BRATISLAVA. CD s údajnými klientmi nebankových subjektov má rozkódované nielen generálna prokuratúra ale aj Vladimír Mečiar. SME to potvrdil sám predseda HZDS.
"V rámci vlastných aktivít som cédéčko dokázal dekódovať. Spôsob nechajme mimo," povedal Mečiar. Teraz sa podľa neho údaje z disku nezverejnia a keď budú "ujednotené, zanalyzované, to čo bude treba, bude v záujme spoločnosti zverejnené". Šéf HZDS už obsah CD videl, a zverejnené bude "v čase keď to bude treba".
Hovorí, že obsahuje "mená totožné alebo podobné s ľuďmi v politike". Či ide určite o konkrétnych politikov sa podľa Mečiara ešte zisťuje. Vklady na tieto osoby boli rôzne, konkrétne mená ale neprezradil. Problémom pri prípadnom zverejnení celého CD sú podľa expremiéra v tom, že obsahuje okrem mena aj osobné údaje ako dátum narodenia alebo číslo dokladov totožnosti. Ide dohromady o 240-tisíc údajov.
Mečiar dal generálnej prokuratúre zakódované CD v lete 2004. Podľa jeho slov v Národnej rade SR v lete 2005 je autorom CD dnes už odsúdený šéf Horizontu a BMG Invest Vladimír Fruni. Ten mal CD vytvoriť ako poistku, keďže klientmi boli podľa neoverených informácií aj vysokopostavení politici.
Prokuratúra považuje informácie z CD za pravdivé
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka od Mečiara jednu kópiu CD dostal.
"Počujem to od vás prvý krát, som prekvapený," povedal o rozkódovaní Mečiarovej kópie Trnka. "Ak to pán Mečiar zverejní, tak tie riziká, o ktorých som hovoril, sú úplne na ňom." Prokurátor momentálne nevidí jediný dôvody, aby zverejnili svoju kópiu.
Prokuratúra rozlúštila CD ešte pred šéfom HZDS. Trnka to novinárom oznámil v septembri 2007. Pre TASR vtedy potvrdil, že najvyšší zistený vklad dosiahol približne 700 miliónov korún, čo by mohlo znamenať to, že tento klient mohol získať na ročných výnosoch 200 až 280 miliónov. Generálna prokuratúra pracovala odvtedy na verifikácii údajov z nosiča.
Prokuratúra už zisťovala, či sú údaje na disku pravdivé. "Ja ho považujem z 99 percent za autentické," tvrdí Trnka. O jednopercentnej rezerve hovorí preto, lebo pri niektorých údajoch napríklad "sedelo meno, sedelo číslo účtu a nesedel vklad, alebo nám nesedelo rodné číslo a rodné číslo bolo potom posunuté asi pri rodinnom príslušníkovi, keďže majú identické mená, alebo adresy".
Trnka zatiaľ nevie, či by sa Mečiar zverejnením údajov z CD vystavil riziku trestného stíhania. To podľa neho závisí od toho, aké údaje zverejní.
Problémom môžu byť osobné údaje
Trnka po rozkódovaní svojej expertmi zo SIS povedal, že ju zakódovali štyria ľudia zložitou šifrou. Dve kópie sú momentálne na prokuratúre, jednu má tajná služba a neznámy počet je u Mečiara.
"Pokiaľ tam nebudú osobné údaje nevidím dôvod pre ktorý by to nemohlo byť zverejnené," myslí si podpredseda ústavnoprávneho výboru parlamentu Peter Miššík (SDKÚ). Informácie z CD ale berie s rezervou, keďže práve osobné údaje, ktoré sa zverejniť nesmú, sú údajmi potvrdzujúcimi ich pravosť. "Padni komu padni," povedal o zverejnení údajných politikov z disku.
Krach nebankových spoločností, ktoré podľa súdov lákali ľudí na nereálne vysoké zhodnotenie, pripravilo desaťtisíce ľudí o miliardové vklady. Bývalým manažérom vymerali súdy viacročné tresty za podvod. Fruni si ešte odpykáva 11,5-ročný trest vo väzení, jeho spoločníka Mariána Šebeščáka koncom vlaňajška podmienečne prepustili.
Čo je na CD?
V čom je háčik?
Z prípadných trestných činov, ktoré mohli nastať v súvislosti s výberom peňazí, prichádzajú do úvahy
trestný čin krátenia dane a poistného,
neodvedenie dane a poistného alebo
nezaplatenie dane podľa bývalého Trestného zákona, keďže sa udiali pred rokom 2006.
Vklady išli cez tri typy zmlúv - lízingovú zmluvu, zmluvu o pôžičke alebo zmluvu o tichom spoločenstve, pričom každá bola úročená určitými percentami za mesiac.
Autor: čtk, r

Beata
Balogová
