Juraj Liška si aj po odchode zo Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ-DS) myslí, že v jej vedení by mali nastať personálne zmeny. Liška dnes oznámil svoj odchod zo strany, postu podpredsedu a poslaneckého klubu.
V Národnej rade SR bude pôsobiť ako nezávislý poslanec. SDKÚ-DS stratila v tomto volebnom období už druhého poslanca, pred časom odišiel poslanec Martin Kuruc. O svojom odchode informoval Liška predsedu Mikuláša Dzurindu už v stredu, ten jeho odchod podľa Lišku nekomentoval.
„Neodchádzam preto, že mám lepšiu alternatívu, ale preto, že princípy, ktoré uznávam ja a moji blízki, s ktorými som do politiky vstupoval, neboli v poslednom čase napĺňané,“ zdôraznil na tlačovej besede. Liškovi sa nepáčil vnútorný systém riadenia strany, štýl politiky, ktorý v poslednom čase prezentovala SDKÚ-DS. Liškovi sa tiež nepozdávajú ani posledné zmeny stanov, ktoré posilnili moc centrálnych orgánov na úkor regiónov.
„Nemôžem sa zmieriť ani s tým, že v Bratislave prebiehala preregistrácia členov strany a na návrh generálneho sekretára ich niekoľko desiatok, podľa mňa bez vážnych argumentov, nepreregistrovali,“ dodal s tým, že Mikuláš Dzurinda ako predseda stratil jeho dôveru.
"Beriem to na vedomie," reagoval na odchod poslanca podpredseda strany Ivan Mikloš. Tvrdil pritom, že za zmenu stanov, ktoré Liška tiež kritizoval, hlasoval aj samotný poslanec. SDKÚ-DS podľa Mikloša nebude Lišku vyzývať, aby vrátil strane poslanecký mandát.
Liška nevie, či ho budú nasledovať iní členovia strany. „Ja neorganizujem stranícky puč,“ dodal. Svoj odchod nekomunikoval ani s bývalými členmi bratislavskej organizácie, ktorí boli po kritike Dzurindu a vedenia zo strany vylúčení. O svojom ďalšom politickom pôsobení neuvažoval, vlastnú politickú stranu nechce zakladať. Nevylúčil však, že ak sa nájde strana, s ktorou by si vyhoveli obojstranne, bude v politike pôsobiť naďalej. Zatiaľ ostáva nezávislý poslanec, hlásiaci sa k opozícii.
Liška vo februári kritizoval Dzurindu, vyzval ho, aby zvážil svoje ďalšie pôsobenie na čele strany, lebo nie je schopný zabezpečiť nárast volebných preferencií. Zároveň sa Liška neúspešne pokúsil o zvolanie mimoriadneho kongresu SDKÚ-DS. Nepodržala ho nakoniec ani vlastná krajská
Liška, ktorý sa nedávno vzdal funkcie šéfa SDKÚ-DS v Trenčianskom kraji, tak bude po Martinovi Kurucovi druhým nezávislým poslancom, ktorý odíde z klubu najsilnejšej opozičnej strany. Práve Kuruc patril medzi skupinu bratislavských politikov, ktorých vylúčili po kritike vedenia SDKÚ-DS.
V parlamente bude Liška ďalším nezávislým poslancom. Odchodu štyroch poslancov čelilo v tomto volebnom období aj opozičné KDH, z klubu KDH musel odísť tiež poslanec Peter Gabura. Vládnu ĽS-HZDS zas opustil poslanec Tibor Mikuš.
Vizitka podpredsedu SDKÚ-DS Juraja Lišku
Dátum a miesto narodenia: 29. novembra 1964 v Trenčíne
Vzdelanie:
- 1985-1989 - Strojnícka fakulta Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave, odbor prístrojová, regulačná a automatizačná technika
- 1984-1985 - Vysoká škola dopravy a spojov v Žiline
Rodina: ženatý, dve deti
Zamestnanie:
- od januára 2006 - poslanec Národnej rady za SDKÚ-DS
- október 2003 - január 2006 - minister obrany. Z funkcie odstúpil po leteckom nešťastí vojenského lietadla, pri ktorom zomrelo 42 ľudí. Počas jeho pôsobenia sa zrušila povinná vojenská služba a dokončila profesionalizácia armády.
- 2002 - 2003 - poslanec Národnej rady za SDKÚ-DS
- 2002 - 2003 - primátor Trenčína za koalíciu SDKÚ-KDH-ANO-DS
- 1991 - založil vlastnú firmu Liška - drevovýroba
- 1989 - 1991 zamestnaný v Továrni na obrábacie stroje (TOS) v Trenčíne
Politická kariéra:
- 2004 - zvolený za podpredsedu SDKÚ na mimoriadnom kongrese strany
- 2000 - vstup do SDKÚ
Jazykové znalosti: anglický jazyk
Záujmy: šach, lyžovanie, tenis, plávanie, triatlon, ľudový tanec, golf
ČTK