Bratislava 19. júna (TASR) - Do Afganistanu môže slovenská armáda vyslať 246 vojakov. Vyplýva to z návrhu na zmenu mandátu, zmenu počtov príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR a na ukončenie pôsobenia zdravotníckeho tímu OS SR v operácii ISAF v Afganistane, ktorý dnes schválil parlament. Doteraz mala slovenská armáda v Afganistane mandát na 115 vojakov.
Slovenskí vojaci budú pôsobiť v Afganistane v rámci multifunkčnej ženijnej roty, provinčných rekonštrukčných tímov, operačných a výcvikových tímov, veliteľstiev operácie, národného podporného prvku, strážnych jednotiek a zdravotníckeho tímu.
Ťažiskom pôsobenia SR sa stala juhoafganská provincia Uruzgan, v ktorej preberá zodpovednosť za ochranu základne FOB Ripley v Tarin Kowt pod holandským velením. Slovensko reagovalo aj na požiadavku Kanady posilniť chýbajúce kapacity na juhu Afganistanu v provincii Kandahár.
Multifunkčná ženijná jednotka pôsobí od 19. mája 2007 výlučne na leteckej základni Kandahár v Afganistane v celkovom počte 57 vojakov. Slovensko sa do práce provinčných rekonštrukčných tímov zapojí počtom najviac šiestich vojakov. V súčasnosti pôsobia dvaja dôstojníci v rámci provinčného rekonštrukčného tímu Uruzgan pod holandským velením a jeden dôstojník v rámci provinčného rekonštrukčného tímu Baghlan pod maďarským velením.
Do operačných a výcvikových tímov sa SR zapojí počtom najviac 15 vojakov. Budú pôsobiť v provincii Uruzgan v spolupráci s ozbrojenými silami Holandského kráľovstva. Návrh predpokladá aj ďalšie pôsobenie najviac šiestich vojakov vo veliteľstvách operácie ISAF a vytvorenie národného podporného prvku v počte najviac 12 vojakov, ktorých hlavnými úlohami budú predovšetkým zabezpečenie národného velenia a riadenia, logistická podpora, administratívne, personálne a finančné zabezpečenie.
Slovensko vyšle v druhej polovici roka 2008 do operácie ISAF strážnu jednotku v počte najviac 50 vojakov na zabezpečenie stráženia táboru Holland. Nachádza sa vo vnútornom perimetri základne FOB Ripley v Tarin Kowt v provincii Uruzgan. Tábor budú slovenskí vojaci strážiť pod holandským velením. Najviac 50 vojakov bude zabezpečovať strážne činnosti vo vnútornom perimetri leteckej základne Kandahár v provincii Kandahár v úzkej spolupráci s kanadskou stranou. V polovici roka 2009 SR vyšle strážnu jednotku v počte najviac 50 vojakov aj na stráženie tábora Hadrian v Deh Rawood v provincii Uruzgan pod holandským velením. Na základe rokovaní s českou stranou sa v druhej rotácii zdravotníckeho tímu pôsobiaceho na medzinárodnej leteckej základni KAIA v českej poľnej nemocnici zmení funkcia jedného odborného lekára rádiodiagnostika s odbornou kvalifikáciou pre vykonávanie RTG, CT a UZV vyšetrenia na jedného odborného lekára internistu. Zároveň sa ukončí pôsobenie zdravotníckeho tímu pôsobiaceho na leteckej základni KAIA v termíne do 31. decembra 2008.
Poslanec za SDKÚ-DS Martin Fedor v rozprave ocenil, že sa vláda odhodlala k navýšeniu nášho príspevku v Afganistane. "Je však smutné, ak sa vo veciach zahraničnej a bezpečnostnej politiky uplatňuje dvojtvárnosť. Jeden pohľad pre slovenskú verejnosť a druhý názor pre našich spojencov," konštatoval. Pri prvej žiadosti generálneho tajomníka NATO o presun multifunkčnej ženijnej jednotky do Kandaháru to podľa neho predseda vlády Robert Fico prirovnával takmer k vydieraniu zo strany aliancie. Keď sa predsa rozhodlo o presune, tak sa pán premiér nechal počuť, že je potrebné, aby vojaci SR pôsobiaci v misiách boli dokonale chránení a v bezpečí. "Presun multifunkčnej ženijnej jednotky sa dial za výrazného záujmu zo strany médií podporovaného vládnymi predstaviteľmi. Dnes posielame slovenských vojakov na plnenie ešte nebezpečnejších úloh v ešte nebezpečnejších regiónoch. Dnes, keď navyšujeme počty o vyše 100 percent, mediálne tamtamy vlády výrazne ochladli. Zjavne to nie je téma, ktorá by pomohla vylepšiť marketing vládnej strany," uzavrel Fedor.