdobie sa uskutočnilo viacero plnohodnotných bilaterálnych stretnutí a za veľmi dobrú brandenburský premiér označil spoluprácu medzi slovenskými a brandenburskými vysokými školami. Vyslovil želanie, aby na nich participovala aj Európska univerzita v nemeckom Frankfurte nad Odrou.

Brandenbursko ponúka Slovensku pomoc pri napĺňaní jeho integračného úsilia, a to v oblasti poradenskej pomoci v poľnohospodárstve a životnom prostredí. Súčasne táto nová východná spolková krajina chce byť partnerom a aj akýmsi poradcom Slovenska v jeho integračných snahách, zdôraznil Stolpe a poznamenal, že Slovenská republika už urobila v poslednom období značné pokroky.

Podpredseda slovenskej vlády Pavol Hamžík, ktorý je na krátnej jednodňovej návšteve mesta Postupim, potvrdil, že politický dialóg medzi Brandenburskom a Slovenskom sa rozvíja veľmi dobre. SR má veľký záujem na ďalšom rozvoji bilaterálnych hospodárskych vzťahov a hlavne na ďalšom raste obchodnej bilancie. Hamžík však pripomenul, že v tejto oblasti sú ešte rezervy. Zároveň zdôraznil, že Slovensko vykazuje s Brandenburskom tradične aktívne saldo obchodnej bilancie a z hľadiska slovenských exportov do Nemecka v roku 2000 zaujímalo Brandenbursko 5. miesto medzi 16 spolkovými krajinami. Z pohľadu dovozu z NSR figurovalo Brandenbursko na 13. mieste.

Slovenský vicepremiér zdôraznil, že zo strany Brandenburska pretrváva záujem o rýchly vstup Slovenska do únie, pričom SR si je vedomá ešte svojich úloh, ktoré musí ešte splniť, aby bola prijatá v prvej vlne uchádzačských krajín. Pavol Hamžík vyzdvihol nielen význam Brandenburska, ako jednej zo 16 spolkových krajín pri ratifikácii prístupovej zmluvy, ale aj skutočnosť, že Brandenbursko a ďalšia východná spolková krajina Sasko sú spravodajcami pre otázky rozširovania EÚ.

P. Hamžík sa poďakoval za stálu podporu tejto spolkovej krajiny pri ambíciách Slovenska nielen v ostatných rokoch, ale aj v predchádzajúcom ťažšom období. Ako ďalej povedal, predstavitelia v tejto spolkovej krajine sú veľmi dobre informovaní o napĺňaní jednotlivých oblastí pri integračnom úsilí Slovenska. SR má podľa jeho slov podporu nielen v Brandenbursku, ale aj v Sasku a Porýní-Vestfálsku, ktoré on osobne v ostatných mesiacoch navštívil a v podobných pracovných cestách mieni naďalej pokračovať.

Minister spravodlivosti a európskych záležitostí Brandenburska Kurt Schelter zdôraznil, že pohľad na zemepisnú mapu poukazuje na dôležitosť rýchleho vstupu Slovenska do EÚ. Brandenbursko podporuje ambicióznu cestu SR do únie a podľa jeho slov mu chce naďalej napomôcť svojimi skúsenosťami, pričom SR urobilo v tejto otázke značné pokroky.

Podpredseda vlády Hamžík sa stretol s predsedom Krajinského snemu Brandenburska Herbertom Knoblichom, predsedom vlády Brandenburska Manfredom Stolpem a krajinským ministrom spravodlivosti a európskych záležitostí Kurtom Schelterom ako aj štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva Brandenburska Wolfgangom Volegom. Vo večerných hodinách bude mať prednášku na tému Slovensko - budúci člen EÚ v Dome hospodárstva Brandenburska, kde sa uskutoční ekonomické podujatie pre zástupcov brandenburskej a slovenskej podnikateľskej sféry.

Milliken: Kanada vždy podporovala rozširovanie NATO

Ottawa 23. apríla (TASR) - Kanada vždy podporovala rozširovanie Severoatlantickej aliancie. Túto pozíciu svojej krajiny dnes v Ottawe prezentoval predseda Dolnej snemovne kanadského parlamentu Peter Milliken na stretnutí so svojím partnerom, predsedom Národnej rady SR Jozefom Migašom, ktorý bol zároveň prvým oficiálne prijatým partnerom i ústavným činiteľom SR po kanadských novembrových voľbách v minulom roku.

Ako po stretnutí povedal J. Migaš, o otázke rozširovania NATO chce diskutovať aj s ďalšími predstaviteľmi zákonodarnej i výkonnej moci Kanady. Milliken podľa slov šéfa slovenského parlamentu vysoko ocenil súčasnú prípravu Slovenska na vstup do NATO, ako aj pozíciu SR počas krízy na Balkáne. Zastáva tiež názor, že aliancia by sa mala rozšíriť o nových členov, o čom sa rozhodne v najbližších mesiacoch. Jozef Migaš zdôraznil vôľu Slovenska stať sa členom NATO, na čo v súčasnom období pripravuje vojenské štruktúry. Rovnako pripomenul schválenie Bezpečnostnej stratégie i prípravu Vojenskej a Obrannej stratégie, ako aj prijatie novely Ústavy SR.

Obaja partneri diskutovali aj o rozširovaní bilaterálnych vzťahov, k čomu by mohlo napomôcť otvorenie kanadského veľvyslanectva na Slovensku, o čo požiadal Migaš svojho partnera. Pokračoval, že Milliken argumentoval finančnými otázkami. O tomto kroku chce však diskutovať i s predsedom vlády Jeanom Chrétienom, ako aj ďalšími členmi jeho kabinetu. V tejto súvislosti Migaš spomenul svoju minuloročnú návštevu Japonska, ktoré na základe "naliehania" otvorí zastupiteľský úrad. "Z krajín G7 už jedine Kanada nebude mať na Slovensku svoje samostatné veľvyslanectvo", zdôraznil.

Jednou z tém bola aj vízová povinnosť voči občanom Slovenska, aj v prípade držiteľov diplomatických a služobných pasov. "Naznačil som, že sa netreba obávať nejakého prílevu občanov SR do Kanady a požiadal som o prehodnotenie tejto otázky," uviedol predseda NRSR. Zároveň tlmočil Millikenove slová, ktorý sa obáva v prípade zrušenia vízovej povinnosti, že cez Slovensko sa do Kanady dostanú ľudia, ktorí nie sú z hľadiska ich záujmov žiaduci. V tejto súvislosti spomenul zaradenie Slovenska medzi štáty, ktoré nepotrebujú víza v krajinách Schengenskej dohody.

Politici tiež hovorili o záujme Slovenska stať sa, zatiaľ pozorovateľom, neskôr členom zoskupenia frankofónnych krajín, o významnom prístupe Kanady pri prístupovom procese Slovenska do OECD.

Vo večerných hodinách SELČ sa slovenská parlamentná delegácia stretne s ministrami Jane Stewartovou, ktorá v máji pricestuje na Slovensko podpísať dve dohody - o zamedzení dvojitého zdanenia a v oblasti dôchodkového zabezpečenia, a Pierrom Pettigrewom.

Dzurinda sa stretol so zástupcami slovenskej menšiny v Maďarsku

Budapešť 23. apríla (TASR) - Budapeštianske sídlo Celoštátnej slovenskej samosprávy (CSS) navštívil dnes popoludní v rámci jednodňovej oficiálnej návštevy Maďarskej republiky predseda vlády SR. Mikuláša Dzurindu, ktorý ako prvý slovenský premiér zavítal do sídla najvyššieho orgánu Slovákov žijúcich v Maďarskej republike, privítal predseda CSS Ján Fuzik.

M. Dzurinda vo svojom vystúpení zdôraznil, že po novele Ústavy SR je starostlivosť o krajanov už ústavne zakotvenou skutočnosťou. Následne podrobne informoval o výsledkoch svojich dnešných rokovaní s maďarským kolegom Viktorom Orbánom.

Predstavitelia slovenskej menšiny vyjadrili premiérovi obavy súvisiace s plánovaným zrušením Domu zahraničných Slovákov a sekretariátu vládneho splnomocnenca pre zahraničných Slovákov. Zdôraznili potrebu inštitúcie, ktorá by koordinovala a zastrešovala starostlivosť o krajanov v zahraničí. Premiér v reakcii uviedol, že minister kultúry SR Milan Kňažko musí rýchlo povedať, ako si to inštitucionálne predstavuje v tejto oblasti v budúcnosti. Ubezpečil, že krajania bez podpory nezostanú a podčiarkol, že by mali vo zvýšenej miere využívať na predkladanie vlastných návrhov aj fórum, akým je príslušná zmiešaná slovensko-maďarská komisia.

Predseda CSS Ján Fuzik ako aj predsedníčka Zväzu Slovákov v Maďarsku Ružena Baráneková-Egyedová akcentovali značnú absenciu hovoreného slova v maďarskom éteri a opakovane zdôraznili veľký význam prípadného sprostredkovania televízneho signálu zo Slovenskej republiky pre krajanov žijúcich v Maďarsku. Požiadali súčasne premiéra, aby sa pokúsil vyhovieť ich želaniu zriadiť na Slovensku celoročnú školu v prírode pre deti z krajanských rodín. V súčasnosti sa spomedzi 4000 žiakov slovenských škôl v Maďarsku dostane raz ročne do takejto školy na Slovensku 36 šťastlivcov.

Predseda vlády SR ponúkol CSS, aby participovala na príprave téz jeho budúcich návštev v Maďarskej republike a predložila vlastné podnety i pred návštevami predsedu maďarskej vlády v SR. Zároveň tlmočil prítomným ponuku Viktora Orbána na stretnutie, na ktorom by sa malo hovoriť o najpálčivejších problémoch. "Využite túto ponuku," podčiarkol. Ešte pred návštevou sídla CSS položil Mikuláš Dzurinda so sprievodom veniec k budapeštianskemu Pamätníku hrdinov.

Skupina aktivistov v Prahe protestovala proti zadržaniu mladého Róma v SR

Praha 23. apríla (TASR) - Protestný list proti väzneniu a obvineniu rómskeho mladíka z Bratislavy Mária B. dnes odovzdali na slovenskom veľvyslanectve v Prahe členovia českého Výboru na podporu Mária. Približne dvadsať aktivistov dnes protestovalo pred slovenským veľvyslanectvom proti zadržiavaniu Mária B., ktorý 10. marca v Bratislave nožom ťažko poranil 17-ročného mladíka Branislava Slamku. Ten na následky zranení po troch týždňoch v nemocnici zomrel a útočníkovi podľa výboru hrozí päť až 12 rokov väzenia.

Členovia Výboru na podporu Mária protestujú proti uväzneniu Mária B., ktoré sudca odôvodnil tým, že "je zo sociálne slabších vrstiev a mohol by pokračovať v páchaní trestnej činnosti". Český výbor, ktorý pomáha organizovať podobné protestné akcie aj v Rakúsku, Británii, Švédsku, Nemecku a ďalších krajinách, požaduje jeho oslobodenie a spravodlivé vyšetrenie celého prípadu. Mladík, ktorý sa už v minulosti stal terčom rasistických útokov, podľa nich len bránil svojho brata pri ďalšom z takýchto útokov.

Ako uviedol Petr Jindra z českého výboru, k iniciatíve na podporu Mária B. sa v nedeľu pripojil aj spisovateľ Egon Bondy a prípadom sa chce zaoberať aj bývalý splnomocnenec českej vlády pre ľudské práva Petr Uhl.

Aktivisti zdôraznili, že nie sú proti občanom Slovenskej republiky, ani nechcú obviňovať vládu SR. Kritizujú hlavne okolnosti celého prípadu, ktorý podľa nich ohrozuje ľudské práva. Výbor protestuje proti mediálnej kampani na Slovensku, kde podľa nich médiá a politici vyvolávajú hystériu a protirómske nálady.

Výbor odmieta interpretácie, podľa ktorých Mário B. a jeho brat v čase inci dentu v autobuse v Bratislave kradli, čo podľa nich nepotvrdili ani svedkovia incidentu - vodič autobusu a kamarát obete. Obávajú sa, že kampaň mže mať za následok ovplyvňovanie svedkov a ich prípadné zastrašovanie.

Skupina aktivistov na záver asi polhodinového stretnutia, počas ktorého spomenuli situáciu Rómov v SR, vhodila protestný list do schránky veľvyslanectva. Po prevolaní hesiel ako Slobodu pre Mária, Obrana nie je zločin a Nech žije internacionálna solidarita, sa rozišli. Stretnutie pred veľvyslanectvom, na ktoré dozerala aj česká polícia, saobišlo bez incidentov.

Proti uväzneniu Mária B. demonštrovalo približne dvadsať ľudí dnes popoludní i pred budovou slovenského veľvyslanectva vo Viedni. Zástupcovia Výboru na podporu Mária odovzdali na veľvyslanectve SR list, v ktorom vysvetľujú Máriov čin ako dôsledok jeho neľahkej sociálnej situácie zapríčinenej jeho etnickým pôvodom.

Slovensko uzavrie s Kanadou zmluvu o vyplácaní dôchodkov

Ottawa 23. apríla (TASR) - Májová návšteva kanadskej ministerky pre ľudské zdroje Jane Stewartovej na Slovensku, kde podpíše dvojstrannú zmluvu o sociálnom zabezpečení týkajúcu sa oblasti vyplácania dôchodkov, dominovala na dnešnom rokovaní slovenskej parlamentnej delegácie v Ottawe. Zmluva sa vzťahuje na dávky sociálneho zabezpečenia, ktoré budú priznané a vyplácané za podmienok a v rozsahu určenom právnymi predpismi tej zmluvnej strany, na území ktorej sa zamestnanie vykonáva.

"V Kanade pracovalo mnoho našich bývalých spoluobčanov, ktorí sa chcú vrátiť na Slovensko a dožiť svoj život u nás. A pre toto je potrebné upraviť aj túto záležitosť", povedal v Ottawe po rokovaní s ministerkou predseda parlamentu Jozef Migaš. Spomínanú dohodu schválil 15. marca vládny kabinet a keďže ide o prezidentskú zmluvu, musí ju ratifikovať aj zákonodarný zbor. Migaš je presvedčený, že ak bude zmluva predložená do parlamentu hneď po podpise, hlasovať by sa o nej už mohlo na júnovom rokovaní parlamentu.

Na záver prvého dňa pobytu v Kanade slovenskí poslanci rokovali aj s ministrom pre zahraničný obchod Pierrom Pettigrewom, ktorý v septembri 2000 viedol na Slovensku obchodnú misiu. Diskutovalo sa o výraznejšom príleve priamych kanadských investícií napríklad do výrobnej sféry, ktorá by sa mala reštrukturalizovať. Pettigrew prisľúbil, že o tento okruh bude prezentovať aj na parlamentnej i vládnej úrovni. "Je tiež však potrebné, aby Slovenská obchodná a priemyselná komora uskutočnila takúto misiu v Kanade a prezentovala nové slovenské liberálne podmienky", dodal Migaš. V tejto súvislosti spomenul dohodu o zabránení dvojitého zdanenia medzi SR a Kanadou, ktorá "leží kdesi na Ministerstve financií SR".

Migaš požiadal ministra o prehodnotenie zrušenia vízovej povinnosti obyvateľov SR, minimálne pre držiteľov diplomatických a služobných pasov, i o nájdenie ľahšieho spôsobu vybavovania víz pre podnikateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 207
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 215
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 026
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 056
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 745
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 155
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 701
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Matej Kašlík v drese Slovenska

Slováci inkasovali päť gólov.


a 1 ďalší
zľava Filip Bajtek (Nitra) a Jakub Pobežal (Žilina)

Žilina vyhrala v Nitre druhýkrát v sérii.


a 1 ďalší
Rebecca Šramková

Slovenky môžu získať vo štvorhre aj tretí bod.


a 1 ďalší
ONLINE: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová, Billie Jean King Cup 2025 (štvorhra)

Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová.


SkryťZatvoriť reklamu