Pamätnú plaketu Slovenskej akadémie vied (SAV) dnes v Bratislave slávnostne odovzdali Českému egyptologickému ústavu Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe pri príležitosti 50. výročia vzniku bývalého Československého egyptologického ústavu za zásluhy o podporu a rozvoj egyptologického výskumu v Slovenskej republike.
Medailu prevzal vedúci českej delegácie profesor Ladislav Bareš, ktorý je dlhoročným pracovníkom Českého egyptologického ústavu, z rúk predsedu SAV profesora Štefana Lubyho. Prítomní boli podpredsedovia SAV Dušan Kováč, Ivan Zahradník a Viera Rosová, ako aj ďalší predstavitelia akadémie a Ústavu orientalistiky SAV.
Československý egyptologický ústav (od roku 1993 Český egyptologický ústav) vznikol pred 50 rokmi transformáciou egyptologického seminára, ktorý existoval na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe od roku 1925. V 60. rokoch sa aktívne zapojil do medzinárodnej akcie UNESCO vyhlásenej na záchranu núbijských pamiatok v súvislosti s výstavbou Vysokej asuánskej priehrady. Ústav viac ako 40 rokov realizuje systematický archeologický výskum na rozsiahlej lokalite Abúsír, kde dominujú veľké pyramídy faraónov 5. dynastie zo začiatku druhej polovice 3. tisícročia pred Kristom.
Český egyptologický ústav patrí k malému počtu popredných egyptologických pracovísk, ktoré majú v Egypte zriadenú stálu archeologickú misiu. K najvýznamnejším objavom pražských archeológov v Abúsíre patrí objav kráľovskej hrobky, tzv. Nedokončenej pyramídy faraóna Raneferefa z 5. dynastie s nálezmi papyrusového archívu, kolekcie kráľovských sôch a ďalších historicky významných artefaktov.
V 90. rokoch minulého storočia sa na pôde egyptologického ústavu v Prahe sformovala zakladateľská generácia slovenských egyptológov a následne sa v druhej polovici 90. rokov po prvý raz v histórii etabloval egyptologický výskum na Slovensku - v Ústave orientalistiky SAV v Bratislave.
"Český egyptologický ústav poskytuje slovenskej egyptológii od začiatku neoceniteľnú všestrannú pomoc, najmä pokiaľ ide o budovanie knižného fondu s vedeckou egyptologickou literatúrou, účasť na terénnych výskumoch a pod.," vyzdvihol na stretnutí Dušan Magdolen z Ústavu orientalistiky SAV.
Súčasťou slávnostného stretnutia bola aj prednáška riaditeľa Českého egyptologického ústavu spojená s diaprojekciou, v ktorej Bareš priblížil prítomným najnovšie objavy v Egypte a výskum civilizácie starovekého Egypta.
Profesor Bareš sa na terénnom výskume v Egypte podieľa od polovice 70. rokov minulého storočia. Okrem toho sa vo svojej vedeckej práci sústreďuje na problematiku staroegyptského náboženstva a dejiny českej egyptológie. Prednáša problematiku staroegyptského jazyka, písma, náboženstva, dejín Egypta v 1. tisícročí pred Kristom. Je členom prestížnych medzinárodných egyptologických organizácií, výsledky svojej práce publikuje v renomovaných egyptologických časopisoch a zborníkoch. Je autorom alebo spoluautorom niekoľkých vedeckých a odborných publikácií a mnohých vedecko-náučných textov a článkov uverejnených doma a v zahraničí.