Bratislava 19. júna (TASR) - Ľudia na Slovensku považujú diskrimináciu za problém, ale nepripisujú jej mimoriadnu dôležitosť. Viac ich totiž trápi otázka nezamestnanosti či sociálnych neistôt. Na dnešnej verejnej diskusii k téme diskriminácie to uviedla sociologička z Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Zora Bútorová opierajúc sa o posledné prieskumy verejnej mienky týkajúce sa tejto problematiky.
Podľa jej slov ale v slovenskej spoločnosti existuje veľmi silný pocit nerovnosti a znevýhodnenia rozličných skupín. "Keď sa pýtame na znevýhodnenia, tak ľudia reagujú oveľa citlivejšie, ale keď sa to pomenuje diskriminácia, tak tam je tá citlivosť oveľa nižšia," vysvetlila s tým, že spoločnosť rozumie pod týmto pojmom niečo oveľa silnejšie a radikálnejšie.
"Veľakrát sa do diskriminácie schová všetko. Kdejaká krivda, nespravodlivosť, ktorá sa človeku stane. Na druhej strane v uznaní toho, že nejaký postup je diskriminačný, sme zistili obrovské deficity, a to práve voči Rómom či sexuálnym menšinám," poznamenala na margo výsledkov prieskumu, ktorý sa uskutočnili minulý mesiac na vzorke vyše 1200 respondentov, sociologička IVO Oľga Gyarfášová. Podľa nej je rómska menšina považovaná nie za diskriminovanú, ale za znevýhodňovanú na úkor majority.
Za kľúčovú oblasť diskriminácie považuje spoločnosť trh práce a vzťah zamestnancov a zamestnávateľov. "Tu sme si uvedomili zaujímavý posun, že aj poklesom nezamestnanosti narastajú požiadavky na kvalitu práce. Práva zamestnancov sú tak oveľa citlivejšie vnímané a zrejme časom budú aj dôslednejšie vymáhané," myslí si Gyarfášová.
K odstráneniu diskriminácie a zvýšeniu povedomia spoločnosti má prispieť aj projekt PROGRESS podporený Európskou komisiou, ako aj vládou SR. Jeho aktivity sa zameriavajú na všetky dôvody diskriminácie, ktoré sú uvedené v európskych antidiskriminačných smerniciach.
Z právneho hľadiska je diskriminácia poškodzovanie, znevýhodňovanie alebo obmedzovanie jednotlivca alebo skupiny osôb z dôvodu ich pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, veku, sexuálnej orientácie, viery, náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine, majetku, rodu alebo iného postavenia. Diskrimináciou je aj každé neopodstatnené nerovnaké zaobchádzanie s ľuďmi zo strany štátu alebo iných ľudí, ktorí majú istú moc, právomoci alebo sa pohybujú v prostrediach, kde sú ľudia jeden od druhého istým spôsobom závislí.