Ilava 19. júna (TASR) - Mesto Ilava nemá ako jedno z mála okresných miest na Slovensku mestskú políciu. Vedenie mesta priznáva, že pri riešení niektorých problémov by im určite bola nápomocná. Náklady na jej prevádzku si však mesto zatiaľ dovoliť nemôže. Ilavčania by ju uvítali najmä pri riešení problémov s nočnými výtržníkmi.
Ako uviedol primátor Ilavy Štefan Daško v posledných rokoch sa ani neuvažovalo o zriadení mestskej polície. Jej prevádzkovanie by mestský rozpočet stálo ročne niekoľko miliónov korún, čo by si mohlo mesto dovoliť iba na úkor iných investičných aktivít. "Pokiaľ sa do budúcna zásadným spôsobom zlepší rozpočet mesta a hlavne prijímová stránka, nevylučujem, že budeme o jej zriadení uvažovať," povedal dnes pre TASR. Zároveň vyzdvihol spoluprácu štátnej polície s mestom. "Som si vedomý, že stav nie je ideálny, ale ochota a komunikácia so štátnou políciou je na veľmi dobrej úrovni," uviedol Daško. Mestskú políciu by Ilava podľa primátora uvítala najmä v preventívnej oblasti. "Zvyšovať disciplínu a vážnosť, pretože 80 percent problémov, s ktorými sa stretávame, je len na nedisciplinovanom správaní ľudí a nedodržiavaní vyhlášok," uviedol.
To, že mestská polícia by sa mala v Ilave čím zaoberať, potvrdil aj hlavný kontrolór mesta Jozef Tichý. Problémy sú veľakrát so susedským spolunažívaním, ale aj vandalizmom, poškodzovaním mestského majetku, alebo s tým, že partia mladistvých sedí v bare a popíja alkohol. "Mali sme problémy, že nám permanentne partia dobrodincov, rozbíjala okná na telocvični v škole," uviedol ako príklad Tichý. Dodal, že najväčší problém v takýchto prípadoch je najmä s usvedčením páchateľa a s tým, aby sa celá vec doriešila. "Rozpočet mesta, žiaľ, nie je taký veľký, aby sme si mohli políciu dovoliť," skonštatoval.
Mestskú políciu by privítali aj viacerí obyvatelia mesta. "Zišla by sa najmä vtedy, keď vidím nejakého ležiaceho opitého človeka a nemá mu kto pomôcť," uviedla Helena Faltusová. "Určite chýba. Najmä keď sú diskotéky, tak sú tu porozbíjané koše. Keby sa sem tam prešli mestom, určite by boli aj akýmsi strašiakom, aby to nerobili," povedala Mária Tomíková. "Dnes nemajú strach z ničoho. Nepomohla by ani mestská polícia, iba prevychovať," dodal Pavel Poliak.
V poslednom období však k zriaďovaniu polície pristúpili aj niektoré obce, v Trenčianskom kraji napríklad Lednické Rovne. Obecnú políciu vedenie obce obnovilo asi pred dvomi mesiacmi. Obec ju totiž zrušila v čase, kedy tu vznikla pobočka štátnej polície. Tú však medzičasom zrušili. Ako povedal náčelník Obecnej polície v Lednických Rovniach Ivan Dohňanský, vzhľadom na to, že v obci sa začali vyskytovať najmä problémy s požívaním alkoholu u mladistvých, vandalizmom a výtržníctvom, vedenie sa ju rozhodlo obnoviť. Už po dvoch mesiacoch skonštatoval, že jej fungovanie sa osvedčilo. "Začína sa to prejavovať tým, že je tu väčší pokoj a mladí si dávajú väčší pozor. Pôsobíme tu ako prevencia. To je vlastne gro našej práce," uviedol Dohňanský. V súčasnosti má obecná polícia troch príslušníkov. Slúžia nepravidelne a vo zvýšenej miere monitorujú pokoj v obci najmä cez víkendy.
ddd vs